Kocaeli’deki 13 belediye başkanlığı koltuğunun 12’sinde AKP’li birinde ise CHP’li belediye başkanı oturuyor.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde kentimizin merkezindeki ilçesi olan İzmit’te 15 yıllık AKP iktidarı sona erdi.

İzmit Belediye Başkanı CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet oldu.

Leyla Atakan’dan sonra ikinci kez yine CHP’li kadını belediye başkanı seçen İzmit seçmeni mecliste ise çoğunluğu AKP ve MHP’lilere verdi.

Başkanlık koltuğunda oturan CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet,

İzmit halkına hizmet etmek için ekibiyle birlikte gerek mecliste gerekse Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tüm engellemelere karşın çalışmalarını sürdürüyor.

Kiralamak yerine hizmet aracı alımı için meclisten kredi kullanma yetkisi isteyen başkan Hürriyet’e AKP’li ve MHP’li meclis üyeleri iki meclis toplantısında da hayır diyerek, kentin parasının bir firmaya peşkeş çekilmesi sağladılar.

Bu durumu afişlerle ve bilbordlardaki ilanlarla İzmitlilere şikayet eden başkan Hürriyet her yerden destek aldı ve almaya da devam ediyor.

İzmit Belediye Meclisi’nde yer alan AKP’li ve MHP’li üyelerin İzmit’in parasının bu şekilde bir firmaya peşkeş çekilmesine yönelik aldıkları karara İzmitliler her platformda tepki göstermesi AKP ve MHP İl ile ilçe yönetimlerini de zora sokuyor.

Bu engellemeden halktan aldığı desteği daha da artarak çıkan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e şimdi de AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi engel olmaya çalışıyor.

İzmit’in merkezinde yer alan Cumhuriyet Parkı’nın (Çocuk Parkı) kullanımı konusu üzerinden başkan Hürriyet ve ekibini engelleyip yıpratmaya çalışıyorlar.

13 belediyenin koltuğunda AKP’li belediye başkanları otururken 2016 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir karar alındı.

Bu kararda 20 dönüm altındaki parkların ilçe belediyelerine tahsis edilmesine yönelikti.

İzmit Cumhuriyet Parkı’da AKP’li Nevzat Doğan tarafından kullanıldı. İçindeki Kafe özel sektöre verildi.  İçerdeki diğer binaların STK’lar tarafından kullanılmasına izin verilmedi tartışmalar yaşandı.

Nevzat Doğan döneminde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu alana hiç karışmadı.

31 Mart 2019’dan sonra tahsis süresi dolunca İzmit Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kararına dayanarak (Aksi bir karar da yok çok. Çünkü 11 ilçe belediyesi AKP’li olduğu için onlara her hangi bir sorun oluşturmaması için) yeni tahsis süresi istedi. Konu tartışıldı. Meclis toplantısında başkan Büyükakın konunun gündeme gelmesi sonrasında biz verdiğimiz sözü ve kararları unutmayız diyerek tahsis işleminin yapılacağını belirtti.

Verilen tahsiste Cumhuriyet Parkı’nın içindeki Kafe ile sınırlı olduğu ortaya çıktı. İzmit Belediyesi alanla ilgili projesi olmasına karşın alan üzerinde bir işlem yapamadı.

Nevzat Doğan döneminde özel sektöre verilen kafenin kullanım süresi dolduktan sonra kafeyi teslim alan İzmit Belediyesi sadece içerisinde daha iyi hizmet için tadilat çalışması başlattı.

Çalışmalar devam ederken yandaş medyanın yazılı basınında ve internet sitelerinde başkan Hürriyet izinsiz tadilat yapıyor haberleri çıkmaya başladı.

Yapılan sinsi plan sonrasında bölgenin Gazi Lisesi'nin koruma alanı içine alındığı ve bunun nedeninin de kafe tadilatının durdurulması olduğu ortaya çıktı.

Bu haberlerin kaynağının da neresi olduğunu anlamak hiç zor olmadı.

Günümüzde ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Cumhuriyet Parkı’na proje hazırladık bunu uygulayacağız şeklinde açıklamalar yaparak İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve ekibini engellemeye, İzmitlilere ‘Gülümse Kafeler’ aracılığıyla ucuz ve kaliteli, hizmet verilmesini önlemeye çalışıyor.

Çünkü,

31 Mart 2019’da kaybettikleri seçimin sonucunu hala hazmedemediler.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu engellemesine yönelik İzmit Belediyesi iki önemli etkinlik yaptı.

İzmitlileri Cumhuriyet Parkı’na sahip çıkmaya çağırdı.

İzmitliler başkanlarının çağrısına olumlu yanıt verip alanı doldurdular.

Bir sonraki günde ise çocuklar alandaydı. Parklarına sahip çıktılar. Güldüler eğlendiler mutlu oldular çok farklı bir gün yaşadılar.

Başkan Hürriyet biz halkçı belediyecilik yapıp burasının İzmitlilerin olduğunu kimseye buranın rant için peşkeş çekilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayıp “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı meclis kararına uymaya verdiği sözü tutmaya davet ediyorum” dedi.

Değerli okurlar,

Bu gelişmeler yaşanırken, yılmadan, eğilmeden, bükülmeden, tüm engellemelere karşın İzmit Halkı’nın gülümsemesi için çalışmalarını sürdüren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e İzmitliler desteklerini arttırarak sürdürüyorlar.

Bunun kanıtı da,

PİAR Araştırma tarafından yapılan Türkiye’nin en başarılı ilçe belediyeleri 2022 anketinin sonucu oldu.

5 Temmuz 1 Ağustos Arasında 30 büyükşehir ve merkez ilçelerinde yapılan ankete yüz yüze, telefon ve SMS link yönlendirme yöntemleri kullanılarak 94 bin 510 kişinin katılımıyla, yüzde 70.1 oranda oy alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet birinci olmasıydı.

AKP’liler, MHP’liler İzmit Belediyesi Meclisi ile komisyonlarında,

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kendi meclisinde aldığı kararı uygulamayarak,

Başkan Tahir Büyükakın meclis toplantısında verdiği sözü unutarak,

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve ekibini engelliyor, İzmit Halkı bunu çok net görüp kendisi için çalışan başkanlarını Hürriyet’e artan bir şekilde destek olmaya devam ediyor.