İktidara yakınlığı ile bilinen yazılı basında ve internet siteleriyle,

AKP’li İzmit Belediye Meclis üyeleri tarafından,

Kar Peyzaj firmasının belediye yetkilileri ile yakınlığı olduğu,

Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yeğeni olduğu iddia edilmiş ve suçlamalar yapılmıştı.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet,

“Yandaş medyanın sürekli yazdığı, sözde bizim yandaşımız olduğu iddia edilen firmayla ilgili yalan ve iftiralar artık kanıma dokunuyor. Biz tüm işlemlerimizi, ihalelerimizi kanun ve hukuk çerçevesinde yapıyoruz. Yeter artık” ifadelerini kullanarak yanıtladı.

Yandaş medyanın yazdığı suçlayıcı haberler ve iddialara karşın,

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet,

Adalet ve hukuk çerçevesinde çok önemli bir ders verdi.

Tabi ki anlayana…

Başkan Fatma Kaplan Hürriyet ve ekibi ne yaptı?

-28.06. 2022 tarihinde Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan açık ihalenin ardından, ihaleyi kazanan KAR PEYZAJ MİMAR MÜH. İNŞ. TAAH. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ile 04.08.2022 tarihinde mobilya alım işi için  sözleşme imzaladı.

-Açık ihaleyi kazanan firma mobilyaları gerekli sürede teslim edemedi.

-Yüklenici firmanın 01.09.2022 tarihli dilekçesinde  45 (kırk beş) günlük uzatma isteği kabul edildi.

-Ancak firma yine teslim işlemini gerçekleştiremedi.

-10 gün süreli yazılı ihtar uygulanarak gecikme cezası uygulanacağı tebliğ edildi.

-Firmanın mobilyaları yine teslim edemediği Mal Kabul Komisyonunca, 28.10.2022 tarihinde tespit edildi ve tutanak altına alındı.

-Bu gelişmeler sonrasında 4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu, İdarenin Sözleşmeyi Feshetmesi başlıklı Madde 20(a) bendi ve ilgili sözleşmenin Madde 34.4. bendine istinaden hükümlere göre sözleşmenin tasfiyesine karar verildi.

-4735 Sayılı Kanunun 26. Maddesi gereği ilgili firmaya kamu ihalelerinden yasaklama getirilmesi hususunda başvuruda bulunuldu.

Değerli okurlar,

Bu başvuru sonrasında İzmit Belediyesi mobilyalar için yeniden ihale yapacak.

Bu nedenle Tüysüzler Çocuk Evi’nde hizmet gecikmeli olarak yapılacak.

Tüm iftiralara, tüm engellemelere karşın İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ekibiyle birlikte,  böylesi kötü ve zor bir dönemde iş üretmeye çalışıyor. Projelerini ilerletmeye çalışıyor. Üstelik AKP’li belediyeler çoğunlukla pazarlık usulü ihale yaparken o herkesin gözü önünde canlı yayın yaparak açık ihaleler yapıyor. Buna karşın acımasızca iftiralarla eleştiriliyor.

Başkan Hürriyet yılmıyor, bir kez daha sosyal demokrat belediyeciliğin gereğini yaparak hukuk çerçevesinde herkese ders veriyor.

İZMİT BELEDİYE BAŞKANI FATMA KAPLAN HÜRRİYET’İN

BAKANLIĞA GÖNDERDİĞİ DİLEKÇE AYNEN ŞÖYLE;

İzmit Belediye Başkanlığı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü

Sayı: 98487001-934.01.99

Konu: İhalelere katılmaktan yasaklama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına

(Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü)

“Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü tarafından 28.06. tarihinde 2022/535235 hale Kayıt Numarası ile 4734 sayılı kanunun 21. Maddesinin (f) bendi uyarınca ihalesi yapılmış olan ve 04. 08.2022 tarihinde sözleşmesi imzalanan Mobilya Alım İşi KAR PEYZAJ MİMAR MÜH. İNŞ. TAAH. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. Uhdesinde kalmış, Yüklenici ile 04. 08. 2022 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.

Yüklenicinin 01. 09. 2022 tarihli dilekçesine istinaden 45(kırk beş) gün uzatımı onaylanmış olup verilen ek süre içerisinde yüklenici taahhüdünü yerine getirememiş söz konusu sözleşme Madde 34.1. uyarınca 10 gün süreli yazılı ihtar yapılarak gecikme cezası uygulanacağı tebliğ edilmiştir.

Ancak ihtar edilen süre sonrasında da Yüklenicinin sözleşmeye konu malı teslim etmediği, 28. 10.2022 tarihine Mal Kabul Komisyonunca tespit edilmiş ve tutanak altına alınmıştır.

4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu, İdarenin Sözleşmeyi Feshetmesi başlıklı Madde 20(a) bendi ve ilgili sözleşmenin Madde 34.4. bendine istinaden hükümlere göre sözleşmenin tasfiyesine karar verilmiştir.

4735 Sayılı Kanunun 26. Maddesi gereği ilgili firmaya kamu ihalelerinden yasaklama getirilmesi hususunda gereğini arz ederim.

Fatma Kaplan Hürriyet  Belediye Başkanı