Bakanlık "Zeminin bataklık olduğu" yönünde rapor vermemiş!

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kandıra OSB arazisi ile ilgili Aralık ayında basında çıkan iddiaları TBMM gündemine taşımış, konu ile ilgili soru önergesi vermişti.

Türkkan; Kandıra Gıda OSB yol yapım ihalesini kazanan firma tarafından dile getirilen iddiaları 9 soruluk bir önerge ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a sormuştu. Önergede de yer alan en önemli iddialardan biri; zemin etüdü yapılarak Bakanlık tarafından zeminin bataklık olduğu şeklinde rapor verildiği iddiasıydı. Bakan Kurum, Türkkan’ın önergesine verdiği cevapta, OSB sahasına ait Bakanlık tarafından onaylı bir Etüt Raporu bulunmadığını söyledi. Topu OSB Müdürlüğü’ne atan Bakan, Türkkan’ın diğer sorularını cevapsız bıraktı.

SORULAR

1) Kandıra Gıda OSB yol yapım ihalesini kazanan firmamn mühendisleri tarafmdan "Islak alanda zemin dolgusunun yanlış yapıldığı, zemin sularım dışarıya atmadan bu alanda dolgu tutmayacağı, bu nedenle önce su kanallanmn yapılması gerektiği ifade edilince firmaya 8 ay süre verildiği bu süre zarfmda firmanın dikkat çektiği sıkıntılar ile ilgili herhangi bir adım atılmadığı doğıp mudur?

2) 2022'nin Nisan ayında belirtilen sorun çözülmediği halde firmaya neden "Çalışmaya başlayın" diye yazı yazılmış ve işe devam etmeleri istenmiştir?

3) Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından zemin etüdü yapılarak Bakanlık tarafından zeminin bataklık olduğu şeklinde rapor verilmiş midir, bu raporun detayları nelerdir?

4) Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafmdan söz konusu bölgede inşaatlar yapılırsa büyük [ıkıntılar çıkacağı şeklinde uyarı yapılmasına rağmen OSB yönetimi tarafmdan firmanın sözleşmesinin iptal edildiği doğru mudur, bunun gerekçeleri nelerdir?

5) 2019 yılında OSB yönetimi tarafmdan ABM Mühendislik'e yaptırılan Kandıra Gıda İhtisas OSB Sahası Dolgu Tespitine Yönelik Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporu'nda dolgu alamnm altında dere yatakları olduğu, sularm bertaraf edilmesi gerektiği yazılmasına rağmen neden bu bulgular dikkate alınmamıştır?

6) Mevcut işin durdurulması, dere yataklarının açılarak mevcut sulann dışarı atılması düşünülmekte midir?

7) Firmanın önerisi doğrultusunda dere yataklarına box (kutu kanal) ya da V kanal yapılması yönünde bir yol izlenecek midir?

8) Söz konusu arazide neye dayanarak OSB yapılması karan alınmıştır? Bu alan ile ilgili jeofizik uzmanlarmdan görüş alınmış mıdır?

9) Söz konusu alanda meydana gelebilecek herhangi bir depremde olası zararlar dikkate alınmış mıdır?

CEVAP

Bakanlığımız arşivinde yapılan incelemeler sonucunda Kandıra Gıda İhtisas OSB sahasına ait Bakanlığımızca onaylı herhangi bir İmar Plamna Esas Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporu bulunmamaktadır. Bakanlığımız 2011 yılında kurulduğundan, 2011 yılı öncesi onaylı imar Plamna Esas Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporları Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı arşivinde yer almaktadır.

Önergede yer alan diğer hususlar ise Kandıra Gıda OSB Müdürlüğünce yürütülmekte olup; Bakanlığımızca verilmiş görüş bulunmamaktadır.

14 Nis 2023 - 09:59 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı değil haberi geçen ajanstır.