8 Kasım’da gerçekleştirilen AK Parti 7’nci Olağan Kongresinde seçilmiş il başkanı unvanı alan Mehmet Ellibeş’in mazbatasını Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Şahin Talus partililerle birlikte İzmit İlçe Seçim Kurulu Başkanı Besim Tayfun Ağar’ın elinden aldı. Mazbata töreni İl Başkanı Ellibeş covid-19 sebebiyle tedavi gördüğü için sadece il yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile oldu.

Covid-19 testi pozitif çıkan Ellibeş’in mazbatasını başkan vekili olarak; AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Şahin Talus, Teşkilat Başkanı ve Kongre Komisyon Başkanı Halit Çokan ile Seçim İşleri Başkanı Av.Alper Doğan ile birlikte Kocaeli Adliyesine giderek İzmit İlçe Seçim Kurulu Başkanı Besim Tayfun Ağar’ın elinden aldı. Mazbata’nın alınmasının ardından yönetim kurulu adliye önünde toplu fotoğraf çektirdi.

KURUMSAL YAPININ BAŞARISIDIR

Toplu fotoğraf çekilmesinin ardından değerlendirmede bulunan AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Şahin Talus'un açıklaması şöyle:

"Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleşen 7.Olağan İl Kongremizi partimize yakışır şekilde gerçekleştirmekten onur duyuyoruz. 
Bu başarı, kuruluşundan bu yana partimize hizmet vermiş teşkilat mensuplarımızın ve onların emekleriyle oturmuş  kurumsal yapının başarısıdır. 
AK Parti Kocaeli İl Başkanlığının 15 günde 10 ilçe kongresini tamamlayıp, 24 günde İl Kongresine hazırlandığını bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Çevre Tiyatrosu'ndan SMA'lı Barkın'a destek! Çevre Tiyatrosu'ndan SMA'lı Barkın'a destek!

SİYASİ AÇIDAN BU BAŞARIYI KISKANANLAR
Siyasi açıdan bu başarıyı kıskananlar olduğunu ve iftiralarla bu başarıyı karalamak istediklerini görüyoruz. Ama milletimiz herşeyin farkında. Milletimizi düşünen, sorunlarıyla gerçek anlamda ilgilenen tek partinin AK Parti olduğunu görüyor ve biliyor. Bu nedenle AK Parti’nin güçlü olmasını önemsiyor. 
Çok yoğun dünya ve ülke gündemi arasında kongremize teşrif ederek, hem bizleri hem de gerçekleştirdiği toplu açılış töreniyle ilimizi onurlandıran Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, tüm katılımcılara ve değerli delegasyona teşekkür ediyoruz. Gelemeyip çiçek gönderen, tebrik mesajları ileten bütün siyasilere de teşekkür ediyoruz. Bizleri siyasi nezaketleriyle onurlandırdılar.

MEHMET ELLİBEŞ'İN SAĞLIK DURUMU
Tabi kongremizin üzücü tarafı İl Başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş’in sağlık tedbirleri açısından kongreye katılamamış olmasıdır. Kongreye şahsen katılamamış  olsa da bu kongrenin başarıyla gerçekleşmesinde en büyük paya sahip İl Başkanımız daima süreç boyunca manevi desteğini bizden hiç eksik etmemiştir. Son test sonucu pozitif çıktığı için 10 gün daha aramızda olamayacak. Başkanımız bildiğiniz gibi çalışmayı çok sevdiğinden, mazbata için daha fazla beklemeye gerek yok diyerek bu görevi bize bıraktı. Mazbatayı bugün alarak hemen çalışmalarımıza başlayacağız. İl Başkanımız da bizlerle canlı yayınla toplantılarda olacak. Kongremizin bir kez daha şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Mazbata törenimizi İl Başkanımız olmadığı için sade yapmayı uygun gördük. Bu vesile ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 37.Kuruluş Yıldönümü ile Azerbaycan’ın Karabağ’daki zaferini bir kez daha kutluyoruz."dedi.


Mazbatayı Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Dr.Şahin Talus, Teşkilat Başkanı ve Kongre Komisyon Başkanı Av.Halit Çokan ile Seçim İşleri Başkanı Av.Alper Doğan birlikte alıp, yönetim kurulu adliye önünde toplu fotoğraf çektirdi.

SAADET PARTİLİ ZAFER MUTLU'YA YANIT

Mazbata Töreni sırasında bir soru üzerine; Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu’nun geçtiğimiz cuma günü yaptığı basın toplantısında kongrelerine dair sorduğu sorulara Kongre Komisyon Başkanı Av.Halit Çokan yanıt verdi:
“Öncelikle kullandığımız alanla ilgili yanlış bilgi veriyor. Biz orada 30 bin m2 değil, 10 bin m2 alan kullandık. Pandemi nedeniyle bunun da sadece 3’te 2’sini süsledik. Salonun içi, önü ve kongre salonuna giden anayolun bir bölümü dışında gençlerimiz bayrak asmadı. Ortada ciddi bir iftira ve karalama var. Siyasi bir hırsla, sırf gündeme gelebilmek için her konuya bu şekilde dalmak, ağzına geleni söylemek, çekinmeden sürekli iftira atarak hareket etmek sorumlu bir davranış değil. Başkalarında kusur aramadan önce asıl kendisi nasıl bu hale geldiğine bakıp, aynada kendisini gözden geçirmesi gerekir.
Kendisi bir hukukçu ve avukat. Masum birine suç atıp, hadi suçsuzluğunu ispatla denilmeyeceğini bilmesi lazım. Gaza gelerek, bilip bilmeden her olaya dalarsanız attığınız iftira dönüp dolaşıp ayağınıza dolaşır. Kara çalarak siyaset yaptığını sanıyorsa, bunun derin bir yanılgı ve hazin bir görüntü olduğunu kendisine hatırlatmak isteriz. Salonun kiralanması dahil her türlü masraf Partimizin kasasında karşılanmıştır. Aksini iddia ediyorsa delillerini ortaya koyması gerekir. Aksi halde iftira atıyor demektir.”