8. Cumhurbaşkanı Merhum Turgut Özal ve birkaç anı...

Yazıma Kocaelispor’umuzla bağlantılı bir konu ile başlayacağım.

Yıl 1985 ve arkadaşlarımla birlikte birinci lige (simdiki süper lig) çıkarttığımız Kocaelisporumuzun tekrar başkanı olmamla ilgili, yine önceden birlikte olduğumuz arkadaşlarımın ısrarları ile yeniden başkan seçildim. Yeni bir dönem ve yönetimde birkaç yenilikle göreve başladık.

O zaman Başbakanımız sayın Turgut Özal.

Birinci, ikinci ve üçüncü lig kulüplerinin de istekleri dikkate alınıyor ve futbol federasyonu kuruluş yönetmeliği Sayın Özal kabinesinin kararı ile değiştiriliyor.

O zamanın Milli Eğitim ve Gençlik Spor Bakanı da Vehbi Dinçerler.

Yeni yönetmeliğe göre, Futbol Federasyon Başkanını Başbakan atıyor. Yönetim kurulunu da kuluplerin delegeleri seçiyor ve İstanbulda İl Milli Eğitim Müdürlüğü salonunda yapılan seçimlerde Erdogan Ünver başkanlığında M. Ali Yılmaz -Trabzonspor, Aydın Beğiter - Eskişehirspor, Cavit Çağlar - Bursaspor, İsmail Kalkandelen - Kocaelispor, İlhan Cavcav - GençlerBirliği, Şenez Erzik ve diğer arkadaşlar; 15 kişilik yeni futbol federasyonu oluşuyor.

Göreve başlıyoruz. Toplantıda sayın Başbakan Özal'ı ziyaret kararı alınıyor.

Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı salonunda Başkan ve yönetimimizi Sayın Özal güzel bir konuşma ile kutluyor ve başarı dileklerini iletiyor. Bir süre sonra da salondan ayrılıyor.

Sn.Vehbi Dinçerler Bakanımızla da yapılan görüşmeler sona erdiğinde, Sayın Bakan Dinçerler beni makamına davet etti. Odasına çıktık. İkram ettiği kahveyi içtik ve özel sohbet devam ederken bir sürpriz oldu. Bakanın dinlenme oda kapısı açıldı ve karşımızda Sayın Başbakan Özal.

Ayağa kalktık tekrar tokalaştık. Büyük bir tevazu samimiyet ve içtenlikle sohbeti güzel Özal'ı dinlemeye başladık.

Konuşması sırasında iltifatlar ve sitayişle benden bahislere geçince de ben mahçup ve saşkın durumdaydım bu kez.

Cümlelerini beni ANAVATAN Partisine davetkar sözleri ile bitirdi.

Doğrusu tahmin etmediğim bir teklifti şaşırdım ama; gereken tarzda kendilerine olan sonsuz saygımı sevgimi, taktirimi ifade eden cümlelerle nazik bir şekilde, o süreçte siyasete girmeyi düşünmediğimi ifade ettim.

İltifatlarına teşekkür ettiğimi belirttim ve bana cevabı şöyle oldu: "Sn. Kalkandelen samimi cevabınıza diyeceğim bir söz olmayacak ama ilerde hatta birkaç yıl sonra sizin siyasete girmeniz de bugünkü görüşmemizin de bana verdiği bir hak olacaktır. Size sitem etme hakkı" diye sözlerini bitirmişti rahmetli.

O sitemin de haklı olarak sırası geldi ve gayet asil bir şekilde kullandı- onu da yazacağım.

Futbol Federasyonu'nda en samimi arkadaşım Cavit Çağlar'dı.

Tabii diğerleri ile de; M. Ali yılmaz, Şenez Erzik ve rahmetli İlhan Cavcav.

Cavit Çağlar ile yakın kent komşuluğu, Bursaspor dostluğu ve şahsında Balkan göçmenliği hemşeriliğimiz de vardı.

Federasyondaki süremizde yurt dışı seyahatlerimiz (Milli takımla maç) ağabey-kardeş olduk ve de müşterek bir büyüğümüzün rahmetli Süleyman Demirel’in de en yakınıydı.

O her fırsatta Demirel'den bahsederdi.

İlgi ile dinlerdim ve o dönemde rahmetli yasaklıydı, sürgündeydi.

Bizim federasyonumuz sürecince 9 Eylül 1985'te küçük kızım Zeynep’im doğmuştu. 10 Eylül'de İzmir'de toplantımız vardı ve Milli takımımızın da maçı.

Kızım doğdu gece geç saat uçağı ile İzmir'e gidiyorum. Kulakları çınlasın - Şenez Erzik'le aynı uçaktayız. "Sevinçliyim ikinci kızım oldu" diye ona uçakta bahsetmişim.

Toplantı İzmir Büyük Efes otelindeydi. Toplantıya oturduk benim önüme güzel bir çiçek konuldu. Çiçek, kızımın doğumu sebebiyleydi.

Başkan Sayın Erdoğan Ünver toplantıyı açış konuşmasında beni kutlayarak böyle önemli bir durumda eşimin ve kızımın yanında olmam gerektiği halde toplantıya, göreve katılmamla ilgili güzel bir konuşma yaptı.

Ben de kısacası duygumun teşekkürünü ilettim. ( Şenez bey başkanımıza durumu aktarmıştı).

Adalet Partisi, SHP ve diğer güçlü Partilerin liderlerinin yasaklı olmalarının, yaşanan askeri darbenin de getirdiği: Demokrasi ile idare edilme özlemi; bu seçimlerde ANAVATAN Partisinin Merkez Sağ Partisi olması sebebiyle ve sayın Özal'ın liderliği, cana yakınlığı, engin tecrübesi sayesinde seçimlerden Anavatan Partisi başarıyla çıktı. Özal başbakan olmuştu.

