Geçen hafta normal yollarla ve turlarla, normal insanlar gibi değil de,  benim gibi maceracı tiplerin pekte alışılagelmemiş yöntemleri ile kuzeyden bir deniz seferi ile İtalya’ya ulaşıyor ve Roma’ya varıyoruz. Bu hafta da Roma maceramızı anlatalım.

Civitavecchia'dan Romaya yolculuk

ROMA

Saedin’ya adasının, Olbia şehrinden, Orta İtalya’nın Civitavecchia limanı 237 km. uzaklıkta. Roma'ya uçakla 55 dakikalık bir yolculuktan varabildiğiniz gibi, 12 saatlik bir gemi yolculuğu ile de ulaşabiliyorsunuz. Ben gemi ile olanı tercih ettim. Gemilere akşam binip, sabah iniyorum. Hem otel arama derdinden kurtuluyorum, hem de sıcak Akdeniz akşamlarında güneşin batışını,  gece ayın Akdeniz’e yansımasını ve sabah güneşini geminin güvertesinden seyrede seyrede gitmenin zevkini yaşıyorum. Bir başkadır Akdeniz akşamları, güneşin nazlı nazlı batışı. Civitavecchia küçük bir liman şehri. Roma'nın 85 km kuzeyinde bir liman kasabası. Ancak bir kasaba için biraz büyükçe sayılır.

Tren İstasyonundan çok sık geçen Roma trenlerine binip  bir buçuk saatlik bir yolculuktan sonra dünyaca büyük Roma imparatorluğunun başkenti ünlü Roma şehrine varabiliyorsunuz. Orta İtalya’daki Roma şehri her yıl , gerek paket turlarla, gerek kendi imkanlarıyla gelenlerle, çok sayıda turist çeken bir şehir. Merkezi tren istasyonun civarında çok sayıda küçük otel var. 35-45 Euro arsında Kalacak yer bulmak mümkün. Otellerin ilginç bir özelliği, iş hanlarının belli katlarını minik oteller haline getirmiş. Genelde ulaşım kolay olsun diye istasyonlara yakın yerleri tercih ediyorum.

Antik Roma kenti harabeleri

Roma nasıl dolaşılır?. Birkaç yöntemi var önce kendi imkânlarınızla dolaşmak istiyorsanız, Termini tren İstasyonu,  Leonardo da Vinci Havaalanı C terminali veya şehrin değişik birkaç noktasında bulunan Turist danışma bürolarından, bir Roma haritası alarak işe başlayabilirsiniz. Harita üzerinde turistik merkezler ve izlenecek yol gösterilmiş. Sonrada kendinizin yapacağı geziyi çok ucuza getirmek istiyorsanız Roma Pass alırsınız. Nedir Roma Pass ?, Roma Belediyesi’nin turistler için hazırladığı güzel bir paket. Paket içeriğinde bulunanlar ise şöyle, 3 gün geçerli ve tüm toplu taşıma araçlarında (otobüs, minibüs, küçük elektrikli otobüsler, metro ve tramvay) kullanılabilen bir ulaşım kartı. 3 gün süre ile geçerli.

Gireceğiniz ilk 2 müzeye bedava, sonrakilere ise indirimli şekilde girmenizi sağlayan bir müze giriş kartı,  Roma haritası,  Ufak bir Roma Rehberi,  Güncel etkinlik ve haberleri içeren ufak bir Roma Haberleri rehberi. Bu paketin ücreti yaklaşık 25 € ama kendi imkanlarınızla harcayacağınızdan daha az harcatıyor. Size verilen haritalarla kendiniz dolaşıyor, toplu taşıma araçlarına istediğiniz kadar ücretsiz inip bine biliyorsunuz. Bir diğer yöntemde, Kırmızı ya da Yeşil olan, farklı gözükse de birbirine az farkla bir bine benzer rotaları izleyen fakat birisi daha çok arkeolojik ağırlıklı, üstü açık otobüslerle yapılan iki ayı tur. İki rengin de neredeyse aynı yollardan gittiği bu otobüsler, şehirde gezmeniz gereken bütün noktaları gezdiriyor. Bu tur yaklaşık kişi başı 15€ ve 24 saat boyunca istediğiniz durakta inip, yaklaşık yarım saat sonra gelen diğer otobüse aldığınız bileti göstererek şehri gezmeye devam edebiliyorsunuz.  

