Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, hayata veda edişinin 84. yıldönümünde anılıyor.

10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yuman Türk Milleti'nin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 84. yılında anılıyor.

Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te tüm yurtta sirenler çalacak ve saygı duruşunda bulunulacak.

KOCAELİ'DE ANMA ETKİNLİKLERİ

Kocaeli Valiliği’nin resmi anma etkinlikleri bugün ilk olarak Kültür Tepesi’nde başlayacak. Saat 08.55’de Atatürk Heykeline çelenk sunumu sonrası, saat 09.05’de ülke genelinde sirenler iki dakika çalacak, saygı duruşunda bulunulacak, ardından İstiklal Marşı okunacak. Atatürk’ü anma etkinliği daha sonra saat 10.00’da SDKM’de devam edecek. Konuşmalar ve ödül töreni sonrası, Merkez Bankası Derince Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Saatin Hiç Durmadı Atam” adlı oratoryo izlenecek.

MEVLİT VE İKRAM

Saadet İzmit 5. Olağan Kongresi büyük bir heyecanla gerçekleştirildi Saadet İzmit 5. Olağan Kongresi büyük bir heyecanla gerçekleştirildi

Saat 12.30’da İzmit Fevziye Camii ve ilçelerde mevlit okutulacak. Mevlit sonrası Fevziye, Yeni Cuma, Çınarlı, Zincirlikuyu, Eren, Kuruçeşme ile Yanya Kaptan Akşemseddin Camilerinde vatandaşlara ikramda bulunulacak. Kocaeli Üniversitesi’nde anma etkinliği sonrası konferans salonunda “Kavramlarla Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlamak” konulu konferans düzenlenecek. Gebze Teknik Üniversitesi’nde de bugün rektörlük binası önünde anma etkinliği düzenlenecek. Bugün ayrıca resmi kurumlarda, tüm okullarda da saat 09.05’de saygı duruşunda bulunulacak, hayat duracak, ulu önder Atatürk saygıyla, rahmetle anılacak.