Ford Otosan’a ait olan Gölcük ve Başiskele’deki fabrikalarda promosyon ücretlerinin 8 bin TL olacağının iddia edilmesi üzerine dün şirkette çalışan işçiler tarafından bir açıklama yapılarak iddia edilen ücrete tepki gösterildi.   

Türkiye’nin önemli fabrikalarından birisi olan Ford Otosan bugünlerde promosyonda yaşandığı iddia edilen problemden dolayı işçileri tarafından eleştiriliyor. 7 bine yakın işçinin görev aldığı Ford Otosan’da mavi yakalılar 1 yıl için en az 15 bin TL, 3 yıl için ise 45 bin TL promosyon istediklerini duyurmuştu.

Geç Olmadan... Geç Olmadan...

"KABUL ETMİYORUZ!"

Ford Otosan bünyesinde görev yapan işçiler konuyla ilgili olarak dün; “Kabul etmiyoruz! Bölümlerde gezilmiş, promosyon 8 bin denmiş! Yan sanayi fabrikalar bizden fazla aldılar. İSO listelerinde adı sanı geçmeyen işletmeler 15 bin bandında aldılar. Bizim fabrikamız Türkiye'nin en büyüklerinden biri, bankamız da öyle!” şeklinde açıklama yaptı. Sosyal medya aracılığıyla da sesini duyurmak için harekete geçen mavi yakalılar, çağrıda bulunarak; “Biz bu kadar düşük promosyonu hak etmiyoruz! Bu verildiği söylenen promosyon talebin yarısı ancak ediyor. Kabul de etmiyoruz. Ek zam da yaptığımız gibi her yere yazalım, boyayalım elimizden geleni yapalım! Ek zamda da düşük söyleyip kabul etmediğimizde yükselttiler. Bugün promosyonda da biz başarabiliriz" sözlerine yer verdi.

"BU KAVGA EKMEK KAVGASI"

#promosyonhakkımız hashtagi ve Ford İşçi Bülteni isimli Twitter hesabından eylem yapmaya başlayan şirket işçileri yapılan paylaşımda; “Saat ücretimize %54 ek zam istedik, 70 kuruşu reva gördünüz! Her yıl için 15 bin lira promosyon istedik, 8 bin lira ile karşılık verdiniz! Biz ak dedik siz kara! Biter mi sanıyorsunuz bu kavga! Bu kavga ekmek kavgası, alana kadar bitmez davası!” ifadelerine yer verdi.