DEVA Partisi Kocaeli 1. Olağan İl Kongresi Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Kongreye DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da katıldı. Adem Koç tek adaylı kongrede seçilmiş başkan oldu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, DEVA Partisi Kocaeli 1. Olağan İl Kongresine katılmak amacıyla Eşi Zeynep Babacan ile Kocaeli’ye geldi. Kocaeli Kongre merkezinde gerçekleştirilen kongreye gelen Ali Babacan, partililer tarafından coşkuyla karşılandı. Şehir merkezinde çok uzun bir araç konvoyu ile adeta şov yapan teşkilat, şehirde kısa süreli heyecan yarattı.

Partililerin yoğun ilgi gösterdiği kongre öncesi teşkilat üyeleri Kartepe'de bulunan Hilton Otel önünde bir araya geldi. Ankara’dan gelen Genel Başkan Babacan ve Eşi Zeynep Babacan’ı Genel Merkez Teşkilat Başkanı eski Kocaeli milletvekili Nihat Ergün, Genel Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Ali Ufuk Yaşar, İl Başkanı Adem Koç ve partililer karşıladı.

İzmit Çarşı merkezinden geçen konvoyda Babacan İzmit Halkını ve esnafı selamladı. Konvoy sonrası kongre merkezine geçen Babacan kongrede partililere seslendi.

Kongrede tek aday olan mevcut İl Başkanı Adem Koç ile birlikte 377 Delege oy kullanma hakkı bulunurken 40 asil yönetim üyesi, 22 yedek yönetim, 5 disiplin kurulu üyesi, 3 yedek disiplin kurulu üyesi, 26 büyük kurultay delegesi seçildi.

TEK İL BAŞKANI OLARAK MUTLU GELDİ

Kongreye DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın yanı sıra DEVA Partisi Kocaeli İl Başkanı Adem Koç, Genel Merkez Başkan Yardımcıları Nihat Ergün, Ali Rıza Baboğlu, Doğa Şanlıoğlu, Sanem Oktar, Yasemin Bilgesel, Parti Kurucuları, Tunahan Elmas, Ali İhsan Berberoğlu, Rojhan Ölmez, Boran Deniz, Ömer Rıfat Gencal, Candan Karlıtekin, Hüseyin Nalbantoğlu, ve Ali Ufuk Yaşar, İstanbul İl Başkanı Mehmet Gürol Ayan, Yalova İl Başkanı Mehmet Demirhan, Düzce İl Başkanı Murat Caymaz, Sakarya İl Başkanı Mehmet Erdoğan, Bursa İl Başkanı Serkan Özgöz, Isparta İl Başkanı Şayeste Özer, Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Zafer Mutlu, İyi Parti Başkanvekili Turgut Karagöz, Türk-İş Kocaeli İl Temsilcisi Yakup Yıldız, KOTO Başkanı Necmi Bulut, EYT üyeleri ve DEVA Kocaeli İl ve ilçe yöneticileriyle delegeler katıldı. Kongrenin divan başkanlığını Candan Karlıtekin üstlenirken katip üyeliklerini ise Zeynep Dereli, Ömer Rıfat Gencal, Hüseyin Nalbantoğlu, Tunahan Elmas, Erdinç Işık ve Ayşegül Poyrazoğlu üstlendi.

Babacan AKP’yi bombaladı

USKAF 7- Ulusal Sağlıkta Kalite Forumları’na yoğun ilgi USKAF 7- Ulusal Sağlıkta Kalite Forumları’na yoğun ilgi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Türkiye uzun bir süredir karanlık bir tünelin içinde. Ülkemiz topyekün bir çöküş içinde. Bu karanlık tünelden ülkemiz geçerken biz tünelin sonundaki ışığı görüyoruz. Önce sağlık diyoruz. Aylardır hepimizden gizlenen pandemi sayıları son günlerde açıklanmaya başladı. Ben daha önce koronavirüs rakamlarında ilk beşte olduğumuzu söylemiştim. Maalesef yanılmamışım. Pandeminin ilk günlerinden bu yanan sayısız hata yapıldı. Vaka sayıları bilim kurulundan bile gizlendi. Suçu kendilerinde aramayıp hep başkalarında arıyorlar.