 

Trevi  aşıklar Çeşmesi

 Trevi  aşıklar Çeşmesi, Roma’daki en büyük ve en ünlü barok tarzı çeşmedir. Aşk Çeşmesi olarak da bilinen yapı Trevi Meydanı’nda bulunuyor. Aşıklar tarafından çokça ziyaret ediliyor, adağı olanlar para atıyor. Oradayken şahit olduğum, çiftlerin birbirlerine yüzük takarak, birlikte bir yaşama başlangıç yapılması ve çevreden gelen alkışlar. Ben ordayken bir çocuk, çok güzel bir kıza yüzük taktı ve çevredekilerde alkışlandı. Fakat görebildiğim kadarıyla çocuk saçkırandı, “hay Allah bu güzel kıza olur mu !” dedikten sonra, içimden tekrar “neyse ya beni ilgilendirmez, gönül kimi severse güzel odur” diyorum. 

Fotoğrafta her ne kadar aşıklar çeşmesine para atar gibi gözükensem de, yanlış anlaşımlara sebebiyet vermemesi için bir küçük açıklama yapmam gerekiyor. Önce bu çeşmeye para atmamı gerektirecek bir durumum yok, herkesin bilgisine. Sonra bu sadece bir poz, çeşmeye para falan asla atmadım. Elin İtalyan’ına döviz kaptıracak göz var mı bizde ?, sonra bu paraları toplayan uyanıklar yiyeceğine, ben yerim daha iyi. Gezimize kaldığımız yerden devam edelim. İlerisinde yürüyerek gidilebilecek Panteon’a var. Burası antik Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunmuş bir tapınak. Roma gezilecek yerler listesindeki simge yapılar arasında yer alıyor ve milattan sonra İlk yüzyılda yapılmış. 

Trinita dei Monti Kilisesine çıkan İspanyol Merdivenleri,1725 yılında yapılmış ve şehrin sembollerinden olan diğer bir yerdir. Fransız kilisesi ile ünlü Spagna Meydanı’nı birbirine bağlar. Merdivenlerde oturan çok sayıda turist meydandaki havuzu seyreder. İspanyol Merdivenlerinin hemen karşısında ünlü Via Condotti Caddesi bulunur. Bunun dışında Piazza Navona, Roma’da gezilecek yerler listemizdeki en önemli meydanların başında gelir. Tüm Roma meydanları içerisinde hayatının en canlı yaşandığı yerlerdendir. Via Del Corso 10 metre genişliğinde bir caddedir. Sadece iki yönlü trafiğe ve iki yönlü yaya geçişine açıktır. Roma’nın bu sokağında ünlü markaların satışını yapan dükkânlar bulunur. Roma’daki Castel san’t Angelo,  İmparator Hadrian için inşa edişmiş bir kaledir. Ayrıca papanın evi ve hapishane olarak da kullanılmıştır. Fatih Sultan Mehmet Han’ın oğlu Cem Sultan da burada kalmıştır.

 

Kolezyum

Roman’nın  en önemli gezilecek yerlerinden biri Kolezyum . Bu tarihi tiyatro, İtalya denilince akıllara ilk gelen yapı. MS 72 yılında, İmparator Vespasian tarafından yaptırılmış. Roman’nın ve Roma imparatorluğunun sembolü durumunda, sürekli çok sayıda turist çekiyor içeriye giriş ücretli. Kolezyumun yakındaki  Piazza Venezia meydanı ve saray,  Roma gezilecek yerler listesindeki bir diğer önemli meydandır. Şehrin en harekeli noktalarındandır. Vittorio Emanuele II Abidesi burada yer alır. Circus Maximus stadyumu, M.S 46 da Sezar tarafından yaptırılmıştır ve Roma’nın en eski, en büyük stadyumudur. İnşa edildiği zamanlarda tekerlekli araba yarışı ve toplu eğlenceler için kullanılıyormuş. Santa Maria Maggiore Patrikal mabedi, M.S. 356 tarihinde Papa Liberio’nun, rüyasında Meryem Anayı gördüğü ve bu mabedin yapım emri bu yüzden verdiğine inanılır.

