Ağustos ayının ilk haftasında gittiğim Bilecek Yenipazar İlçesi’nden geçtiğimiz perşembe günü İzmit’e döndüm.

Cuma, cumartesi ve pazar günü Bursa’da AGSYD’nin 30. Kuruluş yılı kutlamalarına katılacağım için cuma gününe her zamanki gibi güne erken başladım.

Önce Kocaeli TV’de Çetin Gürol’un hazırlayıp sunduğu “Ajans 9” programının 3. Bölümüne konuk oldum. AGSYD’nin kuruluşu Kocaeli Şubesi ve Bursa’daki 30. Kuruluş yılı kutlamaları ve kent gündemini değerlendirdik.

Kocaeli TV ve Bugün Kocaeli İnternet sitesinin Başiskele’deki yeni yeri ve televizyonun stüdyo dizaynının çok iyi olduğunu belirtmek istiyorum. Yerelde televizyonculuk, gazetecilik yapmak zordur. Yapılan yatırımın önemli olduğunu vurgulayıp ve emek verenleri kutluyorum.

Saat 11.00’de İzmit Fethiye Caddesi’ndeydim.

İKM Başkanı Murat Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri kent merkezinde, Fethiye Caddesi’nde artan işyeri kiralarının ödenemez duruma geldiğine dikkat çekmek ve konutlarda açıklanan en fazla yüzde 25 kira artışı yapılacak kararının işyerleri için de uygulanmasını istemesi ve bunu ülkemizi yönetenlerden talep ettiklerini açıklaması önemliydi ve yanlarında olup destek verdim.

Saat 11.00’de CHP İl Örgütleri 81 ilde TBMM’de kabul edilen “Sansür Yasası”nı protesto etmek için basın açıklaması yapması nedeniyle İKM basın açıklaması 30 dakika geç başladı.

Açıklamaya, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, SP İl Başkanı Zafer Mutlu, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Faruk Demir, STK temsilcileri ve esnaflar destek verdiler.

İKM Başkanı Murat Öztürk’ün aylık işyeri kiralarının 80 bin liraya kadar çıktığı Fethiye Caddesi’nde kiracı esnafın bu yükün altından kalkmasının mümkün olmadığını altını çizerek dile getirdi ve çözüm istedi.

Saat 12.30 gibi ben, Çetin Gürol, Yılmaz Değirmenci ve Vedat Taştekin Bursa’ya doğru yola çıktık ve Kocaeli’yi en iyi şekilde temsil edip pazar günü geri döndük. (Bursa ile ilgili değerlendirmemi daha sonra yapacağım)

Bursa’da Bartın’ın Amasra İlçesi’ndeki maden ocağında meydana gelen grizu patlaması haberini öğrendiğimizde hepimizin yüreği burkuldu.

-300 kotunda göçük altında kalanların kurtarılmasını umutla beklerken yaşamını yitirenlerin sayısının sürekli artması, geçen saatler ve umutlu bekleyişin yangının devam ettiği haberlerin gelmesiyle karamsarlığa dönüştüğünü yaygın medyada yayın yapan televizyonları izleyerek gördük.

Sonuçta 41 madenci artık aramızda değil.

41 canı yitirdik.

Anneler, babalar, kardeşler, abiler, ablalar, eşler, çocuklar yitirdiklerinin acılarını yaşadılar ve yaşamaya devam ediyorlar.

8 yıl evvel Soma’da 301 madencini yaşamını yitirmesinden der almadığımız Amasra’da ne yazık ki bir kez daha gördük.

Sayıştay raporlarında “2019 yılında Amasra taş kömür galerisinde grizu patlama riski yüksektir” ifadesinin yer aldığı iddiası,

Enerji Bakanının, 20 Eylül’de yanına işçi sendikası başkanını alarak Amasra Kömür İşletmesi’ne ziyarete gitmesi, “Sizin her birinizin canınızın güvenliğini, biz şu tesisin tamamına değişmeyiz. Bir işçimizin kılına tırnağına zarar gelmesin” açıklaması,

Ve…

14 Ekim 2022 Cuma saat 18.15 suları ve madende patlama göçüp yitirilen 41 can…

Soma 13 Mayıs 2014 301 madenci yaşamını yitirdi. “Fıtrat”

Amasra 14 Ekim 2022 41 madenci patlama sonucu aramızdan ayrıldı. “Kader”

Peki dünya ile kıyasladığımızda,

ABD son yarım asırdır büyük bir teknoloji atılımı gerçekleştirerek bir milyon ton kömür üretimi başına işçi ölüm sayısını 0.02 gibi rekor bir seviyeye düşürmeyi başarırken Türkiye’de bu rakam 7.2 olarak iddia ediliyor.

Bu oranın doğrultusunda her bir milyon ton kömür üretimi için Türkiye’deki işçi ölümü ABD’den 360 kat fazla olarak rakamlara yansıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 2019-2021 döneminde maden kazalarında yaşamını yitiren işçi sayısı raporuna göre Türkiye 189 işçi ölümüyle zirvede yer alıyor. İkinci ise 57 ölümle Ukranya…

Umarım ve dilerim bu kez ders alıp bilimin ışığında önlemler alırız…

Değerli okurlar,

Bilecik, İzmit ve Bursa üçkeninde yoğun bir süreci geride bıraktık.

İnsanın yaşamında karşı karşıya kaldığı acı tatlı olaylar hep vardır, yaşam sürdüğü sürece de devam edecektir.

Yeni bir haftaya başlarken hep tatlı olaylarla karşı karşıya kalmanızı diliyorum…