‘YAYGIN ŞEKİLDE HES KODU UYGULAMASI YAPILMIYOR’

Faturayı vaka sayıları kendinden gizlenen bilim kurulu ve vatandaşa kestiler. Ne zaman bir sorun olsa dış güçler, iç güçler ortaya çıkıyor. Canı ile uğraşan vatandaşımız ölürken bile suçlu ilan ediliyor. Hala yaygın bir şekilde HES Kodu uygulaması yapılmıyor. Covid-19 testleri hala yaygınlaşmadı. Bağımsız test istasyonları kurun dedik ama yapmadılar. Haziran ayından itibaren tedbirleri gevşettiniz. Bunun kararını kim verdi? Bu kararları bilim kurulu mu, vatandaş mı, bakan mı verdi? Bakanlık sadece atanmış, kendi kendine karar alamayan bir makam haline geldi. Ben de bakanlık yaptım, Sayın Nihat Ergün’de yaptı.

‘HAZİNE BOŞALTILDI’

Herkesi suçladılar ama bütün vatandaşları suçlu ilan etmelerini biz bile beklemiyorduk. Vaka sayıları ve ölümler için baktığımızda bu rakamlar nasıl bu kadar yükseldi. Turizm bahanesi ile tedbirler gevşetildi. Peki turizmden beklenen gelir elde edildi mi? O da edilmedi. Hangi gelir, vatandaşın canından daha değerli olabilir. Artık yeter diyoruz. Bu kötü yönetim ekonomiyi batırdıktan sonra daha kötü olmasın diye vatandaşın sağlığını gözden çıkardı. Pandemi aşısı için bir süreç başlıyor. Türkiye her şeyde olduğu gibi aşıda da geç kalıyor. Bunun nedeni hazinenin boşaltılması.

‘GRİP AŞISI BİLE YAPTIRAMADIK’

Biz henüz risk gruplarına mevsimsel grip aşısını bile yaptıramadık. Koskoca 84 milyon nüfusluk ülkeye 10 milyon adet aşı sipariş edildi. Bu piyasada devletin itibarini beş paralık ederseniz aşının tedariği konusunda sıkıntı çekerseniz. Borcunu zamanında ödemediğin için sana aşı vermiyorlar. Bizi tuğla tuğla inşa ettiğimiz ülkenin itibarini yerle bir ettiler. Halkımızın sağlığı için güvenli aşıyı derhal bulmak zorundasınız. İtibardan tasarruf olmaz diyerek hazineyi boşalttılar. Saraylardan, özel uçaklardan tasarruf sağlanır ama sağlıktan tasarruf sağlanmaz.” dedi

‘HAKLIYIZ VE HAKLININ YANINDAYIZ’

Hükümetin ülke yönetimi hakkında da konuşan Babacan, “Seçimlerde yüzde 10 almış bir partinin genel başkanı ülkeyi yönetmeye başladı. 3’üncü bir ortak daha var. Yüzde 1 bile oy alamamış. Bu ortak diyor ki, benimde düşüncelerimi hayat geçirin. Koalisyon dönemini bitireceğiz diye yola çıktılar ama seçimlerden önce ittifak kuruyorlar. Vatandaşlarımız artık hakaret dili istemiyor. Bu küçük ortağın daha önce neler yaptığını iyi biliyoruz. 2001 krizinde bunlar iktidara ortaktı. Başbakana yazar kasa fırlatırken bu küçük ortak o binadaydı. Haksızlıklarını bağırarak, çağırarak bastırmak istiyorlar. Biz ise haklıyız ve haklının yanındayız” dedi.

‘TEDBİR ALINIRSA YIKIM KADER DEĞİL’

EYT Konusuna değinen Babacan, “Parti programımıza açık bir hüküm yazdık. Farklı dönemlerde emeli olan için bir adil bir dağılım olmalı. Parti programımızda açık şekilde yazdık. Bunları istişare ile çözmek mümkün. Kocaeli’de 1999 depremi bütün ülkemizin üzüldüğü bir depremdi. Büyük bir acıydı. Deprem ülkemizin bir gerçeği. Deprem bir afet fakat ölüm ve yıkım tedbir alınırsa kader değil. Depreme karşı her türlü tedbir alacaksınız. Deprem ile ilgili en ağır gerçeği yaşadığımız Kocaeli’de ise ağır ve orta hasarlı binalar kullanılmaya devam ediliyor. Gerçek bu, Ağır hasarlı binalar bir gün ağır hasarlıyken başka bir gün orta hasarlı olabiliyor. İktidara sesleniyorum. Kuvvetli bir rüzgar ile yıkılabilecek binaların vebalini kaldırabilirler mi?” dedi.

