14 Mayıs’ta yapılacak 28. Dönem milletvekilliği genel seçimlerine yönelik işleyen takvimde seçime katılma hakkı bulunan 36 siyasi partiden 26 siyasi parti Yüksek Seçim Kurulu’na aday listelerini verdi.

Türkiye genelinde bir çok öne çıkan isim aday oldu.

Bu isimlerin değerlendirmeleri kulislerde yapılıyor ve yapılmaya devam edilecek.

Gelelim Kocaeli’de seçime girecek milletvekili listelerine.

6 Nisan Perşembe günü yazdığım köşe yazımda Kocaeli’den 2018 seçimlerinde milletvekili çıkartan AKP, CHP, İYİ Parti, MHP ve HDP’nin (Yeşil Sol Parti) birinci sırasında kimlerin olacağı konusunda öngörümü paylaşmıştım.

AKP’de liste başı için iki seçenek öngörmüştüm.

İkinci seçenek olan Kocaeli Üniversitesi’nde iki dönem görev yapan üniversiteyi bilimsellik açısından geriye götüren Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı ve YÖK üyeliğine getirilen Prof. Dr. Saadettin Hülagü, liste başı oldu.

İkinci sırada kent için hiçbir şey yapmayan mevcut milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, üçüncü sırada partinin tozunu yutmayan önceki dönem Kocaeli Emniyet Müdürü olan bir bürokrat Veysal Tipioğlu, mevcut milletvekilleri Mehmet Akif Yılmaz, Cemil Yaman, Sami Çakır dördüncü, beşinci ve altıncı sırada yer aldı. Yasemin Özdemir yedinci, önceki dönem il başkanı Mehmet Ellibeş sekizinci yine önceki dönem İzmit İlçe Başkanı Ali Güney dokuzuncu sırada kendine yer buldu.

Parti emekçileri AKP Genel Merkezi tarafından adeta yok sayıldı.

AKP’de ikinci seçeneğimde olsa liste başı olan Prof. Dr. Saadettin Hülagü’yü bildim.

CHP’de de liste başı için iki seçenek öngörmüştüm,

İkinci seçenekte İl başkanlığından istifa ederek aday adayı olan Harun Özgür Yıldızlı veya önceki dönem il başkanı olarak görev yapmış partinin abisi konumundaki Cengiz Sarıbay liste başı olur diye öngörüde bulunmuştum.

Liste başında öngörüm örtüşmedi.

İki seçimde de milletvekilliğinin kapısından geri dönen Prof Dr. Munip Kanko liste başı olurken önceki dönem il başkanı Özgür Harun Yıldızlı örgütün isteğiyle ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada ise Saadet Parti’li Hasan Bitmen, Gebze Ticaret Odası’nın önceki dönem başkanı Nail Çiler dördüncü sırada, Gelecek Parti’li Serap Çakır beşinci, Tülin Keçeci Güngör altıncı, Cuma Karavar yedinci, Caner Arduç sekizinci önceki dönem İzmit İlçe Başkanlarından partiye gençlik kollarında görev yaparak giren Mehmet Ümit Küçükkaya dokuzuncu sırada yer aldı.

Kocaelili Meral Akşener’in lideri olduğu İYİ Parti’de liste başı için üç seçenek sundum.

Geçtiğimiz seçimde olduğu gibi partinin maddi yükünün bir bölümünü omuzlayan Lütfü Türkkan’ın, (Öne çıkan en kuvvetli seçenek) liste başı olacağını öngördüm ve öngörüm gerçekleşti.

İkinci sırada önceki dönem il başkanı Şanbaz Yıldız, Mehmet Kamil Şirin üçüncü Pelin Coştur Filiz dördüncü Nesli Gökçe Kondu Çağlayan beşinci sırada yer aldı.

MHP’de Saffet Sancaklı’nın yine liste başı olması kesinlikle sürpriz olmayacak şeklindeki öngörüm net bir şekilde ortaya çıkarken ikinci sırada Yudum Kaşıkçı yer aldı.

Yeşil Sol Parti (HDP) için de aday adayı olan mevcut milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun birinci sırada yer almasını bekliyorum şeklinde öngörüm de örtüştü.

Değerli okurlar,

2018 seçimlerinde Kocaeli’den milletvekili çıkaran 5 siyasi partinin 2023 seçimlerinde listelerinin başında hangi isimlerin olacağı konusunda öngörüm CHP dışında 4 siyasi partide gerçekleşti, CHP’de de liste başı olarak öngördüğüm Özgür Harun Yıldızlı’nın ikinci sırada yer alması yarıya yarıya olarak değerlendirilebilinir.

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak tarihi seçim için önemli bir aşamada geride kaldı.

Şimdi hangi siyasi parti seçimde kaç milletvekili çıkartır?

Sorusu yanıt aramaya başladı.

Tabi ki o soru içinde öngörüm olacak.

Bu gün itibariyle seçim sonucu öngörüm şöyle…

AKP: 5

CHP: 4

İYİ Parti: 2

Yeşil Sol Parti: 1

Kalan 2 Milletvekilliğini ise çok çalışan alacak…

de isimler önemli mi?

Sorusunun yanıtı bende kesinlikle “Hayırdır”.

Listede kim yer alırsa alsın önemli olan “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme” geçmek için verilecek oylardır…

Rahmetli Ömer Türkçakal’dan sonra il başkanlığından ayrılarak milletvekili aday adayı olup milletvekili olmaması sonrasında CHP’de bu kez örgütün istediği Harun Özgür Yıldızlı’nın birinci sırada olması sürpriz olmayacak.

Buyük olasılıkla da Harun Özgür Yıldızlı liste başında yer alacak.