2018 yılında ziyaret için Sakarya’da örgütlü bulunduğu fabrikada tartıştığı işçi tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren lastik-İş Sendikası’nın merhum genel başkanı Abdullah Karacan bugün mezarı başında anıldı. Karacan’ın Bağçeşme Mezarlığı’ndaki mezarı başındaki anmaya; DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, işyeri temsilcileri, sendika üyeleri, eşi Tülay Karacan, kızları Ebru Karacan ve Esra Aktaş, torunları Azra ve Beren ile çok sayıda kişi katıldı. Karacan için okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, kısa bir açıklama yaptı.

TAŞERON SİSTEMİNİ BİTİRDİ

Karacan’ın Türkiye'de taşeron sistemi kaldıran ilk genel başkan olduğunu söyleyen Sarı, “Merhum genel başkanımız 2002 yılından ölümüne kadar genel başkanlık yaptı. Üye sayımız 7 binlerde iken 15 binlere çıkardı. Sendikamızın kurumsal bit sendika yapabilme adına tüm bölgelerde temsilcilik ve şube olmak üzere genel merkez binalarını yaptırdı. Kocaeli bölgesinde sosyal tesisi ve 5 yıldızlı otel yaptı. Sendikal hareket içerisinde çalışma hayatında onun döneminde çıkan birçok kanunu toplu iş sözleşmesine asla koydurmadı. 90 senesinde başlayan taşeron sistemini Türkiye’de ilk defa bitiren sendika genel başkanı olarak da iz bıraktı” diye konuştu.

GELECEĞİN SENDİKASI OLMAK İÇİN

Karacan’ın açtığı yolda çalışmalara devam edeceklerini söyleyen genel başkan Sarı, “Abdullah Karacan Lastik-İş Sendikası’na katkıları çok büyüktür. 3 sene önce acı bir olay neticesinde hayatını kaybetti. Bizler ise onun bıraktığı yolda bugün aynı kararlılık, aynı heyecanla onu anmak için buraya geldik. İnsanların bıraktığı anılar, yaklaşımlar öldükten sonra da demek ki devam ediyor. Hiç bir arkadaşımızı buraya zorla getirmedik, herkes kendisi geldi. Bundan sonra da bizler Lastik İş Sendikası’nı Karacan’ın açtığı yolda kararlılıkla geleceğin sendikası yapma konusunda çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

resize_dsc-0263

KIRMIZI KARANFİLLER BIRAKTILAR

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da Karacan’ın rahmetle anarak “Abdullah Karacan’ın hem DİSK’i hem de Lastik-İş Sendikası’nı en zor dönemden alıp bugünlere taşıyan onur mücadelesinde çok büyük katkıları oldu. DİSK içerisinde de sendikayı ileriye taşımak için çok önemli bir irade gösterdi. Bizler de onun anısı önünde eğiliyoruz” dedi. Konuşmaların ardından anma törenine katılanlar hep birlikte Karacan’ın kabrine kırmızı karanfiller bıraktı.