Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü köşe yazısında, kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken Kadir İstekli adlı 29 yaşındaki müridiyle evlendiren İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşelin, AKP’ye uzak bir isim olmadığı öğrenildi.

Terkoğlu’nun ortaya çıkardığı bilgiye göre, AKP Sapanca İlçe Başkanı Yunus Gümüşel, kızını 6 yaşında evlendirmesine rağmen tutuksuz olarak yargılanan Yusuf Ziya Gümüşel’in yeğeni. Yunus Gümüşel, Yusuf Ziya Gümüşel’in abisinin oğlu.

EYT yarın Meclis'e getiriliyor! EYT yarın Meclis'e getiriliyor!

İki isim zaman zaman görüşüyor

Yusuf Ziya Gümüşel’in Sapanca’da doğup büyüdüğünü ve Sapanca’nın Hiranur Vakfı için çok önemli olduğunu belirten gazeteci Terkoğlu, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Sapanca’da konuştuğumuz kaynaklar, cemaatin burada hiçbir denetime tabi olmadan çocukları barındırdığını anlatıyor. Peki bu durumla mücadele etmesini beklediğimiz hükümetteki AKP’nin Sapanca ilçe başkanı kim? Adı Yunus Gümüşel. İsim benzerliği değil. Yusuf Ziya Gümüşel’in ağabeyinin oğlu, yeğeni. Sapancalılar iki ismin zaman zaman görüştüğünü anlatıyor. Burada parti cemaati, cemaat de partiyi destekliyor. Yunus Gümüşel’in, tecavüze uğrayan HKG’nin de yakın akrabası olarak, meseleyi bilmemesi imkânsız. Bunları sormak için aradığım AKP il ve ilçe teşkilatının, nedense telefonları açılmak bilmedi.”