Son yılların en rağbet gören uygulaması Botoks diyebiliriz. Ünlü ünsüz herkesin tercih ettiği günlük hayatta duymaya alıştığımız bir teknik oldu. Bu yazımda botoksla ilgili aklımızdaki sorulara cevap bulalım istedim. Yanlış bilgiler silinsin, doğruları öğrenelim istedim; araştırmamı yaptım. Buyrun bakalım BOTOKS neymiş...

 

BOTOKS NEDİR ?

Botoks kasların çalışmasını engelleyen bir ilaçtır. Sinirlerden gelen çalış emrinin kaslara iletilmesini engeller.

Beyin, “kaşını kaldır” emrini verse bile sinirlere iletilmez. Hareket ettiremediğimiz bölgelerdeki kırışıklıklar da gizlenmiş olur.

Botoks suni yollardan üretilen bir ilaçtır. Kimilerinin iddia ettiği üzere, yılan zehiriyle kesinlikle alakası yoktur. Tıpkı aspirin veya antibiyotik gibi laboratuvarda üretilir. Kullanılmaya başlanması estetik cerrahiden öncedir. İlk olarak nörolojide kullanılmıştır.

Spastik çocukların kol ve bacaklarındaki istemsiz kasılmaları engellemek amacıyla tedavilerinde uygulanmıştır. Göz hastalıklarında, çeken kasların hareketlerinin düzenlenmesi amacıyla şaşılık tedavilerinde de kullanılmıştır.

Daha sonra bunun estetik cerrahide de işe yarayabileceği düşünülerek bu alanda da hayata geçirilmiştir.

Botoks kullanıldığında o kasınızı hareket ettiremezsiniz. Hangi kasa enjekte edilirse o kasa hareket veremezsiniz. Mesela gözünüzü kısamazsınız. Böylece göz etrafında “kaz ayağı” dediğimiz çizgiler ortaya çıkmamış olur. Yahut kaşlarınızı çatamazsınız. Bunun sonucunda da, iki kaşınızın arasında oluşan çizgiler görünmez.

ETKİ SÜRESİ

Botoksun etki süresi 4-6 aydır. Ancak ara vermeden üst üste yapılırsa etkisi uzar. Bunun sebebi, kasların kullanılmama nedeniyle zayıflamasıdır.

Belden aşağısı felçli olan insanlarda bacaklar kullanılmadığı için incelir. Benzer şekilde, botokslu bölgedeki kaslar da kullanılmadıkça zayıflar. Üst üste botoks uygulamalarında etki süresi 8 aya kadar uzayabilir.

BOTOKS NASIL YAPILIR ?

Botoks preparatı şişe içerisinde toz halinde gelir. Serum fizyolojiktir, tuzlu suda eritilir.

Çok ince iğnelerle, faaliyeti engellenmek istenen kasların içerisine az miktarda enjekte edilerek uygulanır. Botoks enjekte edildikten sonra hemen etki etmez. Bir süre beklemek gerekir. Bu süre, kişinin bünyesine göre değişir.

Bazılarında 1 ya da 2 günde etkisini gösterirken, kimisinde bu süre 14 güne kadar uzar. 4-6 ay sonra ise botoksun yarattığı etki tamamen ortadan kalkar.

Botoks işleminden sonra hasta hemen günlük hayatına geri dönebilir. Ancak tabii kişinin bünyesine bağlı olarak değişiklik gösteren etkileri de olabilir.

AĞIZ ÇEVRESİNE YAPILMAZ

Nörolojik amaçlı olarak vücudun her bölgesine uygulanabilmesine karşın yüzün sadece üst bölgesine uygulanır. Çünkü dudak ve ağız çevresine yapılırsa bu bölge bozulur. Dudak hareketleri engellenmiş olur.

Bu nedenle yüzde sadece göz, alın ve kaş çevresine uygulanır. Yüzün yanısıra, boyun bölgesindeki kırışıklıklarda ve çizgilerde de başarılı sonuçlar verir.

TERLEME TEDAVİSİ

Botoks kırışıklar dışında terleme tedavisinde de kullanılır. Ter bezleri kasılmayla terler. Bu bezlerin bulunduğu bölgelere enjekte edilirse terlemeyi 6-9 ay süreyle durdurur.

Terleme önleyici olarak çoğunlukla koltukaltında, bazen de avuç içinde, ellerde ve ayak tabanlarında kullanılmaktadır.

Botoks, terleme tedavisinde de etkisini birkaç gün sonra gösterir. En geç durumda, 14 gün sonra etki etmeye başlar.

