Geçen hafta Meclis komisyonunda kabul edilerek Genel Kurula sevk edilen ve sonrasında da bütçe görüşmeleri sonrasına ertelenen "Doktorlara Zam" haberi hekim dışı sağlıkçılar arasında isyana neden olmuş ve iki günlük iş bırakma kararı almışlardı.

Meclis komisyonunda kabul edilen tasarıyı protesto etmek amacıyla, dün Kocaeli Üniversitesi Hastanesi sağlık çalışanları iş bırakma eylemi yaptı.

resize_IMG-20211207-WA0007

Saat 12.00'de başlayan ve yaklaşık 200 sağlık personelinin katıldığı iş bırakma eylemi sonrası Bağımsız Sağlık Sendikası (BASK) Kocaeli Üniversitesi temsilcisi Uzm. Serkan Şahin sağlık çalışanlarına bir bildiri okudu. Haklarına sahip çıkacaklarını ve sağlık çalışanları arasında ayrımı kabul etmeyeceklerini dile getiren Serkan Şahin şunları söyledi:

"Saygıdeğer sağlık çalışanları ve kıymetli basın mensupları,

Bugün (07.12.2021 Salı) haklarımızı savunmak, sesimizi duyurmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz.

Öncelikle pandemi nedeniyle hayatlarını kaybeden tüm sağlık çalışanları için baş sağlığı diliyorum.

Covid-19 pandemisi ile birlikte birçok vatandaşımızı ve meslektaşımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadık, yaşıyoruz. Hepinizin bildiği gibi pandeminin başından itibaren sağlık çalışanları olarak, doktorundan hemşiresine, sağlık teknikerinden teknisyenine, temizlik personelinden güvenlik görevlilerine kadar sağlık hizmetleri kapsamında hepimiz canla başla çalıştık. Zaman zaman mobbinge, şiddete maruz kalsak da, ekipman ve personel eksikliği yaşasak da, maskelerin ardından zar-zor nefes alarak yoğun bir şekilde çalışsak da mücadelemizden hiçbir zaman yılmadık.

SAĞLIK BAKANI ÖVÜNEREK ANLATMIŞTIR

Öyle ki, Sağlık Bakanımız Sn. Dr. Fahrettin Koca hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın bu başarısını, DSÖ başta olmak üzere uluslararası kuruluşlara övünerek anlatmıştır.

Sayın Bakanımız her imkân bulduğunda, fedakârca çalışmamızı “Hakları ödenmez” ve “sağlık çalışanlarına müjde” açıklamalarıyla ifade etmiş, enflasyon altında ezilen sağlık çalışanlarını ümitlendirerek beklentiyi arttırmıştır. Ancak meclis komisyonunda kabul edilerek genel kurula sevk edilen yasa tasarısında, kendilerine ait bir iyileştirme ve müjde göremeyen sağlık çalışanları hayal kırıklığına uğramış, bu psikoloji ile tepkilerini ortaya koymuştur. Birlikte sağlık hizmeti verdiğimiz hekimlerimiz ile sağlık çalışanları sosyal medyada ayrıştırılmıştır. Oysa sahada, omuz omuza milletimize sağlık hizmeti sunan tüm sağlık çalışanları büyük bir ailedir.

YOKSULLUK SINIRININ ALTINDAYIZ

Maaşlarımız nerdeyse yeni açıklanacak asgari ücrete eşit olmak üzeredir. İzinlerde döner sermaye performans ücretlerimiz kesilmektedir. Sağlık çalışanları yoksulluk sınırının altında ezilmektedir. Sağlık çalışanları olarak tepkimiz, doktorlara verildiği söylenen maaş iyileştirmesine karşı değildir. Biz sadece kendi haklarımızı aradık, arıyoruz. Biliyoruz ki hekimlerimiz daha iyisine layıktır.

Bağımsız Sağlık Sen olarak, yapılacak yeni yasal düzenlemenin; çalışma barışını bozmayacak, hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza hakkını verecek, mağduriyetleri giderecek nitelikte olmasını talep ediyoruz. Çalıştığımız kurumlara zarar vermeden, milletimize sağlık hizmeti sunmaya ve haklarımızı aramaya devam edeceğimizi beyan ederiz."

resize_IMG-20211207-WA0008