Vekil Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun tam konuşma deşifresi şu şekilde:

Alikahya'da Çöp Kokusu Halkı Rahatsız Ediyor!

Bölge halkı şikayet ediyor, açıklamalar yapıyor kimsenin umurunda değil!

Herkese merhaba, niye Alikahya’dayız? Çünkü son günlerde Alikahya halkı kötü kokunda çok şikayetçi. Kötü kokunun kaynağı karşıdaki bacasını gördüğünüz İzaydaş’tan! Bakın birçok mahalleyi burada rahatsız ediyor bu kötü koku. Orada bir çöp fabrikası var, çöp depolama alanları var ve bu çöplerin yakılmasından kaynaklanan kokular burayı gece saatlerinde özellikle ve tüm gün de olmak üzere oldukça rahatsız ediyor. Bölge halkı şikayet ediyor, açıklamalar yapıyor kimsenin umurunda değil!

Alikahya Mahallesi, Karadeniz Mahallesi ve Yuvamakarca çöp kokusundan olumsuz şekilde etkileniyor.

Gereken çevre önlemleri alınmıyor ve maalesef bu sıkıntı devam ediyor! Alikahya Mahallesi, Karadeniz Mahallesi ve Yuvamakarca buradan olumsuz şekilde etkileniyor. Hem kokudan etkileniyor hem de inekler burada otlanıyor. Bu kötü kokunun olduğu alanda inekler otluyor, bu inekler süt verecek bu sütleri bebekler içecek, kanserojen maddeler dolaşıyor havada ve bu ineklerin otladığı alanda mutlaka kanserojen madde mevcudiyeti var tıbben ve bu bebekler, bu sütlerden içtiği zaman sonuç ne olacak herkes tahmin edebilir.

Buradan Kocaeli Valiliği’ne, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkililerine sesleniyoruz, bu sıkıntı burada devam ediyor.

Kocaelili Profesörümüzün ülke gündemine oturan vize krizi çözüldü! Kocaelili Profesörümüzün ülke gündemine oturan vize krizi çözüldü!

Niye Kocaeli’de kanser oranları artıyor diye sormayın! Kocaeli’de maalesef kanser oranları artıyor, bu bilimsel araştırmalar ile tespit edilmiş bir husus ve gördüğünüz gibi bu sıkıntı devam ediyor. Biz yerine geldik, bölgeyi araştırıyoruz, inceliyoruz ve halkın dertlerini, sıkıntılarının sesi olmaya çalışıyoruz Kocaeli Yeşil Sol İl Yönetimi olarak buradayız ve arkadaşlarımız ile tespit yapıyoruz. Buradan Kocaeli Valiliği’ne, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkililerine sesleniyoruz, bu sıkıntı burada devam ediyor.

 Kartepe’de halkın itirazına rağmen Yıldızlar Holdinge ait bir haddehane yapılıyor!

 Burada haddehaneyi istemediğimizi belirtiyoruz tüm Kocaeli halkı adına bunu söylüyoruz çünkü burada inanılmaz bir çevre kirliliği olacak.

Kartepe’de Yıldızlar Holdinge ait bir haddehane yapılıyor! Daha öncesinde de gelmiştik, şu alanda kocaman bir haddehane yapılacak. Biz daha öncesinde bu haddehanenin ÇED projesine itiraz etmiştik, tüm toplum itiraz etmişti çünkü burada çevreyi kirletecek bir haddehaneyi Yıldızlar Holding hurda çeliği eriterek bir haddehane ile çelik üretimi yapacak fakat bu çevreye çok büyük zarar verecek, havaya, suya, toprağa çevreye büyük bir zarar verecek. Bakın biz az evvel karşıda İzaydaş tesislerindeydik, Alikahya Karadeniz Mahallesi ve civarını kokuya boğan İzaydaş’ın yakınlarındaydık, onun karşısına Kartepe’ye de haddehane yapılacak ve çevreyi mahvedecek. ÇED raporu sırasında tüm Kocaeli halkı haddehaneye karşı çıkmıştı, biz de bugün Kocaeli Yeşil Sol Parti olarak İl Yönetimimiz ile, Eşbaşkanlarımız ile geldik, durum tespiti yapıyoruz. Burada haddehaneyi istemediğimizi belirtiyoruz tüm Kocaeli halkı adına bunu söylüyoruz çünkü burada inanılmaz bir çevre kirliliği olacak. Trafik çok sıkışmaya başladı ve burada çevre il ve ilçelerden gelecek bir hurda toplanması olacak, bu hurdalar eritilecek, kötü kokular havaya saçılacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tahir Büyükakın da bunun sağlığa, çevreye aykırı olduğunu defalarca beyan etti ama Saray’dan verilen bir emir ile sustu!

Kocaeli halkını kanser edecek, çeşitli hastalıklara yol açacak bir haddehaneyi istemiyoruz, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Yasal süreçler çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğiz fakat Yıldızlar Holding Sahibi Fehim Bey bu haddehaneyi yapmakta ısrarlı. Kocaeli’de bu haddehanenin arkasında aslında kimse duramıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tahir Büyükakın da bunun sağlığa, çevreye aykırı olduğunu defalarca beyan etti ama sonra ne oldu? Saray’dan bir emir, talimat geldi, kimse karşısında duramadı. Tüm Kocaeli halkının zarar olduğunu bildiği haddehane yapılmaya başlandı. Nasıl oldu bu? Saray’dan verilen bir emir ile iş Saray’dan bağlandı ve Kocaeli’de AK Parti’lilerin de sesi kesildi, muhalefet bu haddehaneye itiraz ediyor ama AK Parti’liler önceden itiraz ettikleri haddehaneye Saray’dan talimat gelince artık ses çıkartamıyorlar. Onlar ses çıkartmasın, biz halkın sesi olarak buradayız. Kocaeli Yeşil Sol İl Başkanlarımız ile buradayız.