Aşırı terleme, ter bezlerinin normalden 1-2 kat fazla olduğu ya da fazla çalıştığı kişilerde olur.

Ter bezleri fazla çalışıyorsa kişi hiç hareket etmese bile çok terler. Öyle ki, günde 4-5 kez kıyafet değiştirdiğini söyleyen hastalarımız var.

Bununla birlikte, 3-5 damla teri aşırı terleme kabul edip botoks yaptırmak isteyenler de olabiliyor.

Botoks, yan etkisi, komplikasyonları olmayan bir tedavi olduğu için bu kişilere de uygulayabiliyoruz.

6-9 AY SÜRE İLE DURDURUR

Botoks kırışıklıkları, çizgileri ortadan kaldırmak için kaslara yapılıyor. Terleme tedavisinde ise deri altına enjekte edilir.

Terleme en çok koltukaltında, sonra ayak tabanlarında, en son ise avuç içlerinde görülüyor.

Ter bezleri kasılmayla terler. Botoks bu bezlerin bulunduğu bölgelere enjekte edilirse terlemeyi 6-9 ay süreyle durdurur.

BOTOKSUN UYGULANMASI

Uyuşturucu bir krem sürülüp botoks yapılacak bölge uyuşturulur. Birkaç dakika beklenir.

Botoks derinin 1-2 mm altına uygulanır. Terleme bölgesinin tamamını kapsayacak şekilde, deri altına enjeksiyonlar yapılır.

Herkes, her yaşta yaptırabilir. İşlem süresi yaklaşık 5 dakikadır. Botoks etkisini genelde birkaç gün sonra gösterir.

BOTOKS İLE KAŞ KALDIRMA NASIL YAPILIR ?

Botoks kasların çalışmasını engeller. Hangi kasa enjekte edilirse o kası hareket ettiremezsiniz. Botoks ile kaş kaldırma uygulamasında kaşın çevresindeki kaslara botoks enjekte edilir. Kaşı asıl kaldıran kasa ise enjekte edilmez.

Böylece kaşı aşağıya çeken kaslar ve etrafındaki diğer kaslar uyuşturulmuş olur. Artık yalnızca kaşı kaldıran kas çalıştığı için de kaş yukarı kalkar. Yavaş yavaş etki ettiği için hastanın yüzündeki operasyonu kimse anlamaz.

4-6 AY SONRA ESKİYE DÖNER

Uygulama 2-3 dakika sürer. Botoks işleminden sonra kişi hemen günlük hayatına geri dönebilir. Botoks enjekte edildikten sonra anında etki etmez. Bir süre beklemek gerekir. Bu da kişiden kişiye değişir.

Botoks bazılarında 1 günde hemen etkisini gösterir. Bu süre bazen 14 güne kadar uzayabilir. Botoksun yarattığı etki 4-6 ay sonunda ortadan kalkar.

BOTOKS MİMİKLERİ YOK EDİYOR MU ?

Uygulamada tercih, hastanın çizgilerini ve kırışıklıklarını yok edecek fakat mimiklerini tamamen ortadan kaldırmayacak miktarda botoksu ayarlamaktır.

Maksimum dozu verip de bütün mimikleri dondurmayı, kaşını gözünü hareket edemez hale getirmeyi tercih etmemeliyiz.

YAN ETKİLERİ VAR MI?

Botoksun hiçbir yan etkisi yoktur. Çünkü hangi kasa vereceğimizi biliyoruz. Nefes almayı, yemek yemeyi, konuşmayı etkileyen kaslara değil, sadece kırışıklıkları etkileyen kaslara enjekte ediyoruz.

Yüksek dozda verdiğimiz durumda ise o kasları tamamen dondurmuş oluyoruz. Görüntü olarak hekimin hoşuna gitmeyen fakat bazı kişileri mutlu eden bir sonuç oluyor.

AMAÇ ÇİZGİLERİ YOK ETMEK

Oysa botoksun genel amacı mimikleri değil, çizgileri yok etmektir. Böyle uygulandığında zaten kimse botoks yapıldığını anlamaz. Çok daha düzgün bir görünüm elde edilir.

Sokakta gördüğümüz ‘kaşı gözü oynamayan insanlar’ kendi istedikleri gibi botoks tedavisi yaptıranlardır. Hekimin kendi inisiyatifiyle uyguladığı botoks tedavilerinde böyle bir görünüm ortaya çıkmaz. Son derece doğal bir görüntü olur.

Belki bir gün botoksu bizde deneriz. Ne dersiniz ?

Yeni bir yazımda buluşmak dileğiyle sevgiyle ve güzel kalın...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.