30 Kasım 2022 tarihinde “Trafik, Metro, Carrefour ve Real arazileri” başlığıyla yazdığım yazıda kentimizdeki trafik sorununa değinerek,

çözümün lastik tekerlekli araçlarla değil demir tekerlekli araçlarla olacağına vurgu yaparak, Kartepe-Körfez arasında metro projesini sorguladım.

Atıl durumda bulunan Carrefour ile Real arazilerinin aktif duruma getirilmesini ve bunun içinde bir dönem bu araziler için nabız yoklayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yeni girişimlerde bulunmasına yönelik değerlendirmelerde bulundum.

Bu yazımın yayınlandığı kasım ayının son gününün akşamında saat 21.04’te telefonum çaldı.

Bende kayıtlı olmayan bir numara arıyordu.

Efendim dedim…

-Karşımdaki ses ben Tahir Büyükakın Orhan Bey dedi.

İyi akşamlar başkanım dedim…

-Orhan bey yazınızı okudum. Sivil toplum buluşmasında sorduğunuz sorulara kısıtlı zaman nedeniyle tam açıklayıcı yanıt veremedim. Yazıdaki konularla ilgili bazı bilgileri paylaşmak istiyorum ifadelerini kullandı.

Dinliyor ve not alıyorum dedim…

-Carrefaur ve Real arazileri için bir çalışma yaptım. Kentin başka yerlerinden araziler önerdim. Ancak kabul etmediler ve kesinlikle satmak istiyorlar. Bir yıl önce Real alanı için 600 milyon TL, Carrefour alanı için 22 milyon dolar istediler. Bugün bu rakamlar daha da yükselmiştir. Kamunun gücünü kullanarak kamulaştırma yapabilir miyiz? Tabi ki yapabiliriz o zamanda nasıl rakamlar karşımıza çıkar? Nasıl bir süreç yaşanır? İyi hesap etmek iyi planlamak gerekiyor. Bu iki alanın aktif hale gelmesi için yine de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir çıkar yol bulmak istiyoruz. Bir kenara bırakmış değiliz üzerinde çalışıyoruz. Ancak, sahiplerinin ilk ve değişmesi zor olan düşüncesi buraları ya kamuya yada bir şirkete satmak. Carrefaur ve Real ilk yapıldığında kent merkezinin dışındaydı. Şimdi kent merkezi içinde kaldı. Bu durum da yer sahiplerinin daha yüksek bir rakam istemelerini ortaya çıkartıyor.

Buraların atıl bir şekilde kalmasını kent adına istemediğimi vurgulayarak yapılacak çalışmada üstüme düşen ne varsa yapmaya hazırım dedim.

Daha sonra Körfez Atalar Mahallesi Kartepe arasında yapılması projelendirilen ancak şimdilik askıda olan metro projesine geldik…

-Başkan Büyükakın, seçim öncesinde yaptığım lansmanda metro projesi için, ya Ulaştırma Bakanlığı yada yap işlet devret anlayışı ile yapılacağını açıkladım. Göreve geldiğim ilk yılında 32 kilometrelik metro projesi için görüşmeye gelen şirket, yüzde 15 faizle 4 yıl ödemesiz kredi önerdi. Bu rakam bizim için hem çoktu ve hem o dönem Yuvacık Barajı borçları nedeniyle hazine garantisi alma olanağımız da olmadığı için bir ilerleme kaydetmedik. Daha sonra pandemi dönemi başladı. Gene de Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmeler yaptık. Toplu taşıma için metronun gerekli olduğunu belirttim. Ancak, Gebze metrosunu bitirelim ondan sonra değerlendiririz yanıtıyla karşı karşıya kaldık. Önemli bir eşiğide atladık. Hazineye olan borç konusunu da önemli bir şekilde erittik. Önümüzdeki yıldan itibaren hazine borçlanması da yapabilecek duruma geleceğiz. O zaman önümüz ve hareket alanımız daha geniş olacak şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Yazımda belirttiğim konulara yönelik bu değerlendirmeler sonrasında, bazı konuları da konuştuk.

-İnterteks Uluslararası Fuar Merkezi’nin çatısının çöken bölümü için önce onarılması konusunda çalışma yaptık. Yüksek bir maliyet çıktı. O bölgedeki alışveriş merkezlerini sanayi çarşını ve yoğun trafiği düşündük. Onarım yapmak yerine başka bir bölgeye taşımaya karar verdik ve uygulamaya başladık,

Tramvayı Kuruçeşme’ye ulaşması çalışmalarını sürdürüyoruz. Bakanlık Şehir Hastanesi ve Kocaeli Stadı için çalışıyor. Derince’ye tramvayı götürmemiz isteniyor. Tramvay 4 dakikada bir  sefer yapıyor. Saatte 15 sefer yapar. 1 tramvay 250 yolcu taşıdığından sadece bir bölgeye  saatte 3 bin 750 yolcu taşınacak. Durakta indikten sonra yine lastik tekerlekli toplu taşıma araçları gerekecek. Tramvayın Derince’ye gitmesiyle de karayolu trafiği daha çok karmaşa haline gelecek. O yüzden böyle bir düşüncemiz yok. Alikahya bölgesi için de 2023’ün şubat veya mart ayında ihaleye çıkacağız.

İzmit Körfezi’nde deniz taşımacılığı, Gebze halinin taşınması, Gebze’de galericiler sitesi, İzmit’teki sanayi sitesini taşınması gibi konuları da değerlendirdik. Onlarla ilgili sözlerini de sırası geldiğinde paylaşacağım.

Değerli okurlar,

Ben kent halkının daha güzel, sorunsuz bir yaşam sürmesi için yerel ve genel yönetimin yapmasını düşündüğüm projeleri daha çabuk hizmete alması için gündeme taşımaya çalışıyorum.

Yaptığım değerlendirmeler sonrasında en yetkili isimle konuşmak ve bilgi alış verişinde bulunmak iletişim açısından ve doğruyu yazmak açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a anlayışı ve ilgisi için teşekkür ediyorum.