11.05.2021, 00:00

Arif Akifoğlu ile hasbihal: Hakan Avunduk

Bu benim uzun süre sonra gerçekleştirdiğim ikinci röportajım. Ve size bu hasbihalde birkaç yıl önce tanıştığım, ilk başlarda benden pek hoşlanmayan, hoş benim de kendisinden önceleri pek haz etmediğim : ) ama sonra sonra ne olduysa kanımızın birbirine çok ısındığı, hatta kaynadığı bir arkadaşımı, kendi aramızdaki hitabımızla bro’ mu tanıtacağım. Bu arada biz dört bro’yuz : ) Sn. patron duymasın pek hoşlanmaz böyle şeylerden ama, bu röportajı beyefendiden yüklü miktarda ‘erik’ rüşveti aldığım için yapıyorum, onu da peşin peşin söyleyeyim. Diğer bro’ lar da ki her ikisi de mesleklerinde zirvede isimler ve bittabi sizler de bu mühim prensibime göre hareket ederseniz hepinizle de bi röportaj ayarlarım söz. Ama şimdilik mevzumuz bu değil : ) Aslında eşi hanımefendiyi daha çok severim de neyse erikler güme gitmesin diye karıştırmayayım şimdi : )

Kendisi ile ‘güzide’ koromuz Neşe-i Sağlık sayesinde tanıştım ve sonra hem koro arkadaşım, hem bro’m, hem hanımefendilerin de dahil olduğu Neşeli Gezginler grubumuzda yol arkadaşım oldu.

O iyi bir mühendis, iyi bir aile babası, iyi bir arkadaş, her şeyden önce de iyi bir insan ama sizinle tanıştırmama sebep özelliği ile amatörce başladığı uğraşısında önemli bir sanatçı olma yolunda ilerleyen birisi.

Hoş benim kadar iyi şarkı söyleyemese de : ) güzel okur. Eşi “yazı yazmaya da meraklı” der bazen ama ben hiç şahit olmadım. Sanırım beni çekemiyor bu hususlarda : ) Benim gibi resim yapamıyor ama kıyısından köşesinden eh işte biraz bu uğraşısıyla yaklaşıyor bana : ) Ve inşallah bu pandemi süreci sağlıkla biterse beraber benim resimlerimden ve onun da su kabağı ve yumurta çalışmalarından oluşan bir karma sergi açacağız, öyle bir planımız var. Bir sürpriz isim de katılabilir aramıza ama şimdilik gizli kalsın : )

SAA : Sevgili Hakan senin bu keyifli yolculuğundan bahsetmeden önce seni senin cümlelerinle tanıtmak isterim dostlarımıza. Resmi bir Cv özetler misin lütfen : )

HA : Herkesi sevgiyle selamlıyorum. Seninle böyle bir röportaj yapmak aklımın ucundan bile geçmemişti ama hep derler ya “ev alma komşu al” diye, seni ilk gördüğümde pek hoşlanmamıştım biliyorsun : ) sonra bir akrabamla çocukluk, gençlik arkadaşı olduğunuzu ve harika dostluğunuzu duyunca yavaş yavaş sevmeye başladım seni : ) ve güzel bir arkadaşlık ortamımız oluştu, işte şimdi de portal için karşılıklı hasbihal ediyoruz. 1962 yılında Gelibolu’ da doğdum. 1971 yılından itibaren de İzmit’te yaşamaya başladım. 1986 yılında sevgili eşim Esen ile evlendim. İki kızım ve bir torunum var. Endüstri mühendisiyim. 28 yıl Sabancı Grubu’nda Brisa Bridgestone’da çalıştım daha sonra pandemi başlayana kadar üretim planlama, ERP ürün ağacı oluşturma ve planlama entegrasyonu konularında danışmanlık yaptım ama pandemi ile beraber gereksiz risk almamak için ara verdim çalışmaya, şimdi emekliliğin keyfini sürüyorum. 2014 yılından beri Neşe-i Sağlık Korosunda eşimle beraber müzikle uğraşıyoruz. Çok keyifli bir süreçti, çok güzel bir ekibimiz vardı ama maalesef bu süreç bu keyifli çalışmamızı da elimizden aldı. Tabi sizinle talihsiz : ) tanışmamız da burada başladı.

