Önceki gün İzmit Belediyesi temmuz ayı meclis toplantısını izlemek için İzmit Belediyesi’ne gittim.

9’uncu kattaki meclis salonuna girdiğimde görevliler çalışmalarını sürdürürken gazeteci arkadaşlarımda kendilerine ayrılan bölümde meclisin başlamasını bekliyorlardı.

Meclisin başlaması gereken saat 15.00 olduğunda CHP ve İYİ Parti Meclis üyeleri ile İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ülkemizi ve belediyeyi temsil etmek için İtalya’da toplantıda olduğundan meclis yönetecek olan İzmit Belediye Meclis Üyesi ve Meclis Başkan Vekili Yaşar Kardaş, yerini aldı.

AKP’li ve MHP’li üyeleri beklemeye başladık.

Önce MHP’li meclis üyeleri salona geldi.

Tam 18 dakika sonra AKP’li meclis üyeleri salona teşrif etti.

Toplantı başladı.

AKP Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, bir çok maddede söz almasına karşın geç kaldıkları için meclisten özür dahi dilemedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Mehmet Ali Paşa Mahallesi’ndeki park alanına Yıldızlar Yüzme Kulübü tarafından yapılacak spor tesisi ve kiralanmasına

muhalefet şerhi koyan AKP’liler 6 bin metrekarelik alan içerisinde  2 bin metrekarelik bölüme yüzme havuzu yapılmasına karşıtılar ve oy çokluğuyla bu tesisin yapılması, o bölgedeki çocukların spor yapması AKP ve MHP’li meclis üyeleri tarafından engellendi.

Üç bin yıllık miras Nikomedia Çukurbağ kurtarma kazıları hakkında geçtiğimiz yıl Kültür Bakanlığı, İzmit Belediyesi, Kocaeli Müze Müdürlüğü arasında yapılan anlaşmanın ardından kurulan, İzmit turizminde sıçrama yaratacak Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ile İzmit Belediyesi’nin işbirliği protokolüne İzmit Belediyesi AKP ve MHP meclis üyeleri ne yazık ki hayır dedi.

Cemevlerinin ibadethane sayılması ile ilgili gündem maddesi, AKP ve MHP grupları tarafından geçtiğimiz ay olduğu gibi bu ay da reddedildi. Türkiye’de 200’den fazla belediye tarafından kabul edilen karar, İzmit Belediye Meclisinde AKP ve MHP’li meclis üyelerinin tavrıyla yine reddedilmesi meclis salonunu dolduran Alevi vatandaşlarına büyük hayal kırıklığı yaşattı.

Oylama öncesinde kürsüye çıkan ve geçen ay yapılan meclis toplantısında yaşananlardan dolayı helalleşmek isteyen AKP Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş oylama sonrasında tepkinin odak noktası oldu. Meclis boyu şov yapan Tutuş, salondaki izleyiciler bölümünden gelen tepkiler sonrasında oturduğu yerden başını dahi kaldıramadı.

AKP’li ve MHP’li meclis üyeleri meclis toplantısında çok önemli tarihi bir karara imza attılar.

Koruma Fabrikası’nın limanının büyütülmesi ve hazine arazisi içinde bulunan tankların yasallaşmasına ve 15 metre yükseklikten 30 metreye yükseltilmesine yönelik bakanlık tarafından istenilen görüşe olumlu yönde hazırlanan komisyon raporuna, CHP’li Arsal Arısal’ın teknik bilgi vererek uyarmasına karşın AKP ve MHP’li üyeler evet oyu verdi.

Verilen evet oyu İzmit Körfezi’nin daha da kirlenmesine neden olacak ve evet yönünde kalkan o ellerle ilgili bu kentin geleceğini, çevresini ve doğasını korumak isteyenler demokrasi gereği sandık önlerine geldiğinde gerekli hesabı soracaklar.

Meclis toplantısının yine İzmit’in geleceğini ilgilendiren en önemli maddesi olan, Taşıt ve İş Makinası satın alınması ve Finansmanı için kredi kullanılması yetkisinin verilmesi ise içinde bir çok soruyu barındırarak görüşüldü.

AKP’lilerin çoğunlukta bulunduğu komisyon raporunda istenilen evraklar gelmedi diyerek yine süre istendiği görüldü.

Zaman zaman meclis üyeleri arasında gerginlik çıktı.

Meclisi yöneten Yaşar Kardaş sesini yükselterek AKP’lilere top çevirmek için uğraşıyorsunuz net olun şeklinde uyarıda bulundu.

Meclis üyesi Ünal Özmural, “Nevzat Doğan döneminde araç kiralamak için 50 milyon dolar harcadı. Son 3 yılda ise, bizim ödediğimiz para bu dönemde 7.89 milyon dolar, AKP’li arkadaşlar 13 milyon dolar ödemiş. Hangimiz daha karlı?” sözlerini kullandı.

İzmit Belediye Meclis Üyesi ve Meclis Başkan Vekili Yaşar Kardaş, çıkan tartışmalar ve yapılan konuşmalar sonrasında maddeyi, Taşıt ve İş Makinası satın alınması ve Finansmanı için kredi kullanılması yetkisinin verilmesi şeklinde oyladı.

AKP ve MHP’liler çekimser kaldı.

CHP ve İYİ Partililer evet oyu verdi.

Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

Tabi ki bu oylama hukuksal olarak incelendikten sonra netlik kazanacak.

Değerli okurlar,

Özellikle, Koruma Fabrikası’nın limanının büyütülmesi ve tankların yüksekliğinin 15 metreden 30 metreye çıkarılması kararı ile,

Taşıt ve iş makinası alımı için kredi kullanma yetkisini İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e verilmesi maddesinin tartışmaları sırasında,

İzmit’in ve İzmit Körfezi’nin geleceğinin düşünülmediğinin çok net gördüm.

Geçen 2,5 saatlik zaman diliminde, siyaset uğruna Başkan Hürriyet’in İzmit halkına hizmet üretmesini engellemek için yapılanları bir kez daha şahit oldum.

Kent adına, kent halkı adına üzüldüm…

DİP NOT: Meclisin yasaya dayanarak 1 ay tatil yapması maddesi AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Tatil için bütün eller evet oyu için kalktı…