41 yıl önce hayatını kaybetmesine rağmen hâlâ gerilim sineması denince akla efsanevi yönetmen Alfred Hitchcock geliyor. Sinemanın büyük ustası Hitchcock, eskimeyen filmleri ve ikonik oyuncularıyla 40. İstanbul Film Festivali’ni renklendirecek. Festival, haziran ayında düzenlenmesi planlanan fiziksel gösterimlerle Hitchcock’u 15 uzun metrajlı, renkli filminin yenilenmiş kopyalarıyla anarken Sevin Okyay, Milliyet Sanat’ın Mayıs 2021 sayısında kaleme aldığı yazıyla, usta sinemacının filmlerinin neden eskimediğini anlatıyor.

40. İstanbul Film Festivali, ölümünün 41. yılında bir retrospektifle gerilim sinemasının üstadı Alfred Hitchcock’u anıyor. 60 yıla uzanan meslek hayatında unutulmaz filmlere imza atan ve modern sinemanın biçimlenmesinde önemli rol oynayan Hitchcock’un 15 renkli, uzun metraj filmi festival kapsamında haziran ayında sinemaseverlerle buluşacak.

Hem siyah-beyaz hem renkli sinemada klasikleşen birçok filmin yönetmenliğini yapan büyük usta, aradan geçen onca yıla rağmen hâlâ tüm canlılığını ve sinemadaki sarsılmaz yerini koruyor. Zamansız başyapıtların yönetmeni Hitchcock’un filmleri kadar meşhur olan yönetmenlik üslubu, simge halini almış oyuncuları ve sıradışı karakterleriyle bütünleşerek izleyicilere büyük bir gerilim yaşatmaya bugün dahi devam ediyor. Sevin Okyay ise festival vesilesiyle kaleme aldığı kapsamlı yazıda, kadrajın içindeki siluetiyle izleyicileri selamlayan Alfred Hitchcock’u ve filmlerini anlatıyor.

“Alfred Hitchcock neredeyse 60 yıla uzanan meslek hayatında onu başkalarından ayıran, hemen tanınabilen bir yönetmenlik üslubu geliştirdi. İnsan bakışı gibi hareket eden kamera kullanımının öncülüğü onundur, hepimizi röntgenci yapıp çıkardı. Bizi diken üstünde tuttu, çekimleriyle korkumuzu, endişemizi pekiştirdi. Buz gibi güzel sarışınlar kullandı, onlara hayran kaldı, genelde kötü muamele etti. Uç örnekleri, Tippi Hedren’dir. Hiçbir kabahati yokken suçlu sanılan erkek karakterler yarattı, onlarla birlikte kanundan kaçtık. Tuzağa düşen insanları, onları tuzağa düşüren ‘çığırtkan kuşlar’ı anlattı.” diyen Sevin Okyay’ın yazısının devamı, Milliyet Sanat’ın Mayıs 2021 sayısında…

Ayvalık Film Festivali yarın başlıyor! Ayvalık Film Festivali yarın başlıyor!

Kitabevleri ve marketlerde okurlarını bekleyen Milliyet Sanat ayrıca, dergiyi 0850 224 02 22 numaralı çağrı merkezini arayarak satın alan okurların kapısına kadar götürüyor.