Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı 10. Açılış Bayramı ve Mitingi'nde daha evvel

hizmete giren 245 yatırımın açılışını yaptı.

AKP’nin bu tür yatırımlar için yaptığı açılış törenleri böyle, yani yoğurt yiyişi bu şekilde hiçbir itirazım yok.

Ancak,

Tabi ki bazı sorularımı ve tespitlerimi paylaşmak istiyorum.

Kocaeli Valiliğinin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin, AKP’li 11 ilçe belediyesinin ve sanayiciler tarafından yapılan bu yatırımların içinde ne kadar istihdam sağlayan yerler var sorusu yanıt arıyor?

Bir başka konu ise 3 yılda yapılanların açılışının yapıldığı bu buluşmada söz verildiği halde hizmete girmeyen projeler ve yapılacak yatırımlara yönelik net tarihler verilmedi?

Neydi bu projeler,

-İzmit Belediyesi’nden, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne oradan da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na devredilen ‘Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’ ne zaman ihaleye çıkacak ne zaman başlanacak ve ne zaman tamamlanacak?

-Önce 2020’nin sonunda ardından 2021’in sonunda daha sonra 2022’nin mart veya nisan ayında tamamlanması sözü verilen, ‘Yap İşlet Devret’ modeliyle hala tamamlanmayan ‘Şehir Hastanesi’, en yakın zamanda açılacak dendi. Bu en yakın zamanın tarihi yok mu?

-Sağlık Bakanlığı tarafından 2015 yılında 250 yataklı olarak projelendirilen daha sonra yatak kapasitesi 300’e çıkartılan ve adete çürümeye terk edilen, hala tamamlanmayan ‘Gölcük Devlet Hastanesi Projesi‘nde ne zaman hasta bakılacak?

-Şehir Hastanesi’ne ve Kocaeli Stadyum’a gidecekler için hala tamamlanmayan ‘Tramvay ile yollar’, ne zaman bitecek?

-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ne zaman biteceği belli olmayan ‘Kuruçeşme Tramvay Hattı’, ne oldu?

-Bir çok kişinin trafik kazası sonrasında yaşamını yitirdiği, ve hala tamamlanmayan ‘İzmit Kandıra Duble Yolu’ hangi yılın yaz aylarında tam anlamıyla bitecek?

-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilen yapımı süren ilk etabının 2023’te açılacağı söylenen ‘Gebze Metrosu’ konusunda neden bir cümle dahi kurulmadı?

-Karamürsel’de yapımı devam eden ancak çok yavaş ilerleyen ‘İhsaniye Barajı’ unutuldu mu?

-Atıl durumda bulunan ‘Cengiz Topel Havalimanı’nın işleyişi konusunda neden bir açıklama yapılmadı?

-Kentimizin batısında sağlık hizmeti almak için sorun yaşanan ‘Çayırova Devlet Hastanesi’nin yapımı ne oldu?

-Kentimizin ulaşım sorununa büyük ölçüde çözüm getirecek olan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya alınan ‘Körfez – Kartepe Metrosu’nun yatırım planına alınması konusunda neden bir açıklama yapılmadı?

Değerli okurlar,

Daha saymadığım millet bahçeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden devredilen alanların durumu, bir kentin gençliğinin eğlence alanının yok edildiği Kocaeli Fuarı’nın durumu gibi çalışmalar bakalım ne zaman belirli sürece girecek?

Yapılanlar tamam da yapılmayanları da yazmak, söylemek gündeme getirmek yurttaşlarımıza olan görevimiz gereği olduğunu vurgulayarak, tamamlanmayan projelerin hizmete girmesi bakalım ne zaman gerçekleşecek?

Süreci merakla bekliyoruz…