Kocaeli Geçmiş Dönem Milletvekili, demokratların akil isimlerinden olan Halil İbrahim Artvinli geçtiğimiz ay, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla oluşumu duyurmuştu.

"Oluşumun yeni hamlelerini birkaç hafta içinde bekleyin" diye işaret eden Vekil Artvinli, dün (Pazar) Başiskele sahilinde bulunan Mitza Restoran'da bir kahvaltı eşliğinde kamuoyunu ilk isimle buluşturdu.

70'i aşkın özel davetlinin bulunduğu kahvaltılı toplantıda; sağ kanadın akil isimleri sayılan isimler, Kır at tutkunları ve bir kısım İyi Partili katılımcı gözlendi.

Vekil Artvinli ile birlikte toplantıyı organize eden Ahmet Aydın misafirlerle tek tek ilgilenirken; Muhsin Alnıaçık (Bursa), Fedai Gündoğdu (Yalova), Muharrem Ün (Sakarya), Semih Öztürk, Ramazan Kopuz, Mehmet Fahri Mete, Av. Raif Kandemir, Hakan Çınar, Hakan Tamer, Banu Aykan, Nihal Kupşi, Şaban Gencer, Şevki Dinç, Ayşegül Dinç, Murat Atar gibi isimler de toplantıda göze çarptı.

Vekil Artvinli toplantının amacını açıkladı ve siyasi bir konukla buluşturmayı düşünerek organize ettikleri toplantıya katılımlarından dolayı davetlilere teşekkür etti.

Halil İbrahim Artvinli

Toplantıyı yaptığı anlamlı konuşmayla açan 19. Dönem Kocaeli Milletvekili Halil İbrahim Artvinli şunları kaydetti: 

“2016 yılında çoban ateşini yine burada aynı mekanda yakmıştık. Ateşi söndürdükleri gibi umutlarımızı da söndürdüler. Ben 70’ime merdiven dayadım. Politikaya ilk girdiğim günkü heyecanımı halen yaşıyorum. Siyaset ve ticareti birbirine karıştırmayan kadrolarla çalışmak gerekiyor. Türk örf ve adetlerini bilen liderlerle çalışmak zorundayız. Türkiye’yi Atatürk çizgisinden ayırmak için bugüne kadar her türlü yol denendi. Muhalefetten artık insanlar umudunu yitirmiş durumda. Yeni oluşumlar için buradayız. Bana 'ne görev bekliyorsun' diye sorulacak olursa eğer, bugüne kadar abilerimin kardeşi oldum, kardeşlerimizin de İbrahim abisi olmaya çalıştım. Tek amacım budur” 

TOPLANTIYA KATILANLAR İSMİ ORADA ÖĞRENDİ

"Bu amaç üzerine yola çıktık ve bugün sizlerle genç bir siyasetçi kardeşimizi buluşturmak istedik. O anlatsın siz her şeyi sorun" diyerek Oğul Aktuna'yı takdim etti.

İYİ Parti'den geçtiğimiz 17 Ağustos'ta istifa eden Oğul Aktuna kürsüde yerini alarak vekile teşekkür etti.

WhatsApp Image 2023-09-10 at 15.10.40

53. Hükümet Sağlık Bakanı, 1989 Yılı Bakırköy Belediye Başkanı, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi geçmiş dönem Başhekimi, AMATEM'in kurucusu, 2007 yılında 77 yaşında yaşamını yitiren Demokrat Partili ünlü siyasetçi ve hekim merhum Yıldırım Aktuna'nın oğlu Oğul Aktuna, yaklaşık bir saate yakın kürsüde kalarak davetlilere kendisini, oluşumunu, siyasetteki amacını anlattı.

WhatsApp Image 2023-09-10 at 15.10.36 (2)

OĞUL AKTUNA Kimdir?

Yıldırım Aktuna ile tiyatro sinema oyuncusu Zeliha Berksoy'un tek çocuğu ve Türkiye'nin ilk Türk Opera Sanatçısı ünvanlı Atatürk Opera Ödülü sahibi olan merhum Semiha Berksoy'un torunu olan Oğul Aktuna, 10 Aralık 1971’de İstanbul’da doğdu.

