Atatürk Kitaplığı

Boğaz’a nazır bir kitaplık

Atatürk Kitaplığı, İstanbulun en işlek semtlerinden biri olan Taksimde bulunmaktadır. Türk mimarisi ile modernist mimari yaklaşımlarının entegre edilerek işlendiği bu yapı geçmişten günümüze ilginç tasarımı, sert bir şekilde ele alınmış geometrik planlama ögeleri ve İstanbulun en güzel konumlarından birinde bulunmasından dolayı Türk mimarisinin önemli yapılarından biri olmayı başarmıştır.

Bu kitaplık Türk mimarisinin en önemli temsilcilerinden biri olan Sedat Hakkı Eldem tarafından ilk başta restoran olmak üzere tasarlanmış, sonrasında ise kütüphane planlanmasına dönüştürülmüştür. Yapının tüm planlaması, içindeki bilgilendirme panolarından merdivenlerine kadar altıgen formlar kullanılarak oluşturulmuş, bu altıgen planlama ve tasarım ögeleri kitaplığın her köşesinde keskin bir şekilde hissedilmektedir.

Kitaplık İstanbulun en güzel lokasyonlarından birinde yer almaktadır. Mimar Sedat Hakkı bu lokasyonun getirdiği uçsuz bucaksız boğaz manzarasını ve bölgede bulunan yeşil dokuyu tasarımda kullandığı ögeler ile desteklemiş, bu kitaplığa gelen herkesin çalışırken İstanbul Boğaz’ının eşsiz manzarası ile buluşmasını sağlamıştır.

Bulunduğu bağlama uygunluğu, ziyaretçilerine daha önce hiç bulunmadıkları, deneyimlemedikleri bir kitaplık hissiyatı vermesi ile Atatürk Kitaplığı, taşıdığı tüm yenilikçi yaklaşımların yanı sıra bir mimarın yaklaşımları ile bir kitaplık fikrini bile nasıl üst ve eşsiz bir seviyeye taşıyabildiğini gösteren önemli yapılardan bir tanesidir. Vakti olan herkesin bu kitaplığı görmesini, bu kitaplıkta bir kahve eşliğinde boğaz’a nazır çalışmasını mutlaka öneririm.

YORUM EKLE