SAA : Kalp kalbe karşıdır derler inanırım. Benim de senden pek hoşlandığım söylenemez ilk başlarda : ) Talihsiz falan diyorsun da koroda her hafta yanımda yer kapmak için yaptığın mücadele de takdire şayan tabii : ) Ayrıca dedelik te sana çok yakışıyor, ben de bari buradan giydireyim sana : ) Şaka bir yana sevgili Esen ve seninle iyi ki de tanışmışız. Bu atışmalar hepimiz için harika bir keyif ayrıca. Zor bir süreçten geçiyoruz hepimiz, umarım eski keyifli günlerimize tekrar döneriz ve o muhteşem konserlerimizle tekrar dostlarımızla buluşuruz. Aslında bir mühendis olarak sanata eğilimin bazılarına garip gelebilir ama kendimden biliyorum ki çok stresli bir süreçte çalışırken bu uğraşılar aslında bizlere nefes alma ve o teknik rutinden kaçma olanağı sunuyor. Konumuza dönersek; nasıl merak sardın hem yumurta hem de su kabağı boyama işine? Aslında sadece boyama dersem haksızlık etmiş olurum çok yaratıcı bir süreç bu. Hem desen, hem motif ve hem de kabak ve yumurtaları işleme süreci epey keyifli ve meşakkatli değil mi?

HA : Aslında hiç aklımda yoktu böyle bir uğraş ama Midilli’de tatildeyken bir hediyelik eşya dükkanında boyanmış çakıl taşlarını görmüştüm, çok hoşuma gitmişti. Böylelikle emekli olduktan sonra ilk çakıl taşlarını boyamayı deneyerek başladım bu uğraşıma.

SAA : Peki yumurta ve su kabağına geçiş nasıl oldu? Hoş sen yumurta ile çalışmayı daha çok seviyorsun biliyorum ama söylemeliyim ki su kabağı çalışmaların da benim favorim.

HA : Çakıl taşı boyamalarımı gören bir arkadaşım bir gün “elinde bir deve kuşu yumurtası olduğunu onu da boyamayı denememi” istedi ve öylece başladı yumurta ile maceram. Hiç deve kuşu yumurtası ile alakam yokken bir gün yumurtayı bana getirdi ve ben onu boyamaya başladım. Bittikten sonra ben de, görenler de çok beğendi, böylece yumurta ile ilişkime adım atmış oldum : ) Yumurta bulamadığım zamanlarda da bu uğraşımı devam ettirmek istediğim için su kabağı boyamaya giriştim.

SAA : Özel bir çalışma mekanın var mı? Yani çalışma ortamın nasıl? Çalışırken günlük rutinden tamamen kopuyor musun yoksa günlük hay huyun içinde misin?

HA : Evde çalışıyorum ama hava iyi ise verendada oluyorum genellikle. Evde olduğum için günlük rutinden kopamıyorum doğal olarak. Aletlerle çalıştığım için gürültü oluyor bazen tabi ama yapacak bir şey yok. Ara ara eşim ve komşular söyleniyorlar ama ‘bir yıldız doğduğu’ için susturuyorum onları : )

SAA : Sende de benim gibi ego ‘tavan’ maşallah. Ee biz sanatçıların doğasında var maalesef : )

HA : Üzüm üzüme baka baka” derler ya; karardık işte : )

SAA : Peki çalışırken rahatsız edilmek motivasyonunu bozuyor mu?

HA : Aslında evet, bir işe başladığımda aralıksız çalışarak olabildiğince ilerlemeyi seviyorum ama araya giren olaylar, bazen sizlerden gelen telefonlar falan : ) konsantrasyonumu etkiliyor da, yapacak fazla bir şeyim yok bu konuda. Yaşam rutini içinde çalışıyorum. Gerçekte bu rutinden kopmamak ta bazen çalışmalarıma olumlu yansıyor, fark ediyorum.

SAA : Hangisi ile çalışmaktan daha çok keyif alıyorsun? Kabak mı yumurta mı?

HA : Kesinlikle yumurta, zaten yumurta yokluğunda kabağa mecbur kaldığım için geçtim.

SAA : Valla ben kabakla ilgili çalışmalarını özellikle ona verdiğin şekilleri daha çok tutuyorum. Yapım aşamasını yani mutfağın sırrını biraz anlatsana, ben de çok merak ediyorum, dostlarımız da şüphesiz merak edeceklerdir. Aletlerle falan dedin ya? Baya zorlu bir süreç galiba?

HA : Evet. Hem yumurta ve hem de kabağı boyamaya hazır hale getirmek için bir hazırlık aşaması var. Mesela yumurtayı dibinden delmek için önce ince bir matkap kullanıyorum, parmak kalınlığında dipten açtıktan sonra içine bir pipet sokup yumurtayı boşaltıyorum sonra çamaşır suyuna yatırıp birkaç gün bekletiyorum, yumurta işlem görmeden önce kötü koktuğu için birkaç günde kokulu deterjana batırıp bekletiyorum daha sonra desen ve boyama işine geçiyorum. Su kabağı içinde gravür setim var onunla kabakları oyarak istediğim şekli, modeli veriyorum ve sonra boyamaya geçiyorum en sonunda da vernikleyerek boyayı korumaya alıyorum.

