1 Mayıs İşçi Bayramı, iki yıllık salgın arasının ardından yeniden meydanlarda kutlandı. Emekçiler tüm miting alanlarını doldurdu.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bugün tüm yurtta zamlara, işsizliğe, yoksulluğa ve baskılara karşı çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

canli-istanbul-da-1-mayis-polis-adalar-dan-gelenleri-alana-almadi-1010214-5

İstanbul'da

1 Mayıs mitingi Maltepe'de gerçekleştirildi. CHP Adalar Örgütü ve Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül'ün içinde olduğu vapur sahil güvenlik ekipleri tarafından iskeleye yanaştırılmadı. Bir CHP üyesi, tepki olarak vapurdan atlayıp yüzerek iskeleye çıktı. Miting alaında, Gezi Davası'nda hapis cezalaları alan ve cezaevinde bulunan isimlerin mesajları okundu. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Hep birlikte değiştireceğiz" mesajı verirken, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, "Eşit, özgür, laik, adaletin, barışın, paylaşmanın olduğu bağımsız bir Türkiye’yi mutlaka kuracağız" dedi. Okunan ortak metinde, "AKP ve yargısı emekçilerin ve halklarımızın özgürlük mücadelesine engel olamayacak. Gezi her yerde, Gezi burada, Gezi bizleriz, Gezi milyonlardır" ifadeleri yer aldı. Miting, Kardeş Türküler konseriyle son buldu.

Ankara’da 1 Mayıs: Tandoğan Meydanı’nda coşkulu miting

Ankara’da emekçiler, sendikalar, meslek örgütleri ve siyasi partilerin buluşma noktası Tandoğan Meydanı oldu.

Gözden kaçırmayın

CHP Kocaeli, miting için 12 ilçeden araç kaldıracak CHP Kocaeli, miting için 12 ilçeden araç kaldıracak

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin oluşturduğu tertip komitesi öncülüğünde düzenlenen kutlamalara katılım yoğun oldu.

1 Mayıs mitingi yurttaşlar Atatürk Kültür Merkezi’ne yakın noktalarda toplandı. Burada oluşturulan kortejler, Tandoğan Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Polis, yürüyüşler sırasında pankartların açılmasını ve slogan atılmasını engellemek istedi.

Emek, özgürlük ve demokrasi taleplerini dillendiren ve “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarını atan yürüyüş kortejleri, Tandoğan’daki 1 Mayıs alanına ulaştı.

Alanda kurulan platform çevresinde toplanan kalabalık, 1 Mayıs Marşı'nı söyledi. Konuşmaların yapıldığı alanda daha sonra çeşitli müzik grupları sahne aldı ve hep gir ağızdan marşlar, şarkılar söylendi.

yürüyüş

İzmir'de coşkulu kutlama: 1 Mayıs'tan korkun!

İzmir’de iki yıl aranın ardından 1 Mayıs coşkuyla kutlandı. Binlerce yurttaş, ekonomik kriz, hayat pahalılığı ve yoksulluğa karşı ses çıkarırken, zamların geri alınmasını talep etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaptığı açıklamada, "Ey kendini hükümdar sananlar; Mumcular'dan korkun, Denizler'den korkun, Ali İsmail Korkmazlar'dan korkun, ağaçlardan korkun, Gezi'den korkun, 1 Mayıs'tan korkun!" dedi.

İzmir’de sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri üç farklı alanda toplanarak, Gündoğdu Meydanı’na yüründü. Alsancak Limanı’ndan Türk-İş ve Liman-İş üyesi işçiler, Basmane Meydanı’ndan DİSK’e bağlı sendikalar, Cumhuriyet Meydanı’nda KESK, TMMOB, TTB gibi örgütlerin yanı sıra SOL Parti, TKP, EMEP, CHP ve HDP’nin de aralarında olduğu siyasi partiler vardı.

Sabah saatlerinden itibaren Cumhuriyet Meydanı’nda hareketlilikler başladı. Ellerinde bayrakları olan birçok yurttaş toplanma alanındaki yerini aldı. Bunun yanında İzmir’in birçok ilçesinde de alana gelişler başladı. Toplanma saati 11.00 olarak belirlenmişti. Saatler 11.00’e geldiğinde ise Cumhuriyet Meydanı doldu. 1 Mayıs’a katılanların yüzleri gülüyordu. İki yıl aradan sonraki buluşmanın yurttaşları heyecanlandırdığı belliydi. İşçiler bu 1 Mayıs’ta ülkedeki ekonomik kriz, hayat pahalılığı ve yoksulluğa karşı ses çıkarırken, zamların geri alınmasını talep etti. Öte yanda geçen hafta Gezi Davası’nda çıkan kararlar, “Gezi onurumuzdur” sloganlarıyla protesto edildi.

izmir

izmir 2