Ertelediğimiz ziyaretlerimizi son bulduran, aylardır görmediğimiz sevdiklerimizi görmemizi sağlayan, bazen kalabalık bazen çekirdek ama bol kahkahalı ve sohbetli bayram günleri çalıyor kapımızı.

Image-23

Aslına bakarsanız en güzel, en özel geleneklerimizden biridir o bayramlar, bayramda kurulan o sofralar. Gencinden yaşlısına ailenin her bir üyesini, bazen ülkenin bazen uzak diyarların dört bir tarafından bir masa etrafına toplar o günler. Ailenin ne kadar sıcak, ne kadar saf, ne kadar güvenli hissettirdiğini hatırlatır her birimize.

Yaşı büyüklerin, anneannelerin,babaannelerin dedelerin iple çektiği günlerdir bayram sabahları, uzun zamandır görmedikleri torunlarının hasretiyle, tatlı bir gülümseme eşliğinde, bir ellerinde şeker diğer ellerinde gözleri parıldatan harçlıklarla beklerler ziyaret edilmeyi.

Koşarak yepyeni bayramlık ayakkabılarıyla gelir torunlar da, birbirlerini uzun zamandır görmeyen kuzenler toplaşır bir köşede, kardeşler sımsıkı sarılır uzun sohbetlere dalarlar, küsler barışır, dargınlıklar son bulur.

Yaşı kaç olursa olsun çocuk hisseder kendini insan, küçükken bayramda el öpmeye gittiğinde gittiği her evde ağzına attığı o şekerlerin tadı belirir damağında, bir anda çocukluğunda bulur kendini, küçük bir gülümseme belirir dudağında.

Yediden yetmişe her birimizin küslüklerini bitirdiği, sevdikleriyle bir sofra etrafında toplandığı, sevdiğini ve sevildiğini hissettiği ve en önemlisi bir şeker eşliğinde çocukluğuna dönebildiği bir bayram olması dileğiyle…