Geçtiğimiz cumartesi günü Otel Altınnal’ın altında bulunan Busıness Berber Shop kuaförde saç tıraşı olurken telefonum çaldı.

Tıraşa ara vererek telefona yanıt verdim.

AGSYD Kocaeli Şube Başkanı olarak pazartesi saat 19.00’da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın tarafından düzenlenecek programa davet edildim.

Programın içeriğini sorduğumda STK’lara yönelik sadece başkanların katılacağı bir program olduğu söylendi.

Katılacağımı bildirdim. Pazartesi günü de mesajla bilgilendirildim.

Saat 18.50 programın yapılacağı Antikkapı Restoran’a gittim.

İlgililer tarafından kapıda karşılandım ve istediğim yere oturabileceğim söylendi.

Ertuğrul Kemaloğlu ile karşılaştım ve onun sahnenin hemen yanındaki masasına oturdum.

Etrafı incelerken bir çok dernek başkanı ve tanıdıkla selamlaştım.

Hemen karşımdaki masaya KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı benim ameliyatımı yapan Prof. Dr. Zafer Utkan geldi. Yanına gidip selamlaştık. Rektörüm diyebilirmiyim dedim. Bir yola çıktık sonucu bekleyeceğiz ifadesinde bulundu.

KOÜ’ye Rektör olmanızı istiyorum ve gönlüm sizden yana dedim. Teşekkür etti ve yerime oturdum.

Saat 19.00’daki program Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın 10 dakika gecikmesiyle gelmesi ve yemek ikramıyla başladı.

Yemek sonrasında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, gerek üretim yaparken gerekse yaşamın doğal akışında ‘Dönüşüm’ yaşandığının altını çizerek akademisyen gibi çok iyi bir konuşma yaptı.

Konuşmanın sonunda Sivil Toplum Örgütleri’nin ürettiği projelerin, önerilerinin hayata geçmesi ve sorunlarının çözümü için daire başkanlığı kurduklarını açıkladı.

Bu daire başkanlığının isminin Sivil Toplum Daire Başkanlığı olarak düşündüklerini ancak hukuksal olarak bu ismi kullanamadıklarını ‘Dış İşler Daire Başkanlığı’ ismiyle aynı hizmeti sürdüreceklerini ve artık ilk müracaatın buraya olacağını ifade etti.

Daha sonra soru yanıt bölümüne geçildi.

İlk söz istediğimde,

Seçim öncesine bu salonda yaptığınız lansmanda yap işlet devret modeli veya bakanlık tarafından ‘Körfez–Kartepe Metro Projesi’ yapacağınızı söylemiştiniz. Daha sonra askıya alındığını açıkladınız. Ulaşım sorunu yaşanan bu kentte metro projesi yapılmayacak mı?

Atıl durumda bulunan Real ve Carrefoursa alanları bu kente yakışıyor mu?

Sorularını yönelttim…

Gelelim yanıtlarına,

“Göreve geldikten sonra Körfez-Kartepe Metrosu’nun yapımı için yap işlet devret veya bakanlık tarafından yapılması için temasa geçtim. Yaptığım temaslarda 4 yıl ödemesiz yüzde 15’ten kredi buldum. Bu da ayda 50 milyon Dolar veya Euro ödemesi demekti. Kenti 100 yıl borçlandıracak bir anlaşmaya imza atıp ihanet etmek istemedim. Proje masamızda uygun kredi bulursak yaparız arayışımız sürüyor”

“Real ve Carrefoursa alanları bu kente yakışmıyor. Carrefoursa’yı kente kazandırmak için girişimde bulundum. 22 milyon dolar istediler. Real arazisi içinde geçtiğimiz yıl 600 milyon lira tutarında bir rakam talep ettiler. Böyle bir paramız olmadığı için şimdilik görüşmeleri durdurduk”

İfadelerini kullandı.

Bu yanıtlar sonrasında gelelim yorumlarıma…

Toplu ulaşımın bir sorun olduğu 18 yıldır yerel yönetimde büyük olanaklarla kenti yöneten AKP iktidarının Metro konusunda gerekli projeleri hayata geçirememesi paramız yok, kenti ipotek altına alamam bahaneleri yerine İstanbul, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İzmir gibi kentlerde yapıldığı gibi yapılmalıydı.

Real ve Carrefoursa alanları için yer sahipleriyle temasa geçilip onların buraları aktif hale geçirmeleri konusunda adımlar atılmalı diye düşünüyorum.

Programın sonunda herkesin konuşması tamamlandıktan sonra ikinci kez söz istedim.

Yeni oluşturulan ‘Dış İşler Daire Başkanlığı’nın önüne bir iş koyalım diyerek “Buradaki topluluk kentin her bölgesine dokunuyor. Birlikte elimizi gerekirse vücudumuzu taşın altına koyarak ‘Cengiz Topel Havalimanı’nı aktif hale getirelim” önerisinde bulundum.

Bu önerim alkışla karşılandı.

Başkan Büyükakın, ilk açıldığında Trabzon’a yapılan seferler vardı. Daha sonra yolcu azlığı nedeniyle bu seferler iptal edildi. Zorlamayla bu tür işlerin olmayacağını düşünüyorum. Ben havaalanının aktif hale getirilmesi konusunda ne yapılacağını şimdilik bilmiyorum. Ancak, birlikte çalışalım önerisini dikkate alarak bir adım atalım, olursa çok iyi olur” şeklinde değerlendirme yaptı.

Değerli okurlar,

Bu kentte doğmuş, büyümüş, çalışmış, gazetecilik, televizyonculuk yapmış ve bu görevlerime hala aktif olarak devam eden bir kişi olarak bu kentin bana verdiği değerlere yönelik kente olan borcumu yurttaşların daha mutlu olması için elimden gelen çabayı göstererek ödemeye çalışıyorum.

Bu tür toplantılara katılarak düşüncelerimi ve sorularımı sormaya devam edeceğim. Çünkü,

Bu kent ve bu yaşam bizim…

DİP NOT: Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın salona gelmesinin anonsu yapılmasının ardından ‘Türkiye Yüzyılı’ müziği duyuldu, bu salonda uğultuya neden oldu daha sonra müzik yayını durduruldu. O toplantının AKP’nin toplantısı olmadığını anlayarak müziği durdurmaları olumluydu.