Halkçı Partici 2. ve MDP 3.olarak meclise geldi.

Özal, 12 eylül sonrası demokrasimizin yeniden seçilen başbakanı olmuştu.

İyi bir liderdi, mükemmel hamleler yaptı.

Reformlarla rejimin ara verdiği yapılamayan büyük icraatları gerçekleştirerek sürdürdü. Ve süresi biten EVREN'in makamına Cumhurbaşkanlığına, hakkı olan yere seçildi.

Bu geçen yıllarda ben ne yapmalıydım?

Sayın Çağlar; 1987 seçimlerinde milletvekili seçildi ve Demirel’imizin yasakları kalktıktan sonra Çağlar'ın Bursa İznik’te daveti vardı.

Demirel de oradaydı. Beni tanıttı, kurulan Doğru Yol Partisinin Kocaeli İl Kurucu İkinci Başkan'ı sayın pederim Muhittin Yıldırım'dı.

Sn Demirel Kocaeli il kongresine gelmişti.

Yurt sineması'nda kongreye girmeden kayın pederimin yazıhanesine çıktı, kısa sohbet oldu ve sn. Demirel kayınpederime "Damadını bizim partimize istiyorum" deyince Muhittin bey de "Bana değil kendisine sor." dedi. Rahmetli bana döndü ve ayakta tokalaştık. Birbirimize sarıldık ve orada iş bitti.

Resmi giriş olmasa da partim DYP olmuştu, sonrası İzmit Belediye Başkanlığı adaylığım ve devamında 1991 yılında Milletvekilliği nasipmiş, oldu. Gurur duyduğum, görev yaptığım iki dönemlik milletvekilliğim süreçlerini ve partimin GİK üyeliğini sürdürdüm.

Gelelim rahmetli Özal'ın haklı olarak yaptığı, unutmayacağım sitemine ve altı günlük balkan devletleri seyahatine öncesinde de İzmit'teki Kocaelispor lig maçına:

1992 yılı 14 Kasım, İzmit’teyim.

Fenerbahçe ile Kocaelisporumuzun yeniden çıktığı birinci ligde maçı var.

İzmit’te şeref tribününde bir telaş var, sayın Cumhurbaşkanı Özal da maça gelecek, programını biliyorum.

Maç başladı. Biraz sonra geldi ve kendisini karşıladık. Koltuğuna oturdu yanında da ben.

Bir kaç dakika sonra bana "Sn. Kalkandelen sen eski Fenerli'sin şöyle bu maç nasıl biter?" deyince "Sn. Cumhurbaşkanım Kocaelispor kurulduğundan beri ben Kocaelisporluyum. Zatıaliniz ikinci yarıyı seyretmeyeceksiniz ama Kocaelispor Fenerbahçe'yi yenecek" dedim.

Nitekim öyle oldu ve ikinci yarı atılan gollerle FB'yi 2-1 Kocaelispor yendi.

Aradan dört ay geçti. Meclis Genel Kurulu öncesi halkla ilişkiler bölümü lokantasında yemek yedik.

Milletvekili arkadaşım Kazım Dinç masadaydı, ısmarladı teşekkür ettim. "Bir de kahvemi iç" dedi. “Ben de bir de fal baktır” diye takıldım. Odasına çıktık, kahve bitti. Bir bayan geldi fal bakmaya. Derken falda çıkan aynen şuydu -ben fala inanmam ama öyle çıktı- Söylenen bir devlet büyüğü ile kısa zaman sonra uzun bir seyahate çıkmamdı.

Ertesi günü, çarşamba günü büyük bina lokantasındayım. Arkadaşlarla öğlen yemeğindeyiz. Şef garson mobil telefonu getirip "Efendim sizi Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nden arıyorlar" dedi.

Görüştüğüm kişi, "Sn. Cumhurbaşkanımız Balkan Devletleri Seyahati programımıza sizi de aldılar. Hareket yarın 14’te" diye bilgi verdi.

"Ben bir saate kadar size dönerim" dedim.

Kendi grubumla görüşmeyi yaptım ve bir gün sonra -perşembe günü- uçağa binmek üzere kafilede yerimi aldım.

Ben, Edirne Milletvekili DYP Şerif Ercan, İzmir mv. Cengiz Bulut ANAP , Refah Partili Lütfü Doğan arkadaşlar vardık.

Uçağa bindik. Havadayız. Yanıma sn. Cumhurbaşkanı Turgut Özal oturdu ve 'iyi yolculuklar' temennisi ile yıllar önce edeceği sitemine başladı.

Asaleti ile kibarca ne dedi biliyor musunuz?

"Tebrik ederim -sayınsız konuşmazdı- Kalkandelen. Güzel bir karar verdiniz ve benim de başkanım üstadım olan sayın DEMİREL'in lideri olduğu partiyi seçtiniz. İliniz Kocaeli, şanslı sizinle." dedi ve FB maçını da söyledi, çok mükemmel bir seyahat oldu.

Her gün akşamı yemek sonrası, biz milletvekilleri arkadaşlarıyla geçen o günün değerlendirmesini yapar, bizlerin ayrı ayrı görüşlerimizi alır, bir sonraki günün programını yorumlardı.

Mükemmelliğini yazılarla bitirmek olası değil. Sofya, Üsküp, Ohri, Bosna Hersek, Tiran başlıca gittiğimiz yerlerdi. Büyük onur aldım.

Değerli Cumhurbaşkanımızı maalesef dönüşümüzden birkaç hafta sonra aniden kaybettik, büyük üzüntü yaşadık.

Ruhu Şadolsun. Mekanı Cennet olsun.

YORUM EKLE