Amerika’da haftalardır gündemin bir numarası olan ara seçimlerde Temsilciler Meclisi’nin tamamı olan 435 sandalyeyle, 100 üyeli Senato’nun 35 üyesi ve 36 valilik pozisyonu için yarışıldı.

Seçimden önce Cumhuriyetçiler Kongre’nin her iki kanadı, Temsilciler Meclisi ve Senato’da üstünlüğe sahipti.

6 Kasım ara seçimlerinin şu ana kadar kesinleşen sonuçları itibarıyla Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar çoğunluğu elde etti. NBC’nin geçtiği rakamlara göre, 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar’ın 229, Cumhuriyetçiler’in de 206 sandalyeye sahip olacağı tahmin ediliyor.

Senato’da ise 49’a karşı 51’lik çoğunluğa sahip Cumhuriyetçiler bu çoğunluklarını korumanın ötesinde, Demokratlarla aralarındaki farkı daha da arttırdı.

Kritik eyaletlerden Texas eyaletindeki senatörlük seçimi Demokrat aday Beto O'Rourke'la Cumhuriyetçi senatör Ted Cruz arasında kıyasıya yarışa sahne oldu. Amerikan medyasına göre, Cruz yarışı az farkla kazandı.

Bir başka kritik eyalet Florida’da da Cumhuriyetçiler hem Senato hem de valilik seçimini kazandı. Cumhuriyetçiler Kuzey Dakota, Missouri ve Indiana’da da Demokrat senatörleri yerinden etti.

Başkan Trump, sonuçların şekillenmeye başlamasından sonraki ilk açıklamasında, "Bu gece muazzam bir başarıydı. Herkese teşekkürler" dedi. Trump açıklamasını Twitter üzerinden yaptı.

Seçim sonuçlarının kesinleşmesiyle birlikte Temsilciler Meclisi başkanlığı için adı geçen isimlerden Demokrat Nancy Pelosi seçim sonuçlarına yönelik ilk açıklamasında ülkenin çıkarına olacak konularda partilerüstü uzlaşı çağrısı yaptı. Pelosi 2007 yılında Temsilciler Meclisi’nin ilk kadın başkanı olmuş ve Demokratlar çoğunluğu kaybedene kadar 4 yıl bu görevi yürütmüştü.

Seçimlerde iki Müslüman kadın Demokrat Parti’den Temsilciler Meclisi’ne girdi. Rashida Tlaib Michigan’dan, Ilhan Ömer de Minnesota’dan milletvekili seçildi.

Bu arada seçimlerde yarışan eşi Türk asıllı Lauren Arikan da, Maryland eyaleti meclisine girmeyi başardı. Arikan, Amerika'da bir eyalet meclisine milletvekili olarak seçilmeyi başaran Türk soyadlı ilk kişi oldu.