Bulgaristan seçimlerinde oy kullanma hakkı olan kardeşlerimiz 14 Kasım Pazar günü Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Seçimleri olacaktır. Bu seçimde, Bulgaristan tarihinde ilk defa bir Türk, cumhurbaşkanlığı için yarışıyor! Bu seçimde Bulgaristan Türkleri iktidara yürüyor! Demokrasimizi güçlendirmek, haklarımıza sahip çıkmak, irademizi göstermek ve geleceğimizde söz sahibi olmak için hepinizi sandıklara davet ediyoruz. Şimdi sıra bizde! Oy verelim! Haklarımıza sahip çıkalım! "

Türkiye'de çifte vatandaş statüsünde yaşayan Bulgaristan göçmenlerine, 14 Kasım'da seçimlerde sandığa gitme çağrısı yapıldı.

Kocaeli Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Topaloğlu : "Azınlıkların eksiklerinin tamamlanması, Türkçenin zorunlu ders olması, Türkiye'de yaşayan çifte vatandaşlı kardeşlerimizin sosyal haklarının verilmesi gibi taleplerimiz söz konusudur. Bu nedenle bu seçimlere katılmamız önem arz etmektedir" dedi.

Türkiye'deki göçmenler, Bulgaristan'da 1989'da komünist diktatör Todor Jivkov'un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 13. kez genel seçimde oy kullanmaya hazırlanıyor.

4 Nisan ve 11 Temmuz'da yapılan iki genel seçimin ardından hükümetin kurulamaması nedeniyle Bulgaristan'da seçmenler, 14 Kasım'da bu sefer hem cumhurbaşkanlığı hem de genel seçimler için 3. kez sandık başına gidecek.

Kocaeli'de de çifte vatandaşlığı bulunan seçmenler,  Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı'nın da cumhurbaşkanlığına aday olduğu seçim için oy kullanacak.

raket bg son-1