İlkokulu Işık Lisesi’nde, ortaokul ve liseyi Tarhan Koleji’nde tamamladı. İngiltere’de Henley College’de 1 yıl ekonomi eğitimi aldıktan sonra işletme eğitimi almak için ABD’ye gitti. 1990-1994 döneminde ABD’nin Oregon eyaletinde bulunan Portland Üniversitesi’nde Yöneticilik ve Pazarlama branşlarında uzmanlaşarak üniversite  eğitimini tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

Pepsi-Cola firmasında işe başladıktan 1 yıl sonra 8 aylık askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri'nde tamamladı. Ardından Toprak Holding’de Finans Müdürü olarak işe başladı. Toprak Holding’in sahibi Halis Toprak'ın yardımcısı olarak 5 yıl görev yaptı. Toprak Yatırım Bankası’nın kurucuları arasında yer aldı.

Kocaeli Valiliği'nden Marmara'da fırtına uyarısı geldi! Kocaeli Valiliği'nden Marmara'da fırtına uyarısı geldi!

2003’te ABD, Oregon’daki Portland Üniversitesi’nde iş geliştirme alanında yüksek lisans eğitimine başladı. Master eğitimini 2005’te okul birincisi olarak tamamladı. Amerika’da aldığı iş tekliflerini reddederek Türkiye’ye döndü ve Oyak Emeklilik’te çalışmaya başladı. Bir yıl sonra Oyak Grubu’nun Ereğli Demir Çelik Fabrikalarını özelleştirme ihalesinden almasından sonra bu fabrikanın Dış Lojistik Danışmanı oldu. Beş yıllık görevinde EDÇ fabrikalarının üretiminin yüzde 90’ını oluşturan hammadde ithalatının nakliyesini organize ederek çok önemli anlaşmalara imza attı. 

2011 yılında aktif siyasete CHP'de başladı.

2014 yerel seçimleri için Cumhuriyet Halk Partisi’nden Bakırköy Belediye Başkan aday adayı olan Oğul Aktuna'nın hayali, genel merkez tarafından Bakırköy adaylarının dışında bir aday gösterilmesi sebebiyle gerçekleşmedi.

2017 yılında kurulan İYİ Parti'de İstanbul İl Yöneticisi olarak iki sene, üç sene de Kültür-Sanat'tan sorumlu İl Başkan yardımcısı olarak aktif görev yaptı.

Son seçimler sonrasında 17 Ağustos 2023'te zehir zemberek açıklamalar yaparak İYİ Parti'den de istifa etti.

“Muhalefet blokunda umut veren bir parti ve lider kalmamıştır. Kendi derdine düşmüş bir muhalefet. Kendi koltuğu için uğraşan bir muhalefet İYİ Parti de CHP de” diyerek istifa eden Aktuna şimdilerde platform /dernek olarak kuracağı oluşumun teşkilatlanmasıyla uğraşmakta.

Yaş ortalaması son derece yüksek olan siyasi liderlerin arasına katılma kararı alan 51 yaşındaki Oğul Aktuna bir kaç hafta içerisinde oluşumunu, adını ve yöneticileri kamuoyuna duyurmayı hedefliyor.

PROJELERİMLE GELİYORUM, GENCİM, DONANIMLIYIM, TÜRKİYE'Yİ SEVİYORUM

“Muhalefete yeni bir kan gerekiyor. Çok ciddi adımlar atmaya karar verdim ve bu işe gövdemi koydum. Siyasi tecrübem yeterli, teşkilatçılığın her kademesinde çocuk denecek yaşlardan itibaren bulundum. Rahmetli babamın yanında siyasette tecrübelendim. Ekonomi bilgim üst düzeyde. Tertemiz bir geçmişim var. Eğitim var. Bilgi ve birikimim var. Babamın arkadaşları var. Siyaseti bilen ve ülkeyi seven insanlar var, arkadaşlarım var. Ailem ve soyağacım bu ülkede çok önemli görevlere getirilmiş insanlardan oluşuyor. 8 ay önce liderlik kararı verdim. Sivil Halk hareketi olarak başlayacağız. Meşaleyi yakacak bir insan lazım ülkemize, bu tıkanıklığı açacak, mevcut muhalefete alternatif olacak birisi gerek ve onun da ben olduğumu söylemek istiyorum. Hiç kimseden korkum yok. Beni hiç kimse korkutamaz. Beni hiç kimse FETÖymüş, PKKcıymış ocuymuş bucuymuş etiketleyerek iftira atamaz ailemin tüm seceresi ortada! Amacım 2028 yılında muhtemelen yapılacak olan seçimlere katılabilmektir. İsmimiz ve logomuz hazır. Beğeneceksiniz."

Toplantı soru-cevap bölümünün ardından tamamlandı. 

WhatsApp Image 2023-09-10 at 15.16.49 (1)

Toplantı ile ilgili detayları, Oğul Aktuna izlenimlerini Duygu Mert'in yarınki köşe yazısında bulabilirsiniz.