EURO 2024'e ev sahipliği yapacak Almanya'nın Frankfurt şehrindeki Festhalle Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen organizasyon, bugün Türkiye saati ile 13.00'te başladı. Yapılan kura çekimi sonrasında, Türkiye'nin EURO 2024 elemelerindeki grup rakipleri belli oldu.

Kocaelispor virajı kayıpsız döndü: Fethiyespor 0 Kocaelispor 1 Kocaelispor virajı kayıpsız döndü: Fethiyespor 0 Kocaelispor 1

53 ülkenin katılacağı elemelerde, 10 grup yer alacak. Bu grupların 7'sinde 5, 3'ünde 6 takım bulunacak. Maçların ardından grup liderleri ve ikincileri, adlarını finallere yazdıracak.

Türkiye'nin EURO 2024 rakipleri

EURO 2024 Elemeleri kura çekiminin tamamlanmasıyla birlikte, Türkiye A Milli Takım'ın gruplardaki rakipleri belli oldu.

Buna göre; D Grubun'da yer alan Türkiye'nin rakipleri, Hırvatistan, Galler, Ermenistan ve Letonya oldu.

EURO 2024 Elemeleri torbaları şu şekilde:

1. Torba: Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Danimarka Portekiz, Belçika, Macaristan, İsviçre, Polonya

2. Torba: Fransa, Avusturya, Çekya, İngiltere, Galler, İsrail, Bosna Hersek, Sırbistan, İskoçya, Finlandiya

3. Torba: Ukrayna, Arnavutluk, Norveç, Slovenya, İrlanda, İzlanda, Karadağ, Romanya, İsveç, Ermenistan

4. Torba: Gürcistan, Yunanistan, Türkiye, Kazakistan, Lüksemburg, Azerbaycan, Kosova, Bulgaristan, Faroe Adaları, Kuzey Makedonya

5. Torba: Slovakya, Kuzey İrlanda, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Belarus, Litvanya, Cebelitarık, Estonya, Letonya, Moldova, Malta

6. Torba: Andorra, San Marino, Lihtenştayn.

Elemeler 23-25 Mart 2023'te başlayacak ve 19-21 Kasım 2023 tarihlerinde oynanacak maçlarla eleme grupları sona erecek.

Rusya men edildi, Almanya doğrudan katılacak

2024 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak olan Almanya, turnuvaya doğrudan katılacağı için eleme kuralarında yer almayacak. Ayrıca UEFA'nın 2024 Avrupa Şampiyonası'ndan men ettiğini açıkladığı Rusya da elemelerde yer alamayacak.

Final Berlin'de

53 ülkenin katılacağı ve 10 grubun yer alacağı Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde 10 grubun 7'sinde 5, 3'ünde ise 6 takım bulunuyor. Grup müsabakaları 23-25 Mart 2023'te başlayacak ve 19-21 Kasım 2023 tarihlerinde oynanacak maçlarla sona erecek. Organizasyonda grup liderleri ve ikinciler, isimlerini finallere yazdıracak. Finallere kalacak diğer 3 takım ise play-off maçlarının ardından belli olacak.

4 Haziran - 14 Temmuz 2024 tarihlerinde 10 şehirde gerçekleştirilecek 2024 Avrupa Şampiyonası Finalleri'nin açılış maçı, Münih'te bulunan Allianz Arena'da; final karşılaşması ise Berlin'de bulunan Olimpiyat Stadı'nda oynanacak.

Kuntz: Dersimizi çıkardık, hepsine çalışacağız

Milli Takım teknik direktörü Stefan Kuntz, kurayı değerlendirdi:

Diğer gruplara bakınca daha zor gruplar var. Kuradan memnunuz. Önemli olan bunun üzerinde iyi çalışmak ve turnuvaya katılabilmek. Rakipleri hemen çalışmaya başlayacağız. 6 ay içerisinde resmi maçları oynamaya başlayacağız. Genç bir takımımız var, bunun üzerinde çalışacağız. Önceki maçlardaki hatalarımızı çıkardık, bunların üzerine eğileceğiz. Pozitif bakarsak Uluslar Ligi'nde lig yükseldik. İlk hedefimiz buydu. Çıkardığımız ilk ders hangi maç veya hangi rakip olursa olsun %100'ümüzü vermemiz gerektiği. En iyi şekilde maçlara hazırlanmamız gerekiyor. Önümüzdeki süreçte de genç takımımızla bunu yapmaya çalışacağız. İki hayalim vardı birincisi Türkiye'de Milli Takım görevi almak, ikincisi ise Almanya'daki bu turnuvaya Türkiye'nin başında katılmak.