Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in Almanya’da kurduğu BioNTech şirketine tazminat davası açıldı. Davacı, şirketin koronavirüs döneminde ürettiği aşının vücutta kalıcı hasara sebep olduğu iddiasıyla şirketten 150 bin avro tazminat talep ediyor. Şirket ise aşı ile yan etkiler arasında bir bağ gösterilmediğini belirtiyor.

“AŞIDAN SONRA KALP RİTMİNDE BOZUKLUK MEYDANA GELDİ”

İsmi açıklanmayan kadının orta yaşlı bir sağlık sektörü çalışanı olduğu belirtildi. Sağlık çalışanının aşı olduktan sonra kalp ritminde bozukluk meydana geldiği ve “beyin sisi” yaşadığı da vurgulandı. Yarın başlayacak yargı sürecinde kadının BioNTech’ten 150 bin euro (yaklaşık 3.7 milyon TL) tazminat istediği de açıklandı.

1 MİLYON AVROYA KADAR PARA İSTENİYOR

Hamburg’da bölgesel mahkemesinde görülecek davanın bu yöndeki yüzlerce iddiadan biri olduğu ve iki hukuk şirketi tarafından açılan davalardan 1 milyon euroya kadar para istendiği belirtildi.

BIONTECH: AŞI İLE YAN ETKİLER ARASINDA NET BİR BAĞ GÖSTEREMEDİLER

BioNTech ise dava süreciyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, üretilen aşıların güvenlik kontrollerinin yapıldığını ifade etti. BioNTech yetkilileri, “Açılan davada davacı ve avukatları, koronavirüs aşısı ile görülen yan etkiler arasında net bir bağ gösteremedi” ifadesini kullandı.

Küçükkaya’dan sıradışı başkanlık açıklaması Küçükkaya’dan sıradışı başkanlık açıklaması

ŞİRKET DEĞİL HÜKÜMET ZARAR GÖREBİLİR

Financial Times, BioNTech’in davayı kaybetmesi durumunda doğrudan şirkete yönelik maddi bir hasarın oluşmayacağının altını çizerken, Avrupa Birliği’nin yasal olarak aşı üreticilerini koruduğunu ve davanın olası bir kaybı durumunda ise hükûmetlerin suçlanabileceğini belirtti.