Demokratik Laik Sosyal Hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılını kutlayacağımız 29 Ekim 2023’e doğru yürürken,

ülkemizin yönetiminin “Cumhuriyet” olacağını İzmit’te gazetecilerle paylaşan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu anlamlı toplantısının 100’üncü yılını kutladık.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde 1986 yılından buyana “Basın Onur Günü” adıyla kutlanan bu anlamlı günün etkinliklerindeki yansımalara geldiğimizde,

Tren Garı’nda başlayan, Kültür Tepesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla süren kutlamalardan sonra, Av Köşkü’nde tören yapıldı.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan ve yönetim kurulu üyeleri ev sahibi olduğu bu tören için il protokolunu, belediye başkanlarını. STK’ları ziyaret ederek davetiyeyle törene çağırdı.

Bu anlamlı günün davetini alanlarda kentimiz adına bu anlamlı günde gazetecilerin yanında yer almak için saat 10.00’da Av Köşkü’ndeki törene ve saat 11.30’daki Medya Evi’nin açılışına katılmak için özen gösterdiler.

Törenin ev sahibi Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan ve yönetim Kurulu üyeleri de gelen bu davetli topluluğunu ayrım yapmaksızın en iyi şekilde ağırlamakla yükümlüydü.

Bu tür etkinliklerde iyi organize olunması gerekir.

Protokolde yer alacakların ünvanlarına göre oturacakları yerler belirlenip sorun yaşanmadan töreni izlemelerinin sağlanması gerekir.

Peki öğle mi oldu hayır,

Protokol kaosu yaşandı.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş, AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman ile İlyas Şeker, DSP Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Gazeteci Yavuz Donat, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Prof. Dr. Emel Baştürk, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan protokol için ayrılan bölümün ilk sırasına oturdu.

Bu isimlerin yanında gazeteciliği bile tartışılan Galip Ataman en ön sırada AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in yanında oturdu.

Galip Ataman protokolün birinci sırasında otururken bu anlamlı törene davet edilen ve davete uyarak gelen ana muhalefet partisi CHP’nin Kocaeli İl Başkanı Bülent Sarı, muhalefet partilerinden İYİ Parti’nin Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol ve ekibi protokolun yanında kurulan diğer alanda oturdu.

Siyasi bir kurum olmayan ve herkese eşit olması gereken Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin bu anlamlı etkinliğinde İktidarıyla muhalefetiyle il başkanlarının protokolün ön sırasında yan yana oturtmalarının sağlanması gerekirdi.

Ne yazık ki bu gerçekleşmedi.

Gelelim yapılan konuşmalara,

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın konuşmaları günün anlamına yönelik rutin konuşmaydı.

Önemli olan meslek örgütlerimizin temsilcilerinin yapacağı konuşmaydı.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, kısa bir 16 Ocak vurgusu yapıp konuşmasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği “Medya Evi”ne daha fazla yer verdi.

Basın İlan Kurumu’nca yayımlanan internet haber sitelerine yönelik yerine getirmenin olanaksız olduğu yönetmelikten ise tek bir kelime bahsetmedi.

Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ise 16 Ocak’ın önemine vurgu yaptı. Konuşmasının sonunda BİK Genel Kurulu’nda görev verilirse dezenformasyon yasası ile internet haber siteleri için çıkan yönetmelik konusunda meslektaşlarımın hakkını savunacağım şekliyle çok kısa bahsetti.

Tüm Türkiye’deki internet haber sitelerinin asla yerine getiremeyeceği koşulları olan Basın İlan Kurumu tarafından yayımlanan yönetmelik konusunda meslek örgütümüzün başkan düzeyindeki bu kişiler neden şikayetlerine dile getirmediler?

İnternet haber sitelerinin resmi ilan alması konusunda çıkan kanunun ardından yayımlanan bu yönetmeliğin neden böyle çıktığını milletvekillerinin olduğu yerde dile getirmeyeceksiniz de nerede dile getireceksiniz?

Sorularına hala yanıt arıyorum.

Temsili olarak yapılan basın toplantısıyla ilgili masanın etrafına oturulması ise yine tam bir soru işaretiydi.

Bu masaya oturacak isimler gazeteci ağırlıklı olup daha önceden tespit edilip o şekilde içeri davet edilmeliydi.

O önemli detayda atlandı.

İnönü Caddesi’ndeki mülkiyeti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin olan “Medya Evi”nin açılışı saat 11.30’da gerçekleşecekti.

Av Köşkü’ndeki tören erken bitince açılış saati beklenmeden binanın önünde kurdela kesildi ve açılış gerçekleşti.

Açılışın 11.30’da yapılacağı için o saate yakın gelenler ne olduğuna şaşırarak kısa bir ziyaret gerçekleştirip ayrıldılar.

Günün finali ise The Ness Otel’deki Basın Balosu ile gerçekleşti.

Kentimizdeki oteller arasında en geniş en ferah ve direk olmayan balo salonundaki bu buluşma sorunsuz kaliteli bir şekilde gerçekleşti.

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü’nün ev sahipliğindeki baloda gazeteciler yemek yiyip gönüllerince eğlendiler.

Değerli okurlar,

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından İzmit’te ülkemizin yönetiminin “Cumhuriyet” olacağının açıklandığı basın toplantısının 100’üncü yıldönümüne yakışır bir buluşma olup olmadığı tartışılıyor.

Protokol kriziyle,

Medya Evi’nin açılışının saatinden evvel yapılasıyla,

Kusursuz sayılabilecek Basın Balosuyla,

Kültür Tepesi’nde minibüsün ağırlığına dayanamayan tabanın çökmesiyle,

Bir 16 Ocak Basın Onur Günü’nü daha geride bıraktık.

Bakalım 2024’de neler olacak neler yaşayacağız…