Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İYİ Parti Genel Merkezi'nde Meral Akşener ile bir araya geldiği kısa görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti'nin Kılıçdaroğlu'nun adaylığını desteklemek için iki büyükşehir belediye başkanının icracı iki cumhurbaşkanı yardımcısı olmasını teklif ettiğini açıklayan Zorlu, "Bu önerileri önümüzdeki dakikalar içinde sayın Kılıçdaroğlu'na da genel başkanımız aktaracaktır" diye konuştu.

Ömer Faruk Başaran CHP aday adayı Ömer Faruk Başaran CHP aday adayı

Zorlu, Akşener'in Millet İttifakı'nın bugünkü toplantısına katılmasını beklediklerini kaydetti.

Zorlu, şunları söyledi:

"13. Cumhurbaşkanı'nın belirlenmesi süreci, 2 Mart'taki toplantının ardından Genel Başkanımız, daha önce mutabık kaldığımız uzlaşma, istişare ve halkın tercihi konularındaki ilkesel çerçeve ile bir müzakere sürecini yürütmüş, bu noktaya gelinmiştir.

Milletin sesi, milletin iradesi olma sorumluluğunu en başından bu yana duyan ve bu sorumluluk bilinci ile hareket eden sayın genel başkanımız milletimizin yine sesi doğrultusunda; milletimizi heyecanlandıracağını düşündüğümüz yeni bir kuşatıcı, kapsayıcı, milletimizi bu heyecana yeniden sevk edecek yeni bir öneri ile millet ittifakına önerisini oluşturmuştur.

Millet İttifakı'nın iş birliği ile başarı yakalamış büyükşehir belediye başkanlarımız genel başkanımızı ziyaret etti. Ziyaretleri sırasında, iki belediye başkanımıza, seçilecek 13. cumhurbaşkanının yetkili, icracı iki cumhurbaşkanı yardımcısı olmaları konusunda kendilerine önerilerini iletmiştir. Bu önerileri önümüzdeki dakikalar içinde sayın Kılıçdaroğlu'na da genel başkanımız aktaracaktır. Müzakere süreci bu dakikalardan itibaren devam edecektir."