4 Nisanda yapılan Bulgaristan Genel Seçimleri'nin sonuçlarına göre, hiç bir siyasi parti hükümeti kuracak çoğunluğu bulamamış ve seçimin tekrarlanması durumu ortaya çıkmıştı. Bulgaristan'da yeniden yapılacak genel seçim 11 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Konu ile ilgili Kocaeli'de yaşayan Bulgaristan göçmenleri için Kocaeli Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Topaloğlu çağrıda bulundu.

Başkan İlhan Topaloğlu'nun bilgilendirme ve çağrısı şöyle:

"11 Temmuz 2021 Pazar günü Bulgaristan Genel Seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip (geçerli liçna kartı bulunan) hemşerilerimiz için Türkiye’de açılacak sandık sayısı açıklandı. Türkiye’de 11 ilde 57 sandıkta oy kullanılacaktır.

1) Aşağıda belirtilen yerlerde oylama elektronik makinelerle olacaktır. Elektronik makinelerle oy kullanılacak yerlerde de seçim listelerinde yer almak için dilekçe doldurulması gerekmektedir. 
2) 15 Haziran 2021 tarihine kadar dilekçe doldurmayanlar; seçim listelerinde ismi yer alamayacak, seçim günü Kiril alfabesiyle ve kendi el yazısı ile dilekçe doldurmak zorunda kalacak; sandık başında yığılmalara ve zaman kaybına sebep olacaktır.
3) Aşağıda belirtilen yerler dışındaki iller, ilçeler ve mahallerde sandık açtırmak için en az 40 dilekçe gönderilmesi gerekmektedir. 
4) Dilekçelerin 15 Haziran 2021 tarihine kadar https://www.cik.bg/bg/ns11.07.2021/izvan-stranata/submit web adresi üzerinden Bulgarca (kiril) harflerle doldurularak gönderilmesi gerekmektedir. Dilekçe sayısı 300’den fazlaysa orada da elektronik oylama olacak, 300’den az ise orada oy pusulası ile olacaktır.
5) Evinde bilgisayar ve interneti olmayan vatandaşlarımıza, demokratik oy kullanma hak kayıplarını önlemek amacıyla BAL-GÖÇ Genel Merkez, Şubeleri ve Yöre Derneklerimizce yardımcı olunacaktır.
6) Bazı bölgelerde bir sandıktan fazla açılması gerekiyorsa (aşağıdaki dilekçe toplamadan açılacak sandıklar da dahil) ikinci sandık açılması için 501, üçüncü sandık için 1001, dördüncü sandık için 1501 dilekçe gönderilmesi gerekmektedir. Açılacak sandık sayıları 15 Hazirandan sonra kesinleşecektir.
7) Bulgaristan’a giderek oy kullanmak isteyenler söz konusu dilekçeleri doldurmayacaklardır. Bulgaristan, ülkeye girişlerde aşı olan ve daha önce koronavirüs geçirenlere PCR testi zorunluluğunu kaldırdı. Bulgaristan’a Türkiye’den giriş yapmak isteyenler, aşı olduklarına ve koronavirüs geçirdiklerine dair e-Devlet’ten İngilizce’ye çevirdikleri belgelerle giriş yapabiliyor.

Bulgaristan'daki haklarımızı koruyabilmek adına 11 Temmuz'da lütfen oyumuzu kullanalım!"

“Vizyonsuzluk Kartepeli turizmcimizi yoğun bakımda entübe hale getirmiş” “Vizyonsuzluk Kartepeli turizmcimizi yoğun bakımda entübe hale getirmiş”