AKP İzmit İlçe Başkanının Başkan Hürriyet ile ilgili yaptığı 'çok kredi çekiyor' algısı yaratan cümlelerine karşı CHP İzmit İlçe Başkanı Çakar'dan yanıt geldi

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar'ın açıklaması şöyle:

"AKP İlçe Başkanı, kendi döneminde kaybettikleri İzmit Belediyesi Başkanımız için “Milyonlarca tasarruf yaptım diyor AMA SÜREKLİ KREDİ ÇEKMEK İSTİYOR” gibi bir açıklama yapmış.

Bu açıklama, AKP kanadının ülke gerçeklerinden ne kadar uzak, halktan ne kadar kopuk olduğunu göstermektedir.

Demek ki neymiş? Aynı gemide falan değilmişiz. İnandırıcılığını kaybetmiş Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yüzde 78,6, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre yüzde 175,5 enflasyonun 
olduğu bir ülkede, tasarruf kelimesini telaffuz ederken, ülke ekonomisini getirdikleri durumu 
unutuyor olmalı.

Yılbaşında %50 ve Temmuz ayında %30 asgari ücret zammı yapılan bir ülkede, nasıl bir tasarruf tedbiri uygularsanız uygulayın, maliyetleriniz artmış demektir. Biz bu maliyetleri minimuma çekmek için ve İzmit halkına kalıcı eserler bırakmak için mücadele ediyoruz.

Bu da kredi ihtiyacını kaçınılmaz kılıyor. Ayrıca satın alınması için zamanında onay vermediğiniz 
araçların, o günkü değeri ile bugünkü değerini kıyasladığınızda aradaki fark, bu kent insanına attığınız kazıktır.

İki yıl önce sadece 27 milyon için göstermelik onay verilen araç kredisi ile ilgili konuşmaya dahi hakkınız yok. 27 milyon TL araç alımı ile tasarruf edilen tutar bir yana, araçların bugünkü değeri ile Halkın Belediyesi’ne sağlanan katkı, bir yana.

İki yıl önce mecliste onay vermediğiniz 55 milyon TL tutarında araçların alımı gerçekleşse idi, bugün tam 3 katı fiyatla belediyemiz envanterinde yer alacaktı.

Üstelik, sadece 7 ay sonra kredi borcu bitmiş olarak. İller Bankası’nın kredi vermekte çıkardığı binbir güçlük konusunda ise ya gerçekten devlette para kalmadı, ya da kendi belediyelerinize aktarmaktan CHP'li belediyelere sıra gelmiyor diyebiliyorum.

Fethiye Önvural hayatını kaybetti Fethiye Önvural hayatını kaybetti

“Temmuz Ayı Olağanüstü Meclis Toplantısı öncesi araç alımına karşı oldukları yönündeki iddia kurnazca hazırlanmış bir algıdır” ifadesini kullanmış olan muhalif AKP İzmit İlçe Başkanı’na bu açıklamasını hiç yakıştıramadım, Kurnazlık bizlerin becerebileceği bir anlayış değildir, Belediye Başkanı’na hele ki bir 
kadına hitap şeklini hiç yakıştıramadım. Bu çirkin sözleri duymamayı tercih ederdik ama “kişi, karşısındakini kendi gibi görürmüş”.

Bu kent halkı, bu söz ve davranış biçimini hak etmiyor. Araç satın alınması için kendisine 2 yıl önce yetki verildi.  Bizim alımla, kiralamayla ilgili bir problemimiz yok. Takdir tamamen İzmit Belediye Başkanı'nın kendisine aittir” diyen Akp İzmit İlçe Başkanı yine en iyi becerdikleri algı operasyonunu yapmaya çalışıyor.  
Temmuz ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda araç alım ve kredi kullanımı maddesine AKP ve MHP grubu olarak red oyu veren, AKP İzmit İlçe Başkanı, aynı kişiler düşünebiliyor musunuz?

". Sorularıma cevap dahi veremeyen AKP, bu  İlçe başkanı döneminde belediyeyi kaybetti ve aynı yalanlar içerisinde yeniden yönetmeye talip. Ağzınızla kuş tutsanız İzmit halkı sizlere İzmit'imizi yönetme görevi vermeyecektir."