BOTAŞ, Doğalgaza 1 Haziran’dan (bugün) geçerli olmak üzere kullanım tipine göre yüzde 10-30 arasında zam yaptığını açıkladı.

Doğalgazın ithal edildiğini ve küresel enerji fiyatlarındaki artışa dikkat çekilen açıklamada "Bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır. Tüketicilerimizi asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğalgaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır" denildi.

Doğalgazın ithal bir enerji kaynağı olduğu ve küresel piyasalardaki fahiş artışların tüketicilere bugüne kadar aynı oranda yansıtılmadığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Düzenleme yapmamız zorunluydu”

"2021 yılı başından itibaren dünya ve Avrupa enerji piyasalarında yaşanmaya başlayan ve halen devam eden kusursuz fırtınanın etkisi ile tüketicilerin fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmektedir. Bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır. 1 Haziran tarihi itibarıyla tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğalgaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda, 1 Haziran tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

• Sanayide kullanılan doğalgazın satış fiyatında % 10.23

Kocaeli’de BAYRAM NAMAZI saatleri! Kocaeli’de BAYRAM NAMAZI saatleri!

• Elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın satış fiyatında % 16.28

• Konutlarda kullanılan doğalgazın satış fiyatında % 30 oranında artış yapılmıştır. Bu artışlara rağmen özellikle konutlarda kullanılan doğalgazda tüketicilerimize destek verilmeye devam edilmektedir.”