İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Ankara ve İstanbul da dahil olmak üzere 81 şehirde ayrı aday çıkaracaklarını açıklaması tüm dikkatleri Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na çevirdi. Yavaş, İYİ Parti’nin kararı sonrası ilk kez konuştu.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Yavaş adaylığının bugün yarın açıklanmasını beklediğini söyledi. Yavaş, İYİ Parti’nin tutumuyla ilgili soruya ise “Yorum yapmayacağım” yanıtını verdi.

Yavaş’ın sorulara yanıtları şöyle:

AKŞENER YANITI

Akşener’in açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kocaeli Valiliği uyardı: Yarın akşama dek sürecek dikkat! Kocaeli Valiliği uyardı: Yarın akşama dek sürecek dikkat!

Dört milyon seçmenimiz var, hepsinin oyuna talibiz, o kadar. Başka bir şey söylemek, yorum yapmak istemiyorum. Önümüzdeki günlerde gerekirse açıklama yaparız. Çünkü adaylığımız henüz kesinleşmiş değil. Biliyorsunuz, CHP Parti Meclisi karar veriyor. Biz “Adayız” diye çalışmalarımıza başladık.

‘HER HALÜKARDA İDDİALIYIM’

İttifak sağlanamazsa ne olur?

Ben iddialıyım. Dört buçuk yıldır çalışıyorum. Ankara halkı bu konuda bize onay veriyorsa devam ederiz, vermiyorsa…(Gülüyor) Elle gelen düğün bayram derler ya, bizimki de o. Ama her halükarda iddialıyız.

‘BUGÜN YARIN AÇIKLARLAR HERHALDE’

CHP neden adaylığınızı açıklamadı?

Açıklar herhalde bugün yarın, bekliyorum. Henüz sayın genel başkanla yan yana gelebildiğimiz bir etkinlik olmadı. Açıklar diye düşünüyorum. Daha önce “Belediye başkanlarımız yoluna ve görevlerine devam edecekler” diye demeci var. Geçenlerde Genel Başkan Yardımcısı Zeynel Emre, “Ankara’da aday arayışımız yok, başarılı bir belediye başkanımız var” diye açıklama yaptı. Ben onun üzerine adaylığımı ilan ettim.

Sizce ne olur?

Kendime güveniyorum. Çok farklı bir belediyecilik ortaya koyduk. Geçen gün memnuniyet anketi yayınlandı. Ankara’da memnuniyet yüzde 68. Yüzde 26.8 memnun olmayan var. Bu, yaptığımız çalışmaların halk üzerindeki etkisini gösteriyor.

Akşener’in bu tutumunu nasıl yorumluyorsunuz?

Yorum yapmayacağım.