Campo Dei Fiori ünlü bir Roma meydanıdır. Efsaneye göre meydan ismini Pompeo’nun sevdiği kadın Flora’dan almıştır.  Piazza Del Popolo, iki büyük kilisenin bulunduğu, pop konserlerinin yapıldığı, tarihi Roma meydanı.Sultan Ahmet'teki dikil taşın olduğu meydanın benzeri. Paris'teki zafer takının ikiz kardeşi  Arch of Constantine takı. Kolezyum’un yanında yer alır. Hıristiyan İmparator Konstantin’in zaferini anmak için dikilmiştir. Aradaki fark, çevresi çitlerle çevrilip, korumaya alınmış olması.

Via Condotti, İstanbul'un İstiklal caddesi gibi çokça tarihi yapılarının olduğu, Roma’daki en ünlü ve en güzel caddelerden biridir. Günümüzde kıyafet, deri, mücevher gibi ürünlerin satıldığı ünlü markaların olduğu özellikle bayan turistlerin gittiği, eşlerini de çekiştire çekiştire götürdüğü bir bölgedir. Ben erkeklerin bu caddeyi gezmeye karşı olduklarını sanmıyorum ama başına geleceklerini önceden tahmin etmeleri için !, sanırım bu turistik caddeye isteksiz gitmelerine sebep oluyor.

Plaza venecia

Roma Forumu, Kolezyum yakınında, Roma gezilecek yerler listesindeki bir çok antik yapıya ev sahipliği yapan yerdir. MÖ 5. yüzyıldan MS 5. yüzyıla kadar çok sayıda önemli Roma anıtları bu bölgeye inşa edilmiştir. Demek tarihi Roma şehrinin merkezi yerlerindenmiş burası. Via Veneto caddesi, Roma’daki çok sayıda cafe ve dükkanın olduğu ünlü sokaklardan biridir. Gezecekleri bir konuda uyaralım, sıradan bir eşyaya, bedelinin üstünde paralar ödeyip, bundan dolayı! kendini farklı hissedip!, mutlu olabilenler dışında !, normal vatandaşların alış veriş yapmaması önemle tavsiye olunur. Cadde pahalılığıyla ün yapmıştır fakat ayakta kalabildiğine göre demek ki bu tür satışlarında hitap ettiği bir kesim var.

Vittorio Emanuele II Abidesi, Roma gezilecek şehrin sembolü durumunda yapılarından biri. Ulusal bir anıt olan yapı İtalya’nın birleşmesi anısına yapılmıştır. Arkasındaki terastan Kolezyumu ve güzel bir Roma manzarası görebilmek mümkün. Palatino Tepesi, Roma Forumu ve Circus Maximus arasında yer alan büyük arkeolojik bir alandır. Eski imparatorların evleri, taklar, tapınaklar ve ılıcalar burada bulunmaktadır. Bu saydıklarımız Roma şehrinin gezilecek en önemli turistik noktaları. Bunun dışında Romanın gezmeye değer diğer yerlerini de adlarıyla analım. Galleria Borghese, Domus Aurea, Caffe Greco, Caracalla, Arch of Titus, Dört Nehir Çeşmesi, Basilica of St John Lateran, Piazza del Campidoglio, Piazza Colonna, Palazzo del Quirinale, Trajan’s Market, Traianus Sütunu, Roma Ulusal Müzesi. Böylece Roma gezimizi bitirip,

Önümüzdeki hafta da, İtalya içinde ayrı ve çok minik bir devlete, Vatikan’a geçelim. Dünyanın en küçük devleti belki de, ülkeyi boydan boya 3 dakika da yürüyerek geçebiliyorsunuz.  Gezilerim konusunda bana soru sormak isteyen arkadaşlar, facebook hesabımdan bana ulaşabilir. www.facebook.com/behlul.metin.41

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.