Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, dün gece yürürlüğe giren ÖTV zammı ile şarap ve şarap bazlı içeceklere yüzde 30'un üzerinde zam geldiğini açıkladı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan düzenlemeye göre sarmalık kıyılmış tütünde ve fermente edilmiş diğer içeceklerde ÖTV artışı yapıldı. Bu artışları halktv.com.tr'ye değerlendiren Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş"Artık orta direk diye bir kesim kalmadı. Biz genelde orta direğe hitap ediyoruz. Son üç ayda satışlarımız yüzde 50'den fazla düştü. Bu düşüşün anlamı da orta direğin yok olduğudur" dedi.

Zamlar duracak gibi değil" diyen Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, "Şarap ve şarap bazlı içeceklere ÖTV zammı 14,4 Şhot ürünlere 5 TL zam geçişi oldu. Tütün içinde ÖTV oranı % 40 dan % 55 e yükseldi. Bu zamlarla bir kesim cezalandırılıyor. Sigaraya gelen yüksek orandaki zamlardan sonra sarmalık tütüne yönelen vatandaşlarda son düzenleme ile artık tütünde saramayacak hale geldiğini" ifade etti.

zgur-aybas

Son zamlarla birlikte fiyatı artan ürünlerin listesini paylaşan Aybaş, "Artık tekel bayileri ayakta duramıyor. Bir çok arkadaş değeri daha da düşmeden işyerlerini devretme peşinde. Böyle giderse tekel bayilerinin sayısında ciddi bir azalma olacak. Biz piyasanın nabzını tutuyoruz. Artık insanlar karnını doyurma derdinde. İnsanların ihtiyaç sıralamasında sigara ve ya alkol artık son sıralarda. Küçük bir kesim çok zengin olurken toplumun büyük çoğunluğu açlık sınırının altında yaşamaya başladı" dedi.

Gözden kaçırmayın

Dikkat: Elektriğe yüzde 100 zam geliyor! Dikkat: Elektriğe yüzde 100 zam geliyor!