Blok flütte en aşağıda kalın Do notası bulunur. Müzik dersine dair hatırladığım bu net bilgiyi, serçe parmağımın eğitim hayatım boyunca o notayı kapatamamasına borçluyum. Do’lu bütün şarkıları çalmayı reddettiğimden Resim- İş Eğitimi dersi ile beraber yıllarca müzik dersinden kaldım. (“Dersten kalmak” deyimini üniversiteye kadar kullanmadım, çünkü dersten kalmak/dersin başınıza kalması, derse kalmak ne demek orada öğrendim). Bu utanç verici kusurumu kimselere şikâyet etmedim. Müzik dersi kaldırılsın ya da dolma parmaklı öğrenciler için alternatif enstrümanlar çaldırılsın demedim. Do içermeyen ilk parçada beş aldım üstelik. Aldığım tek tam not bu oldu müzikten.

Şimdilerde flüt çalıyor mu öğrenciler bilmiyorum. Uzun zamandır resim defteri çantası da görmedim çocukların ellerinde, belki okulda bırakıyorlardır. Temel eğitim dediğimiz şey, ismiyle üstünde temel bir takım bilgiler ve beceriler kazandırılmasını amaçlıyor olmalı. Mesela üç buçuk yaşındaki oğlum şu sıralar dokunma duyusunu geliştiriyor, topraktan bitkilerin nasıl çıktığını, mevsimleri vs. öğreniyor. Çünkü ona her bilgi yeni henüz. Bir ortaokul öğrencisine de pekâlâ temel nota bilgisi dersi verilmesi gerekir. Az buçuk sanata giriş yapsın diye de Resim dersi bir de. Hayat Bilgisi ne güzel bir ders ismi örneğin, gerçekten hayata dair şeyler öğreniyorsun işte.

Gelelim dil eğitimine. İlkokul öğretmenimin çokça emeği vardır, okumaya, yazmaya, doğrusunu öğrenmeye dair çabamda. Otuzunu aşmış bir grup eski öğrencisi olarak bağlaç olan de’yi ayırabilen şanslı azınlıktayız, takip ettiğim kadarıyla. Doğru yazmak, doğru ifade etmek, yazarak anlatabilmek, konuşarak iletebilmek… Az şey değil bu şimdi üç defa okumak/ dinlemek zorunda kaldığımız bazı ifadeleri duyunca.

Yabancı dil eğitimi gerekli mi? O kadar yanlış bir noktadan açılmış ki tartışma. Yabancı dil öğrenmenin güzel Türkçemizi öğrenmemizi zorlaştırdığı ve dilimizle öğrenebileceğimiz diğer derslerin yabancı dil dersine kurban edildiği söylenmiş. Yarınki Müzik sözlüsü yüzünden uyuyamadığım geceleri düşündüğümde benim eğitim hayatımı da müzik dersinin zorunlu olmasının olumsuz etkilediğini iddia edebilir miyiz? Milli Güvenlik dersi ödevine saatler harcadığım için kaç Dilbilgisi dersinde uyuklamış, verim alamamışımdır? Çok sevdiğim İngilizce dersine çalışırken Fen Bilimlerini ihmal ettiğim için mi sözelci oldum acaba? Peki, doktor olmuş arkadaşlarım, flütte parmaklarıyla ilgili bir engel yaşamadığı için mi başarılı oldular? (Sanıyorum bir sebepten konu yine liyakate gelecek)

İtiraz edilen yer anadilde eğitim ise, onun için çok yanlış bir coğrafyada değil miyiz? (Coğrafya dersi candır) Çünkü bildiğim kadarıyla ilkokul çocuklarına “aileniz evde nece konuşuyor” diye sorulduğu yıllar o kadar uzak değil.

Biraz şımarıklık olmuyor mu sayın popçu? “Benim çocuklar zorlanıyor, o yüzden dil dersi kaldırılsın” demek. Acaba bu “hoşumuza gitmeyen şeyleri kökünden budama” işini bıraksak mı artık. Milli, ahlaki, geleneksel değerlerimiz camdan yapılmış şeylermiş gibi dış etkiye açık, kırılıp bozulacak diye ödümüz kopmasa mı artık. Öğrendiğimiz dil “düşman” ve “savaş halinde” olduğumuz bir ülkenin diliymiş. Bu kadar militer bir ifadenin ardından “düşmanın dilini bilmek iyidir” gibi bir taktik gelmesini beklenir aslında.

Bak sen şımarınca devlet de şımarıyor, geçen hafta dış ülkelerde çalışacak bazı bürokratların dil bilme zorunluluğu kalkmış dediler. İşi doğrudan dil bilme ile ilgili olan insana, “bilmesen de olur” şefkati yani. Ben “hiçbir enstrüman çalamıyorum, zerre nota bilmem ama müzikte çok başarılıyım” diyebilir miyim? Anladık son birkaç on yıldır uzmanlık dışı atamalarda bir numarayız da bu kadar aleni olmasa mı?

Aynı duyarlılık resmi tarih öğretilerine dair, güncel iktidarların kutlama günlerine yaptığı katkılara ilişkin, her sene değişen ve hemen ardından terk edilen sınav türleriyle alakalı, liselerde kompozisyon dersi kaldırıldığında, yorum sorusu sorduğu için soruşturmaya tabii tutulan sınav kâğıtları için de mevcut mudur? Duyarlılık yarışına aşina değilim, bu kısmı unutabilirsiniz.

Yine umudum çocuklara seslenerek bitireyim: Gençler, herhangi bir şeyi öğrenmek istediğinizde sizi engellemek isteyen yetişkinleri dinlemeyin. Okuyun, öğrenin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.