İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, depremde atılacak somut adımlar, konulu basın açıklaması gerçekleştirdi. Belediye binası 2. katta bulunan toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Başkan Hürriyet’e İzmit Belediyesi Başkan Vekili Çetin Sarıca, İzmit Başkan Yardımcısı Cem Güler, İzmit Belediyesi Koordinatörleri Hakan Yalçın ve Hakan Özkum, İzmit Belediyesi Emlak İstimlak Müdürü Sinan Karadeniz, İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Ethem Can, İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Çetin Düzgün eşlik etti. 

Başkan Hürriyet ve belediye yöneticileri bir arada

İZMİT’İN ANALİZİNİ YAPTIK”

Başkan Hürriyet toplantıda şu ifadeleri kullandı, “Tüm kurumlar ve vatandaşlarımızla birlikte kararlı bir şekilde amasız, fakatsız çalışmamız gerekiyor. Bu çalışma esnasında mutlaka bilime ihtiyacımız var. Bilimin söylediklerini görmezden gelerek değil bilimin ışığında çalışmalarımızı devam ettirmemiz gerekiyor. Öncelikle İzmit’in gerçek durumunu görelim dedik. Bunun analizini yaptık. Zaten 2019’dan beri neler yapıyoruz hep konuştuğumuz konulardı. Biz depremin vereceği hasarı en az indirmek adına burada geniş kapsamlı bir toplantı organize ettik. TMMOB’a bağlı odalar, üniversitenin ilgili bölümleri, mimarlık fakültesinin bölüm başkanları katıldı toplantıya. 

3 ANA KONU GÖRÜŞÜLDÜ

Deprem öncesi, deprem sırası ve deprem sonrası olmak üzere 3 ana konu hakkında görüştük. Toplantıda artık ‘hayatımıza eskisi gibi devam edemeyiz’ dedik. ‘Deprem dirençli şehirde ortak akıl nasıl olmalı’ dedik. Deprem dirençli bir İzmit’te mevzuatta neler var, deprem dirençli bir İzmit için yapı stokları için neler yaptık? Hangi kurumlar dayanışma içerisinde neler yapmalı? Deprem dirençli bir Kocaeli ve İzmit’te ulaşım sistemleri nasıl olmalı? Altyapı yatırımları nasıl olmalı? Bu konuları tüm kurumlar Büyükşehir dahil konuşulmalı. Temiz suya ulaşmak çok önemli. Doğalgaz hatları, olası bir afet anında yangınlar çıkabilir. Burası bir sanayi bölgesi. Olası bir endüstriyel afette neler yapılmalı? 

“CİDDİ MALİ KAYNAK GEREKLİ”

Depremden bir sürü moloz çıktı. Milyonlarca ton asbest var, kullanılan demirler var. Çevre ve atık yönetimi afet sonrasında çok iyi çalışılması gereken konulardan biri. Olası bir deprem anında tarihi mirasımızı korumak da çok önemli. Yine bunu korumak için nasıl bir seferberlik olmalı? İzmit’te aynı İstanbul kadar kadim bir şehir. Bunlar en üst ölçekte ana başlıklarımız. Bu yapılması gereken işlerde tüm kurumlar için ciddi bir mali kaynak gerekli. Nereden finans bulacağı bunları da konuşmalıyız. 

“DEPREMİN ETKİLERİNİ EN AZA İNDİRMELİYİZ”

Deprem öncesi almamız gereken önlemlerle ilgili yaptığımız toplantıda aldığımız notlar var. İlçemiz genelinde depremin etkilerini en aza indirgemek, deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenlerin ortaya konulup somut adımların atılmasına yön verecek kararların alınması amacıyla farklı disiplinlerin bir araya gelerek bilim kurulu oluşturulması gerekliliği toplantıya katılan herkesin ortak kanaatidir. 

“RİSK DURUMLARI ORTAYA KONULMALI”

Valilik, kaymakamlıklar, belediyeler, sivil toplum kuruluşları afet yönetimiyle alakalı olarak kurulacak bilim kuruluna katkı vermeli. Bu bilim kurulunun kurulmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunu da bu toplantının sonucu olarak bütün kurumlara öneriyoruz. Biz kendi ölçeğimizde böyle bir çalışmayı yapıyoruz. Mevcut yapı stoğuna ilişkin veri analizi yapacağız. Mevcut binalar statik ve mimari açıdan incelenerek risk durumları ortaya konulmalı. Bu kapsamda parsel ölçeğinde zemin etüdü yapılmadan ruhsat almış binalar var ise yer biliminin de tespite dahil olması gerekliliği bu toplantının en önemli sonuçlarından bir tanesi. 

AFAD BİNALARI DAHİ YIKILDI

Belediye binaları, hastaneler, diğer kamu kurumlarının binaları yaşanan deprem felaketinde yerle bir oldu.  AFAD binaları dahi yıkıldı. Kamu hizmetlerine ayrılmış özel hastane, yurt, okul gibi yapılardan başlamak üzere zemin katı ticari olan yapılar, zemini riskli olan bölgeler, 20 yaş üstü yapılar, yapı kayıt belgesi almış 1999 depreminde ağır ve orta hasar almış binalar ve fazla hasar almış bölgelere öncelik verilmelidir. 

GTÜ SÜRECE DAHİL EDİLMELİ

Analiz hızlı yönlendirme yöntemi ile belediye, STK ve üniversite ortak iş birliğiyle yapılmalı. Zayıf görünen binalar güçlendirme veya dönüşüm kararları verilerek sağlıklı hale getirilmeli ve vatandaşların can ve mal güvenliği güvence altına alınmalıdır. Gebze Teknik Üniversitesi de mutlaka bu sürece dahil edilmeli.”

“TÜM EMEKÇİLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Birçok insanımız hayatına bundan sonra yaralı devam edecek. Çok fazla insanımız da psikolojik olarak yaralı. O bölge ağır bir travma yaşıyor. Milletimizin başı sağ olsun. Tüm ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bölgede emek veren bütün insanlarımıza hangi kurumdan olursa olsun teşekkür ediyoruz. Yaraları sarmaya çalışan bütün emekçilere yürekten teşekkür ediyoruz. 

“İNSANLAR GÖZ GÖRE GÖRE YAŞAMINI YİTİRDİ”

En zorlu koşullarda bizzat olan birisi olarak ne kadar zor olduğunu biliyorum. Anlatılamaz, yaşanır denir. Şu anda basının alanda gösterdiği görüntüler emin olun oradaki görüntülerin binde biri bile değil. Oradaki gerçek çok daha büyük bir travma ne yazık ki. İhtiyaçlar hala çok fazla. İlk 1 hafta çok zordu o bölgede. Suyun, elektriğin, ulaşımın, tuvalet ihtiyacının, besin ihtiyacının, arama kurtarma ekiplerinin ne yazık ki olmadığı o bir hafta koordinasyonsuzlukla geçti. Bir sürü insan göz göre göre yaşamını yitirdi. 

“BÖLGEDE HALA ÇADIR İHTİYACI VAR”

Şimdi ihtiyaçlar yavaş yavaş ulaşıyor. Bazı sıkıntılar gideriliyor. Isınma, barınma ve elektrik sorunları zamanla iyileşiyor ama hala çok çok yetersiz. Hala çadır sorunu var. Neredeyse 1 ay olacak hala çadır ihtiyacı çok fazla bölgede. Hala temel ihtiyaçlara ulaşma sorunu var. İnsanlar bir gece yarısı ne yazık ki evlerini, her şeylerini, canlarını kaybetti. Hayatlarına devam etmek isteyen milyonlarca insan var. 

“GENÇLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Buradaki ekiplerimiz organizasyonda çok iyi çalıştılar. Müthiş bir dayanışma ve yardım desteği oldu. Bu destekte tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmit ve Kocaeli’de kurumumuza müthiş bir güvenle yardımlarını ulaştırmaya çalıştı insanlarımız. Yardımların doğru şekilde nakliyesini gerçekleştirmek ayrı bir organizasyon işidir. Emek veren bütün arkadaşlarımı ve gönüllü insanlarımızı özellikle gönüllü gençlerimizi tebrik ediyorum. Herkes varını yoğunu ortaya koydu. 

“SİZİ EN İYİ BİZ ANLARIZ”

Malum 1999 depremini yaşamız bir kentiz. ‘Sizi en iyi biz anlarız’ başlığıyla çalışmalarımızı ortaya koyuyoruz. Hissederek çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hem 1999 depreminden ders aldık mı almadık mı? Bu deprem ve sonrası neler yapılmalı? Ne yaptık? Ne yapmalıyız? Bunları kendi ölçeğimizde değerlendirdik. Olası bir Marmara depremi bizi nasıl etkileyecek? Bununla ilgili de zaten 2019’da göreve geldiğimizden beri afet yönetiminden tutun imar planlamalarına kadar kendi yetkilerimiz çerçevesinde çaba gösteriyorduk. 

“SOMUT ADIMLAR ATACAĞIZ”

İzmit Belediyespor’dan ‘dev’ transfer! İzmit Belediyespor’dan ‘dev’ transfer!

Bu yaşanan son olaylardan sonra da bu çalışmaları biraz daha hızlandırmak ve daha somut adımlar atma kararı aldık. Bu topraklarda devamlı depremler oluyor, insanlar ölüyor. Hepimizin burada çıkarması gereken sonuçlar var. Mevcut durum tespiti, yapılacaklar, yapılması gerekenler önemli. Afet öncesi ve sonrası, bu kentte daha detaylı ve ortak akılla konuşulması gerekiyor. Şu anda sadece deprem ön planda ama Kocaeli ve İzmit bir sanayi bölgesi. Olası bir endüstriyel afetlerde neler yapabiliriz. Suistimaller olursa, yapılması gerekenler yapılmazsa başımıza afetlerin gelebileceğini hepimiz biliyoruz. 

SAĞLAM YAPILARI ÖRNEK VERDİ

Yaşanan depremde de bunun örnekleri var. İnşaat Mühendislerinin binası orada yıkılmıyor. İşte kurallara uyulduğunda, doğru yapıldığında demek ki bir şey olmuyormuş. Aynı zemin, aynı depremleri gördü hala dimdik ayakta bina. Adıyaman’da AB Standartlarında yapılmış tamamen camdan oluşan bir binada hiç hasar yok ama karşısındaki belediye binası tuzla buz olmuş durumda. Gerekirse sıfırdan başlıyormuşçasına kentleri yeniden imar etmeliyiz. Herkese düşen sorumluluklar var bu konuda. 

“GECİKMELER İNSAN HAYATINA MAL OLDU”

Tüm Türkiye’nin iş birliğine ihtiyacı var. Deprem sonrası yaşanan kaos bunu gösterdi. Yardımlar bile ne yazık ki siyaseten ayrıştı, kurumlara göre ayrıştı. Yardımlar bile tek noktada toplanıp ulaştırılamadı. Demek ki bizim daha çok iş birliğine ihtiyacımız var. İnsanlar bu depremde soğuk ve açlıkla mücadele etti. İnsanlar günlerce o soğukta o karın altında hayatta kalmaya çalıştılar. İş makineleri ulaşmış olsa dahi o iş makinelerini kenarda tutup bir türlü enkaza sokmamak ne yazık ki gecikmeye ve bu gecikme de insan hayatına mal oldu. 

“İZBAK EKİBİMİZ BÖLGEDE ÇALIŞTI”

Biz ilk anlarda AFAD ile birlikte hareket etmek istedik. Karar vericiler karar vermekten korktular. Dışarıdan gelenleri doğru şekilde yönlendiremediler. AFAD sisteminden çıktık bunun üzerine. Alman İ.S.A.R ekibiyle birlikte Hatay Kırıkhan’a ilk giren ekip bizim arama kurtarma ekibimiz İZBAK’tı. Çok profesyonel bir ekip çalıştı. İZBAK ekibimiz 60’lı yaşlarında bir teyzemizi kurtardı ilk olarak. Sonrasında da 5 vatandaşımız sağ olarak enkazdan çıkarıldı.”