sarf malzemeleri için destek verilecek. Programın lansmanında konuşan Başkan Büyükakın, Büyükşehir’in ağır engelli vatandaşlara verdiği aylık desteği de 1.000 TL’ye çıkardıklarını söyledi.

62 MEDİKAL FİRMADAN ALIM YAPILACAK

Büyükşehir, ihtiyaç sahibi hasta ve engelli bireylerin Sağlık Kurulu Raporlarında yer alan ya da hekim tarafından reçete edilen cihaz ve sarf malzemelerini Medikal Destek tanımlı 41 Kart ile karşılayacak. Medikal Destek tanımlı 41 Kartlar, Kocaeli Ticaret Odası’na bağlı 62 medikal firmasında geçerli olacak.

2021 YILINDA 1.177.000 TL DESTEK

41 Medikal Destek Kartı ile hasta ve engelli bireylerin ihtiyaç duyduğu tekerlekli sandalye, akülü sandalye, işitme cihazı, protez, ventilatör cihazı, sonda, hasta bezi, kolostomi torbası, bakım ürünleri gibi bir çok malzeme 41 Kart ile tedarik edebilecek. 2021 yılından bu yana 1 milyon 177 bin TL tutarında medikal destek sağlandı.

Karate Seri A’da Kağıtspor rüzgârı Karate Seri A’da Kağıtspor rüzgârı

AĞIR ENGELLİ YARDIMI BİN TL'YE ÇIKARILDI

Ayrıca 2 bin 500 engelli ve hasta vatandaşa aylık 750 TL destek verilecek. Büyükşehir Belediyesi'nce hali hazırda bin 200 ağır engelli vatandaşa verilen aylık 400 TL’lik yardım, bu aydan itibaren aylık 1.000 TL'ye çıkarılacak. Ağır engelli kapsamında yer alan vatandaşlarımıza aylık bin 750 TL yardım yapılmış olacak. 

41 KART İLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR;

      1)Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde sosyal hizmetler hangi  yardım kalemlerinde ve nasıl hizmet vermektedir?

      Sosyal hizmetler başta gıda, giyim ve su  faturası desteği olmak üzere birçok farklı alanda ayni ve nakdi olarak ihtiyaç dahilinde  yaklaşık 12 sene önce geliştirdiği  41 Kart projesi üzerinden yardım hizmeti sunmaktadır.

       2)41 Kart başvurusu nasıl ve nereden yapılır ?

       Sosyal yardım başvuruları belediyemiz bünyesinde  İzmit ve Gebze ilçelerimizde  bulunan çözüm masalarının yanı sıra 153 çağrı merkezimiz  üzerinden yapılmakta olup ayrıca  çeşitli kurum ve kuruluşların veya  vatandaşlarımızın bildirmesi sonucunda da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sosyal incelemesi gerçekleştirilerek en hızlı sürede sonuçlandırılır.

       3)Kaç çeşit 41 Kart vardır?

       Gıda, giyim, su, nakit ve süt olmak üzere mevcutta 5 çeşit kartımız olmakla birlikte yeni projemiz olan 41 Medikal Destek Kart ile bu sayı 6'ya çıkacaktır.

      4) 41 Medikal Destek Kart ihtiyacı neden doğmuştur?

          Medikal Malzeme ihtiyacı sebebiyle başvuru yapan vatandaşlarımızın ilgili ihtiyaçlarını temin etme sürecinde yaşadıkları sıkıntıların, alandaki medikal malzeme paydaşlarının da sürece katılarak hızlandırılıp sonuçlandırılması amaçlanmaktadır.

       5)  41 Medikal Destek Kart hangi hizmetleri kapsıyor?

            İlgili doktor tarafından reçetelendirilmiş – rapor edilmiş SGK tarafından tutarı   karşılanmayan veya bir kısmı karşılanan medikal malzemeleri  kapsamaktadır.

       6)  41 Medikal Destek Kart'tan kimler faydalanabilir?

          Reçetelendirilmiş - rapor edilmiş,  SGK'nın tutarı  hiç karşılamadığı veya bir kısmını karşıladığı  medikal malzemeleri temin edebilecek yeterli sosyo-ekonomik düzeye sahip olmayan vatandaşlar faydalanabilir.

       7) Bu hizmet sürekli mi yoksa tek sefere mahsus mu yapılacak?

            Hastanın doktoru tarafından reçetelendirilmiş – rapor edilmiş ihtiyacına göre tek seferlik veya yatalak vb. durumda olan sürekli hastalığa sahip vatandaşlar için uygun görülen miktarda devamlı yardım da yapılabilmektedir.

       8)  41 Medikal Destek Kart hangi firmalarda geçerli olacak, her firmada kullanılabilecek mi?

            Kurumumuzun anlaşmalı olduğu bankadan ilgili pos cihazını temin eden Kocaeli ilindeki tüm medikal malzeme firmalarında geçerli olacak.

41 Kart Medikal Destek (9)

41 Kart Medikal Destek (7)41 Kart Medikal Destek (7)