SAA : Şimdi anladım; matkaplar falan. Allah Esen’ e ve komşularına sabır versin asıl ceremeyi onlar çekiyor, biz hazıra konuyoruz desene : )

HA : İster istemez katlanacaklar elleri mecbur : )

SAA : Çalışırken yumurtanın kırılma riski var mı? Bir de yumurta yani deve kuşu yumurtası bulmak kolay oluyor mu?

HA : Tabi ki var. Sonuçta kabuğu oldukça sert ve kalın da olsa nihayetinde o da bir yumurta : ) yere düşerse kırılır. Ama asıl önemli aşama yumurtanın içinin boşaltılarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi. Altından matkapla delerek içini boşalttığım için, bu aşamada kırılma riski daha fazla haliyle. Eskiden çok yaygındı ve evimizin yakınlarında bir deve kuşu çiftliği vardı oradan temin ediyordum ama şimdilerde bulmak daha zor. Bir yumurta 150 TL civarındaydı en son, ama değişiyor sürekli. O yüzden su kabağı ile çalışmaya yoğunluk verdim mecburen. Hem daha ucuza mal oluyor çünkü evimizin bahçesinde yetiştiriyorum : )

SAA : Hem kabak hem de yumurta için renk ve motifleri nasıl seçiyorsun? Ne tür bir boyama tekniği kullanıyorsun ve bir kabakla ya da yumurta ile çalışman ne kadar vaktini alıyor?

HA : Motifler için genellikle internetten esinleniyorum, renkleri kendim belirliyorum ama bazen başlarken yaptığım kurguyu yolda değişikliğe uğrattığım da oluyor. Kabak ve yumurta için akrilik boya ve vernik kullanıyorum. Bazen boya ile elenmiş kumu karıştırıp kabartma desen oluşturuyorum. Kabak işlemek için de gravür aletim var onu kullanıyorum.

SAA : Hepimiz için bu tür uğraşlar aslında zorlu yaşam mücadelesinde bir nefes alma yolu, bir sığınacak liman aslında. En azından benim için ama senin için de öyle olduğunu biliyorum. Çok keyif aldım ben bu hasbihalden. Katılma nezaketi gösterdiğin ve hoş sohbetin için teşekkür ediyorum. Daha keyifli günlerde, hep sanatla dolu uğraşılarla yol almanı diliyorum. Eşinle, evlatlarınla ve tabi ki bizlerle sağlıklı, neşeli, zevkli bir yolculuk diliyorum sana. O sergiyi de, hayat normal seyrine döndüğünde, mutlaka hayata geçirelim olur mu?

HA : Benim için de farklı bir deneyim oldu bu söyleşi pardon hasbihal : ) Kendimi ve uğraşımı tanıtma fırsatı verdiğiniz için sana ve 7x24 ailesine çok teşekkür ediyorum. Herkese daha güzel ve sağlıklı günler diliyorum. İnşallah bu sıkıntılı günler bir an önce biter. Ben de birlikte açacağımız sergiyi sabırsızlıkla bekliyorum inan. Sevgiler herkese…

DİP NOT: Aslında biz sanatçılar : ) egosu yüksek insanlarızdır, yani en azından ben öyleyim diyeyim, sizler pek bilemezsiniz malum : ) O yüzden bu röportajı niçin yaptığımı da anlamış değilim. Kendi kendime kaşındım vallahi. Adam kendi halinde yaşarken şimdi sayemde milyonların tanıdığı biri olacak durup dururken : ) Ama n’olursa olsun : ) amatörce başlayan ve şimdi şimdi usta işi bir sanata dönüştürdüğü bu uğraşı için sevgili koro ve gezi arkadaşımı, bro’mu sizlere tanıtmak benim için büyük bir keyifti. Birlikte açacağımız sergiyi büyük bir heyecanla bekliyorum açıkçası. Umarım sizler de bizimle birlikte keyif aldınız bu hasbihalden. Ben bu röportaj işini çok sevdim. Umarım yeni ve renkli portrelerle devamını getiririm. Bu kadar kendimi paraladığım için Patron bana ne kadar teşekkür etse azdır da. Hoş ayrıca kuru teşekkür de kar etmez ya neysee: ) Hoşça kalın…

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı