İzmit Belediyesi Gelir Birimi  hafta sonu açık! İzmit Belediyesi Gelir Birimi hafta sonu açık!

İzmit Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı bugün İzmit Belediyesi meclis toplantı salonunda yapıldı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, denetim raporunun okunmasının ardından satın alma işlemleri ile ilgili yeni bir proje üzerine çalıştıklarını ifade etti. Bundan sonra satın alma sürecinin dijital ortamda daha şeffaf bir şekilde yapılacağının bilgisini veren Başkan Hürriyet, “Öncelikle mal ve hizmet alımları ciddi bir piyasa araştırması ve arkadaşlarımın özverisiyle yapılıyor. Gerçekten bu konuda titiz davranıyorlar. 

“TEST AŞAMASINDAYIZ”

Bilgi İşlem Müdürlüğü çerçevesinde 8 aydır ciddi bir program hazırlığı içerisindeyiz. Müdürlükte alanında uzman kişileri istihdam ettik. Dolayısıyla birçok yazılımımızı, otomasyonumuzu artık dışarıdan satın almak yerine kendi iç bünyemizde yapmaya çalışıyoruz ki datalarımızı dışarısı ile paylaşmayalım, güvenlik konusunda daha tedbirli olalım. Bu arkadaşlarımız bize çok güzel bir satın alma programı yazmak üzerine 8 ay önce yola çıktılar. Artık yavaş yavaş sonuna geldik. Şu anda test aşamasındayız. 

“YÜZDE YÜZ ŞEFFAF”

Eğer hata vermez ise bundan sonra bütün satın alımlarımızda doğrudan teminler de dahil dijital sisteme geçmiş olacağız. Program tam yerleştiğinde bunu kamuoyunun bilgisine de sunacağız. Daha fazla fiyat ölçütü alabileceğimiz, daha fazla kent esnafının da dahil olabilmesi için ve pratikte gelişen sıkıntıları bertaraf edebilmek için yüzde yüz şeffaf bir sisteme geçiyoruz. Tamamen kendi bünyemizde oluşturduğumuz bir program. Eğer sistem doğru işler sıkıntısız giderse bu sistemi ücretsiz bir şekilde diğer belediyelerle paylaşmaya hazırız. 

“SİYASİ ELEŞTİRİLER OLABİLİYOR”

Malumunuz belediyelerde hızlı hizmetler gerekebiliyor ya da personel alışık olduğu yerlere gidebiliyor. Eğer işinden ve fiyat politikasından uygun ise aynı alımlar yapılabiliyor. Bunda da yasal ölçütler sağlandığında bir beis yok ama işin sürekliliği işin hızlılığı gereği zaman zaman hukuken bir sıkıntı olmasa da siyasi eleştiriler olabiliyor. Birçok belediyenin yaşadığı sıkıntılar bunlar. Biz de bunları bertaraf etmek üzere ve bundan sonra daha şeffaf; dijital ortamda bir kayıt sistemi oluşturuyoruz. 

“DİJİTAL ORTAMDAN TEKLİF SUNACAKLAR”

Şu ürünün tedarikçisiyim ya da şu ürünün üreticisiyim, kamuya mal vermek ve size de teklif vermek istiyorum diyen esnaflar bizim sistemimize belli bir şartname dahilinde kaydolacaklar. Onlara şifre vereceğiz. Bize dijital ortamdan teklif sunabilecekler. Dolayısıyla artık bize daha fazla firma teklif verebilecek, rekabet edebilecek. Bu sayede kötü niyetli eleştirilerin ve bilgi kirliliğinin önüne geçmiş olacağız” dedi.