KANAL İSTANBUL’U BIRAK KOCAELİ’YE BAK

Kanal İstanbul konusu ile konuşmasına devam eden Babacan, “Projede rant var. Plan ikinci bir boğaz yapmak. Başlangıç noktasında İstanbul’u koruma gibi bir amaç vardı ama başka bir çevre felaketine yol açacaksanız bunun bir izahı yok. Acele var. İzmit Başta olmak üzere depreme karşı ülkemizi güçlendirmemiz gerekirken hükümet yine bildiğini yapıyor. Kanal İstanbul yerine en azından Kocaeli’de ki yapıları nasıl sağlamlaştırabilir diye baksınlar. İki yıldır Kanal İstanbul ile yatıp kalkacağınıza Kocaeli’de ne yapabiliriz diye düşünün” dedi.

İşte Adem Koç’un yönetimi

İl Yönetim Kurulu

Adem Koç, Orhan Sarısüleyman, Semih Taşveren, Bilge Banu Bilgin, Abdullah Kerim Can, Abdülmelik Kurt, Ahmet Tayfun Baltacı, Ali Osman Kırca

Alican Araç, Alptekin Cevherli, Ayhan Akyüz, Ayşegül Poyrazoğlu, Batuhan Aykan, Beyza Nur Erim, Büşra Oğuz, Caner Çakır, Cüneyt Yücetepe, Çağlayan Ateş, Emin Birlik, Ensar Emir, Erdem Küçükateş, Erdinç Işık, Furkan Yılmaz, Gamze Durmaz, Gülay Yılmaz, Hatice Şirin, Kamil Savaş Günbeyaz, Murat Utku Birinci, Mustafa Meral, Nihat Kırcı, Nur Banu Edeş, Oğuz Saka, Osman Güzel, Özlem Kaya, Rahmi Canbaz, Resul Gökhun Yıldırım, Serkan Alpay, Suat Akal, Tuğba Taşer Süer, Uğur Yıldız, Yusuf Usta.

İl Disiplin Asil

Ali Ulvi Tanrıöven, Arzu Karakaş, Gürakan Uysal, Mehmet Alparslan, Volkan Keskinoğlu.

Büyük Kongre Delegeleri

Adem Koç, Orhan Sarısüleyman, Semih Taşveren, Bilge Banu Bilgin, Hayrettin Karacaer, Sedat Yücel, Görkem Boran Taner, Emre Erhan, Çağrı Çakıcı, Murat Bebek, Zeynep Sudan, Orhan Bozkurt, Ali Çelik, Muhammet Ali Ünsür, Mehmet Kemal Memiş, Mehmet Saraç, Abdülkerim Can, Ahmet Tayfun Baltacı, Ali Can Araç, Alptekin Cevherli, Ayşegül Poyrazoğlu, Batuhan Aykan, Caner Çakır, Emir Birlik, Ensar Emir, Erdinç Işık, Gamze Durmaz, Hatice Şirin, Rahmi Canbaz, Serkan Alpay

Babacan, DEVA Partisi il binasını açtı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ında katıldığı kongrede 2 Temmuz’da Kocaeli İl Başkanlığına atanan Adem Koç, seçilmiş il başkanı oldu. Gerçekleşen kongresi sonrası DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kocaeli İl Binası’nın açılışını yaptı.

VATANDAŞLARIN VE ESNAFIN DERTLERİNİ DİNLEDİ

DEVA Kocaeli İl Binası’nın açılışını gerçekleştiren Babacan daha sonra İzmit esnafını ziyaret etti. . Kuyumcular çarşısı, ömerağa mahallesi ve yürüyüş yolundaki esnafı ziyaret eden Babacan, hem esnafın hem de vatandaşların dertlerini dinledi.