Önümüzdeki yani 2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler için ülkemiz seçim ortamına girdi.

Bugünden itibaren yaz aylarının sıcak günleri seçim atmosferi ile daha da ısınacak.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde yapılan konuşmalarda  birlik beraberlik yerine siyasi mesajların verilmesi, siyasetin  önümüzdeki günlerde nasıl olacağının en güzel göstergesi oldu.

Siyasi partiler programlarını, çalışmalarını, ülkeyi en iyi ben yönetirim anlayışıyla hazırlarlar, halka bunu çeşitli yöntemlerle anlatırlar ve seçmenden oy isterler.

Günümüzde ise kurulan ittifaklarla gidilen bir seçim anlayışıyla karşı karşıyayız.

İktidardaki Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ve MHP ile bu iki partiye Genel Başkan düzeyinde destek veren BBP, partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin devam etmesini isterken,

CHP, İYİ Parti, SP, DEVA, GELECEK ve DP’nin oluşturduğu 6’lı masanın güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönülmesi yönünde oluşturduğu birliktelik ve bu yönde çalışma yapması,

2023 seçimlerine farklı bir anlam yüklüyor.

Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminden 6’lı masanın önerdiği güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi için Cumhurbaşkanlığı seçimini 6’lı masanın adayının kazanması ve TBMM’de milletvekili sayısının bu değişimi sağlayacak çoğunluğun yakalanması gerekiyor.

İşte bu nedenle 2023 seçimleri normal seçimin yanı sıra bir nevi referanduma çevrilecek diyebiliriz.

Milletvekilleri TBMM’nin tatile girmesi sonrasında seçim bölgelerine döndüler.

AKP ve MHP’li milletvekillerini halkın arasında görmek ne yazık ki eskisi kadar mümkün olmuyor.

Sokağa çıktıklarından yanıt veremeyecekleri sorular ve tepkiyle karşılaştıkları için, ya kendine yakın STK’ları ziyaret ediyorlar yada kendi üyelerinin işyerlerine giderek göstermelik ziyaretler yapıyorlar.

Muhalefet partisi liderleri, milletvekilleri ise sokakta, pazarda, esnafın, çiftçinin, emeklinin, gençlerin, öğrencilerin, işsizlerin kısacası mağdur olan, geçim sıkıntısı yaşayan, dar gelirlilerin kısacası halkın yanında sorunlarını dinleyerek çözüm önerisi sunarak 2023 seçimlerinin önemine vurgu yapıyor.

Değerli okurlar,

Demokrasinin olmazsa olması gününde veya erken olarak adlandırılan seçimlerdir.

Seçimlerde seçmenin yaptığı tercih sonrasında sandıktan çıkan sonuç herkes tarafından tartışmasız kabul edilmesi değişmez kuraldır.

Bu nedenle,

Yaşanan ekonomik sıkıntının, yüksek enflasyonun, iğneden ipliğe gelen zamların karşısında ne yapacağını şaşıran, temmuz ayında yapılan zamlı maaşlarını eline almadan eriyen memurlar, asgari ücretliler ve emekliler, çok zor geçecek kış aylarında ne yapacağını kara kara düşünenler,

Sorunlarına çözüm üretmek yerine sabır ve şükür sözlerini önerenlere 2023 seçimlerinde sandıkta verecekleri oylarla en iyi yanıtı verecekler mi?

Bekleyip göreceğiz ve sandıktan çıkacak sonuca saygı göstereceğiz…

Çünkü,

Patron bu ülkenin insanı…