Image-31

Günümüzde artan finansal kaygılar, gelişen teknoloji ile tek tipleşen tasarım fikirleri, küreselleşme ve benzeri birçok durumdan dolayı mimari artık kullanıcıya, insanoğluna hizmet eden bir araç olmaktan çıkarak kar odaklı hareket eden inşa faaliyetlerine dönüşmüştür.

Bunun tam tersi bir ideoloji ile tasarımlar yapan, ürünler üreten İsviçreli mimar Peter Zumthor, tüm bu kaygılardan uzak mimari yaklaşımı ile dikkatleri üzerine toplayan bir mimar olmayı başarmıştır. Mimarlık kariyeri boyunca kullanıcının deneyimini, yaptığı tasarımların konumlanacağı şehrin dokusunu göz önüne alarak tasarımlar yapmış, insana hitap eden bulunduğu çevre ile özdeşleşen mimari yapılara hayat vermiştir. Bunlardan en çok bilinen ve ses getireni ise İsviçre’de sıcak su kaynaklarının üstüne konumlandırdığı spa oteli, Therme Vals olmuştur.

Bu yapının tasarımı tamamen otelde konaklayacak misafirlerin deneyimlerine odaklanmış, her odasında insanın farklı duyularını hitap edecek dokulara ve ögelere yer verilmiştir. Bu sayede ziyaretçilerin bu tasarımı her duyusuyla deneyimlemesine ve hissetmesine zemin hazırlamıştır. Bunun yanında Zumthor tasarımında, yapının konumlandığı çevre ile de iç içe olmasını sağlayacak çeşitli boşluklu geçirgen alanlar ve peyzaj düzenlemelerine yer vererek ziyaretçilerin otelin konumlandığı bölgenin eşsiz doğası ve manzarasıyla da bağlantı kurabilmesini sağlamıştır. Bir otel tasarlarken çoğu mimarın ve mühendisin kar amacı ile kurguladığı fikirleri bir kenara bırakan Zumthor, tamamen deneyim ve kullanıcı odaklı, gelecekçi bir ideoloji ile eşsiz bir otel tasarımına imza atmayı başarmıştır.

Etrafımızda her geçen gün sayısı artan kimliksiz ve şehirden kopuk apartmanların, otellerin, gökdelenlerin yerine, her ince detayına kadar düşünülerek tasarlanmış, ziyaretçilerine hem deneyim hem de seyir zevki sunan böylesine tasarımlar ile buluşmak dileğiyle…