Kocaeli’nin merkezindeki ilçe olan İzmit’in en önemli ticari merkezi olarak tarihi bir geçmişe sahip olan Fethiye Caddesi o dönemin Saraybahçe Belediye Başkanı Mimar Hikmet Erenkaya ve ekibi tarafından yaklaşık 25 yıl önce alt yapısı, zemini, yan yolları, kaldırımları,  merdivenleri ve üst yapısıyla yapılmıştı.

Hikmet Erenkaya sonrasında görev yapan,

Metin Alan,

Halil Vehbi Yenice,

Nevzat Doğan (İki dönem)

Belediye başkanı olarak görev yaptıkları sürede Erenkaya döneminde yapılan

Fethiye Caddesi’nde yenileme çalışması yapmadılar.

Sadece zeminin bozulan bölümlerine mevcut yapıya uydurmak için yenileme (Yama) çalışması yaptılar.

Kentin çevresine yapılan AVM’ler nedeniyle ticari merkez ünvanını yitirmeye başlayan Fethiye Caddesi’nin tekrar eski havasına kavuşması için, esnafının ticari işlemine devam etmesi için, gerek işyeri sahiplerinden, gerek İzmitlilerden ve gerekse İzmit Ticari ve Dayanışma Derneği’nden gelen şikayetleri değerlendiren ve yerel seçimler öncesinde açıkladığı projeler arasına alan,

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet,  

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ve yan kuruluşu olan İSU’nun engellemelerine karşın projeyi uygulamak için ilk çalışmayı kepçenin üzerine çıkarak başlattı.

Uygulanacak proje nasıl oluştu?

Fethiye Caddesi yeniden düzenleme yarışması sonucu 3 proje halk oylamasına sunuldu.

Türkiye’de bir ilk olarak kentin en işlek caddesi Fethiye Caddesi’nin yeni görünümünü İzmitliler belirledi ve uygulamaya konuldu.

Ben yaptım oldu mantığıyla değil, halkımızla beraber katılımcı bir süreç sonrasında, altyapının da elden geçirilmesine karar verildi ve ihale altyapı ve üstyapıyı kapsayacak şekilde yapıldı.

Projede neler yapılacak?

Fethiye Caddesi ve Yan Yollar Yeniden Düzenleme projesinde alt yapı çalışmaları kapsamında kanalizasyon, yağmursuyu ve içme suyu çalışmaları yer alıyor.

Üstyapı ise Fethiye Caddesi ve yan yollarının zemin kaplamalarının değiştirilmesi,

kent mobilyaları, oturma bankları, wifi noktaları, çeşme,yer tabelaları, trafik hidrolik bariyerleri, dükkan önlerinde bulunan giriş basamaklarının kotuna uygun olarak yenilenmesi, kademeli platformlar eklenmesi,

ara sokak merdivenlerinin yenilenmesi ve aydınlatma elemanlarının yenilenmesini kapsıyor.

Değerli okurlar,

CHP’li Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya’nın İzmitlilere kazandırdığı Fethiye Caddesi,

Yeni görünümüyle, daha modern, daha çağdaş, İzmitlilerin, esnafların istediği şekilde yapılması için CHP’li İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tarafından çalışma  başlatıldı.

Umarım ve dilerim ki, esnaf ve İzmitliler mağdur edilmeden en kısa sürede proje tamamlanır.

Tabi ki yapılan projenin takipçisi olacağım…