İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel; geçtiğimiz günlerde Kartepe Belediyesi birim müdürlüklerinde gerçekleşen değişimi günler öncesinden gündeme taşımış, konu kamuoyunda duyulduktan sonra AKP Teşkilatı'nın da değişimle ilgili bilgi sahibi olmadığı ve atamalardan dolayı rahatsız olduğu basında yazılmıştı.

Cumhurbaşkanının, AKP Genel Başkanı olarak katıldığı partisinin Yerel Yönetimler çalıştayında Belediye Başkanlarına nasihatlerini de hatırlatan Tamyüksel; Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman'a 31 Aralık Cuma günü, 32 yeni teknik personel alımı için düzenlenecek olan mülakatlar ile ilgili "Bu sefer teşkilatın haberi var mı Başkan" diyerek, önemli bazı sorular yöneltti.

Mülakat sisteminin AKP iktidarı döneminde yaygınlaşan ve yandaşı kayırmak için kullanılan bir silah haline geldiğini belirten Tamyüksel; "Sayın Belediye Başkanı seçildikten sonra uzun bir süre Belediye'de ki eleman fazlalığından, bütçenin durumundan şikayet etti.  Hatta yerelde yayın yapan bir basın kuruluşu ile söyleşi gerçekleştirdiğinde Belediye'ye kimseyi işe almadığından ve zaruri olmadığı sürece almayacağından da övünerek bahsetti. Peki sormak lazım Sayın Başkan'a döneminizde ki, işe alınan ve işten çıkarılan kişilerin listesini, kimin işe ne şekilde ve hangi referanslar ile alındığını şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklayabilirmisiniz?"

Sözlerini sürdüren Başkan Tamyüksel şunları kaydetti:

"Kartepemizde; Özel Kalem üzerinden istisnai kadroyu kullanarak başlayan adam kayırma işleri maalesef 2021 yılı başında gerçekleşen boş kadro ünvan değişikliği ile zirve yaptı diye düşünürken, bir baktık ki memur yapılan ve akraba oldukları iddia edilenler bir anda müdür olarak atandılar.

Şimdi ise 31 Aralık Cuma günü yapılacağı açıklanan mülakat ile hiçbir tecrübe ve işdeneyimi aranmaksızın alınacağı açıklanan 32 teknik personel..

Hem teknik personel, hem 32 tane, hem de hiç bir deneyim şartı aranmadan.. Hem de mülakat yöntemi ile.. Acaba kendi şirketleri olsa deneyimsiz 32 teknik personeli, aynı şekilde istihdam ederlermiydi?

Peki sormak lazım;

Mülakatınızda ki değerlendirme şartlarınız nedir? Belirlenmiş bir standardınız var mı?

Yoksa alacağınız Jeoloji mühendisi hazır mı? 

Halihazırda Belediyenizin çalışanı olan bir personelinizin kızı mı? Aynı kişinin daha önce damadı da Kartepe Belediyesi'nde işe alındımı?

Yine karı-koca belediyemizin farklı birimlerinde çalışan bir çiftin oğluda bu mülakattan geçip işe alınacak mı? Hatta bu çiftin diğer çocukları daha önce Kültür Müdürlüğüne işe alındı mı?

Daha öncede sormuştum, yine soruyorum...

İşe göre çalışan mı arıyorsunuz? Yoksa adamlarınıza göre iş imkanı mı yaratıyorsunuz?

Mülakat hak gaspı değilmidir?

Madem belediyede personel fazlası var, nedir bu son dönemde ki personel alımları? Mantıklı bir açıklaması var mı?

Peki madem jeoloji mühendisi ihtiyacınız var.. Neden o birimde çalışan uzman kişiyi çalıştırmıyor, Belediye garajında oturtturuyorsunuz?

Mobbing mi uyguluyorsunuz?

Belediyeniz peki bu konu ile ilgili Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumunca uyarıldı ve savunması istendi mi?

Peki bunca olandan ve yarın işe almayı planladığınız 32 kişiden bu sefer teşkilatınızın haberi var mı?

Malum Genel Başkanınız geçen haftasonu sizinde katıldığınız çalıştayda Belediye Başkanlarını ciddi bir şekilde uyardı.. Bir anlamda 'iktidar elimizden gidiyor, sorumlusu da sizsiniz' dedi.

Ders çıkardınız mı?

BİLGİ ALMAMIZI ENGELLEYEMEZSİNİZ

Personeli sıkarak, hatta yazıcıdan çıktı alacak personelden bile adeta GBT bilgisi alarak, bizim bilgi almamızı engelleyemezsiniz.

Emekevler, Ataevler, İstasyon, Uzuntarla, Arslanbey yıllardır beklediği ama alamadığı hizmetin gelmesini beklerken.. Kartepe'nin yarınlarını ipotek altına aldığınızı ibretle izliyoruz..

Metro dediniz, Tramvay dediniz, Üniversite dediniz, Adliye dediniz.. Maşukiye giriş kavşağını bile yapamadınız.. 

Bırakın giderayak belediyenin içerisine personel doldurmayı, bari bir kaç mahallemizde bozulan yollara asfalt atın, bir kaç mahallede çocukların, gençlerin, kadınların rahat edeceği sosyal donatı alanları oluşturun da dostlar alışverişte görsün" dedi.