30 yıldır hem CHP’de hem de birçok sivil toplum örgütlerinde görevlerde bulunan Bozkurt Uslu, yaptığı açıklama ile aday adayı olduğunu duyurdu.

Uslu açıklamasında şunları söyledi:

“Bozkurt Uslu olarak 30 yıldır partime ve çeşitli sivil toplum örgütlerine hizmet etmekteyim. Bu kentin bir evladı olarak ortaya emeğimi koymaktayım. Bu hizmet sürecimin tamamında, Cumhuriyetimizi kuranlara sadık kalarak, Partimin tüzük ve programına uyarak, Genel Başkanım ve Genel Merkezimin direktiflerini harfiyen yerine getirerek, toplumumu, kentimi ve ülkemi kendimden önde tutarak görev yapmaktayım.

BU KENTİN UZLAŞTIĞI İSİM OLDUM

Gerek Partimde gerekse de içinde yaşadığım toplumda sevgi, saygı ve sadakati öncelikli noktada tutmam, beni, bu kentin üzerinde uzlaştığı bir isim haline getirdi. Bu sebeple, partimin ve şehrimin üzerimde genel bir kabulünün olacağına inancım tam. Partimiz için emek önemlidir. 2012 ile 2019 arasındaki 5 seçimde İzmit İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı yaptım. Referandumdaki görevim, İl Referandum Kurul Başkanlığı idi. Öte yandan bu dönemde her zaman örgütlerimin verdiği sorumlulukları yerine getirdim. İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet, o dönem örgütlerimizin içinden çıkarak önce milletvekili, sonra da belediye başkanı oldu. Çünkü gerçekten iyi çalıştık.

İNANCIMI KUVVETLENDİRDİ

Bizim emeğimizle Başkanımızın mücadelesi birleşti ve başarı geldi. Şunu ifade etmeliyim ki, örgütlerle bağım hiç azalmadı. Hizipleşmeyi, dar ekiplerle bireysel mücadele vermeyi kendime yol olarak belirlemedim. Cumhuriyet değerlerine inanmış herkesin, partimin her bir üyesinin, adalet arayan, küçülen ekmeğini büyütmek için mücadele eden tüm vatandaşların yol arkadaşı oldum. Yaptıklarımla, eylemlerimle bunu kanıtladım. Bu sebepledir ki, kent insanının ağabeyi, kardeşi, arkadaşı olarak milletvekilliği göreviyle Ankara’da olmak istiyorum. Bu görevle, yüzlerce – binlerce insanın sesi olacağıma yürekten inanıyorum.  6’lı Masa, Genel Başkanımızın çok büyük emekleri ile kuruldu. Ben de Körfez Belediye Başkan Adaylığım sürecinde kol kola girdiğim bir siyasi partilerin yöneticileri ile ilişkimi daha da güçlendirdim. Partimizin yanı sıra İYİ Parti, SP, DP, DEVA ve Gelecek Partisi’nin başkan ve yöneticileriyle hep iç içe oldum. Sadece kendi partimin değil, onların üyeleri ile de sık sık buluştum. Onların bana verdiği destek, bu yoldaki inancımı daha da kuvvetlendirdi.

DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUM

Kocaeli yeni haftaya NASIL başlıyor? Kocaeli yeni haftaya NASIL başlıyor?

Yine adaylığım sürecinde desteklerini hiç esirgemeyen HDP yöneticileri ile sık sık bir araya geldim. Körfez ve Dilovası başta olmak üzere birçok ilçede HDP seçmeni ile buluştum. Bu sebeple şunu ifade etmeliyim: Benim adaylığım sadece bir CHP’linin adaylığı değil, aynı zamanda bu siyasi partilerin topyekun adaylığıdır. Dün Körfez’de sahaya inen yol arkadaşlarım, yarın da Kocaeli’de ineceklerdir. Eminim. Şuna inanıyorum; ben ya da bir başkası, partiye oy getirecek adaylarla birlikte Kocaeli’de CHP’nin makus talihi değişecek, CHP birinci parti olacaktır. Millet İttifakımızın Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na en büyük destek Kocaeli’den gelecektir. Sonraki yerel seçimlerde de Kocaeli kazanılacaktır. Sahada gördüklerim bana bu sorumluğu yükledi, bu umudu verdi. Özetle, bu kentin bir evladı, Partimizin bir emektarı, bu şehirde geniş kesimlerin üzerinde uzlaştığı biri olarak, milletvekilliği için yola çıktığımı ifade eder, desteklerinizi beklerim. Birlikte başaracağız.”

BOZKURT USLU KİMDİR?

1956’da İstanbul’da doğdu. 1965 yılında Körfez, Yarımca’ya taşındı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Babası Mehmet Hayri Uslu Petkim’in ve Yarımca Belediyesi’nin ilk kurucularındandır. Uslu, İzmit Lisesi’nde okurken Kocaelispor forması giydi. Yeşil siyahlı takımın Türkiye Şampiyonu olduğu 1973 döneminde kadroda yer alan isimlerden biri idi. Bu sezonda gösterdiği performans ile Yarımca’da Yılın Sporcusu seçilmiştir. Bozkurt Uslu 1975 yılında siyasete atıldı. Üniversite yıllarında CHP İstanbul Gençlik Kolları’nda görev yaptı. 2000 yılında DSP Merkez İlçe Yönetimi’nde Örgütlenmeden Sorumlu Komisyon Başkanlığı görevini üslenen Uslu, DSP’deki görevinin ardından, Yeni Türkiye Partisi Kocaeli Kurucu İl Başkanlığı görevini üstlendi. 2006 yılında YTP-CHP birleşmesi sürecinde rol aldı. 2004–2010 yılları arasında Kocaeli Sivil İnisiyatif Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 2006–2009 yılları arasında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) çatısı altında yer aldı. ADD'de Genel Başkan Danışmanlığı yaptı. Dört sene Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanlığı’nı yapan Uslu, 2009 yılında CHP Kocaeli İl Örgütünde İl Sekreterliği görevini üslendi. 2012–2017 yılları arasında CHP Kocaeli Seçim Koordinasyon ve Referandum Koordinasyon Kurullarında Başkanlık görevlerini yürüttü. 2013 yılından itibaren CHP’nin Kocaeli’deki Örgütlenme Komisyonlarının içinde resmi olarak görev aldı. Bozkurt Uslu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Körfez Belediye Başkan Adayı oldu. Evli ve 3 çocuk babası.