Üzerinde bir yıldır çalıştıkları toplu ulaşım sistemini meclise sunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, “Güzergah ve işletme planlarını tamamladık. Kooperatiflerimizle yapılan toplantılarda uzlaşma sağlandı. Ortak çalışma için kooperatiflerimizle havuz sistemleri kurduk, otobüs alımları yaptık. Karayolları Bölge Müdürlüğümüzde birçok toplantı yaptık. Kcoaeli’de 53 kooperatifimiz var. Bin 960 araçla 205 hatta hizmet veriliyor. Ulaşım Park A.Ş. ise 332 araçla 82 hatta hizmet veriyor. Kırsal mahallelerde 90 araçla 55 hatta hizmet veriyoruz. Kocaeli’de Toplu ulaşımda toplamda 2 Bin 382 araç 346 hatta hizmet veriyor. Yeni çalıma sistemimizde Kocaelimizi 4 bölgeye ayırdık. Birincisi kısal bölge. İkincisi Doğu bölgesi (Körfez-Derince, İzmit ve Kartepe) üçüncü bölge Güney Bölgesi, dördüncüsü ise Batı bölgesi” dedi.

‘YENİ YILDA BAŞLIYORUZ’

Birini etabın yani kırsal bölgenin ihalesini yaptıklarını söyleyen Gündoğdu, “90 araç 55 araçla hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu bölgede çok bük bir memnuniyet var. Vatandaş dönüşleri gayet olumlu. Doğu bölgesinde bir hat planlamıştık. Hat 41’i burada kuracağız. 2022’nin ilk aylarında bu siteme geçmeyi düşünüyoruz. Yeni sistemin faydaları hat ve işletme verimliği sağlanacak. Besleme hatları ile aktarma sistemi oluşacak. Toplu taşıma kullanıma artmış olacak. Mesafeye göre ücretlendirme olacak, ilçeler arası binme yasağı kalkacak. Bunla ilgi çok şikayet alıyoruz. Halihazırda bir ilçeden kalkan otobüs, diğer ilçeden yolcu alamamaktadır bunu da yürürlükten kaldırmış olacağız. Abonman uygulaması başlayacak” diye konuştu.

30 KİLOMETRELİK YENİ HAT

Yeni sistem ile birçok yenilik sağlayacaklarını belirten Gündoğdu, “Trafik yükü ve emisyon miktarı azalacak. Araçların yenilenmesi sağlanacak. Bilet gelirleri büyükşehri belediyesi tarafından tahsis edilecek. Esnafımız ve ulaşım Park A.Ş.’nin geliri endişesi olmayacak. Hizmet odaklı çalışacaklar. Bu hattın uzunluğu 30 kilometre uzunluğunda 50 ya da 60 dakika sürecek. Burada hattın etrafını ayırdık. Yeni bir ücretlendirme sitemi getireceğimiz için 3 kilometre eninde ve boyunda bölgeyi ayırdık. Kılçık hatlar oluşturulacak dikey olarak. Yolcu Ana Hat 41’e ulaştığında ikinci araca binildiğinde hiç ücret ödemeden yoluna devam edecek. 25 tane durak planlıyoruz. Dönüş duraklarıyla beraber toplamda 50 duraklı bir hat olacak. K harfi kuzeyi ifade ediyor.

‘BELEDİYE 530 MİLYON TL GELİR SAĞLAYACAK’

Sözlerini sürdüren Gündoğdu, “İlin tamamında deniz yolu ve raylı sitemlerle de sitemin entegrasyonu sağlanmış olacak. 408 Bin günlük yolcu sayımız var. İhale bedelini çıkardığımızda ortalama 927 Milyon Lira. Büyükşehir belediyemizin böylece 530 Milyon TL’lik bilet geliri olacak. İkisini mahsup ettiğimiz de ortalama 400 Bin yolcuya göre 400 Milyon TL’lik bir sübvansiyon gerekiyor. 700 Bin yolcuyu aştığımızda artık sübvanseye ihtiyaç kalmıyor. Hat 41’de günlük yolcu sayısı 137 Bin. İhale bedelimiz 313 Milyon Lira. Buradan 159 Milyon TL gelir elde edeceğiz, planlamamız bu. Yani belediyemiz, 154 Milyon tL2lik bir sübvanse yapmak zorunda kalacak. Yolcu sayısı arttıkça sübvanse oranı da düşüyor” şeklinde konuştu.