Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, Kurban Bayramı'nda fırınların 2 gün kapalı olacağını duyurdu.

Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, bugün birlik binasında bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen basın toplantısında Kocaeli’deki fırınların bayramda 2 gün kapanacağını belirten Başkan Ali Sarı, yapılan anketler doğrultusunda bu kararın alındığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

Resmi Gazete: Büyükelçiler görevden alındı! Resmi Gazete: Büyükelçiler görevden alındı!

İZİN KULLANMADAN ÇALIŞIYORUZ

“Başta Kocaeli ili olmak üzere tüm Türkiye'de fırıncı esnafının ortak problemlerinden biri, resmi tatil günleri ve Pazar günleri fırınların faaliyete devam etmesi sebebiyle çalışanların izin kullanamadan yoğun ve uzun mesailerle çalışıyor oluşlarıdır.

KANUNEN BİR HÜKÜM YOK

Fırıncılık sektöründe faaliyet gösteren herkesin bildiği üzere, kesintisiz ekmek satış hizmeti sağlanabilmesi için işçiler vardiyalı biçimde çalıştırılmakta olduğundan resmi tatil günlerinde dahi bu sirkülasyonun devamlılığı gerekmektedir. Ancak bu devamlılığı sağlamak hem işçi hem işveren için mevcut düzende giderek imkansız hale gelmeye başlamıştır. Oysa, fırınların tatil günlerinde de açık tutulmasını emreden bir kanun hükmü bulunmamakta hatta mevzuat hükümleri, esnafların, gerekli izinleri alarak çalışma saatlerini ve günlerini değiştirebilmelerine imkan tanımaktadır. Bu doğrultuda fırın çalışanlarının da tatil hakkını elde edebilmesi için tek gereken kamunun duyarlılığı ve anlayışıdır.

KURSA 1 KİŞİ MÜRACAAT ETTİ

Tatilsiz biçimde çalışmakta olan fırın çalışanlarının resmi tatil günlerinde çalışmaktan imtina etmeye başlaması, çevre şehirlerde fırınların bayram günleri kapalı olduğunu öne sürerek herkes gibi sosyal hayatlarım sürdürme isteğinde bulunmaları ve bu nedenle fırıncı işverenin tatil günlerinde çalışacak işçi bulmakta ciddi zorluk yaşamaya başlanması sebebiyle hem Pazar günleri hem de dini bayramlarda faaliyet göstermek fırıncı esnaf için güç bir hal aldı. 13 yıldır oda başkanıyım. İzmit Belediyesinde halk eğitimde usta yetiştirmek için kurs açacaktık. 1 kişi müracaat etti sadece. Geçen sene ise tekrar bu konu hakkında çalışma yaptık. Çalışmak için 5 tane kız geldi. İkinci gün gelmediler. Kadınların bu işe dahil olmasını isteriz.

İKİ GÜN TATİL TALEBİ

Halk ekmek konusuna gelince ise yüzde 50 bir zam olmadı aslında. Biz Başkanımız Büyükakın’ın ricası ile o zaman bir indirim yapmıştık sadece. Ayrıca İStanbul halk ekmek 10 milyon zarar eden bir yer. Vatandaşın bir cebinden alıp diğer cebine koyuyor. Bu doğrultuda, Odamıza bağlı fırıncılardan gelen şikayetleri ve yoğun talepleri cevapsız bırakmak mümkün olmayacağından, gelen tatil taleplerine istinaden Odamızca anketler değerlendirmeler yapılmış ve sonucunda Odamız yönetim kurulu tarafından 09.07.2022’den itibaren uygulanmak üzere Ramazan Bayramı'nın ve Kurban Bayramı'nın birinci ve ikinci günleri olmak üzere fırınların kapalı olması için karar alındı.”