Ocak ayı içerisinde,

10 Ocak çalışan gazeteciler gününü,

16 Ocak Basın Onur Gününü kutlarken,

24 Ocak’ta da araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun katledilişini sonrasında öfkemizi dile getirerek anmamızı gerçekleştiriyoruz.

Ocak ayının ilk haftasında da, Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni, kentimizdeki tiyatrosunun her şeyi, kente sanatsal anlamda  büyük emek veren dostum Burhan Akçin’in basın toplantısına katılıp yapacağı festivalle ilgi bilgi alıp dost sohbeti yapıyoruz.

Geleneksel hale gelen bu buluşmaya dün yine katıldım.

Kocaeli Bölge Tiyatrosu genel nat Yönetmeni Burhan Akçin, Kocaeli Bölge Tiyatrosu Müdürü Hüsniye Akçin, Kocaeli Bölge Tiyatrosu Sahne Tasarımcısı Erhan Demirel, tiyatronun görevlileri ve Dolphin AVM Genel Müdürü Emre Tezcan’ın ev sahipliğinde “Dedikodu Kafe”de gerçekleşen basın toplantısında,

Çocukların ve gençlerin sözsüz oynadıkları tiyatro oyunlarını içine alan 12’nci festivalin 07 Ocak 2023 Cumartesi günü başlayacağı,15 Ocak 2023 Pazar günü tamamlanacağı açıklandı.

“Sanata yaklaşın iyi gelir”

“Yer Gök – Çarşı Pazar – Cadde Sokak Tiyatro”

Başlıklarıyla,

“Bu Şehirde Tiyatro Var”

Temasıyla,

Gerçekleşecek olan festival 12’nci kez Dolphin Center AVM’de sahnelenecek.

Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin, basın toplantısında 12’nci festivali gerçekleştirmenin önemine vurgu yaparken, “1979’da tiyatrosuz şehir kalmasın hayali ile yola çıktık. Özellikle ilçeler için projeler geliştirerek bu hayalimizin gerçeğe dönüşmesi için çok çaba gösterdik. Daha çok çocuk, daha çok grup diyerek festivalleri ısrarla tekrarladık. Bu avangart bir süreç. Geleneği olmayan yepyeni bir kültürel davranış değişikliği.Bu nedenle süreç, hayatınıza dönüşebiliyor. “Yani ‘Yer gök, çarşı Pazar, cadde sokak tiyatro’ yazıldığı kadar kolay olamıyor. Burada şehir hayatının olanaklarından yararlanan Kent Burjuvazisinin bilgisizliği işimizi zorlaştırıyor. İstiyorum ki Kocaeli'de 12 ilçede ödenekli ilçe tiyatroları kurulsun. 12 ilçenin sadece sahne sanatları için özellikle inşa edilmiş tiyatro binaları olsun. Bu binalarda perde açan tiyatro grupları olsun. Çok şey mi istiyorum. Bunu ölmeden 12 ilçede 10 tiyatrocu, 10 çalışanı ile ilçe tiyatrolarını görmek istiyorum” sözleri oldukça dikkat çekiciydi.

Akçin, “Kent hayatının kültür, sanat, sosyal işlevlerine, etkinliklerine katkı vererek imza altına alınabilir. Eğer bir iş adamı bir tüccar, ticaretle uğraşan bir aile kültürel ve sanatsal etkinliklere para ayıramıyorsa gönülden ve güler yüzle herhangi bir destek veremiyorsa o sadece mal sahibi bir insan olarak algılanabiliyor.  O nedenle bu kentin makus talihini yenmek lazım. Artık kent burjuvazisinin harekete geçmesi lazım. Kent burjuvazisi kendini kent soylusu sayıyorsa elini cebine koyacak. Feleğin çemberinden geçen birkaç sanat kuruluşunu rahatlatacak önlemler almaları lazım. Halk Eğitim Merkezi eski adıyla Halkevi binası var. Hepimizin önünde bir ceset gibi bir iskelet, bir cadı kazanı gibi duruyor. Bir Dokunduğunuzda bin tane ah işitiyorsunuz. Cumhuriyet döneminin gözbebeği alanlarından biri olan Halk Eğitim Merkezi orada ölümünü beklerken bizler de ölümümüzü bekliyoruz. Kentin köşelerinde, diplerinde etkinlik üreteceğiz diye çeşitli fedakarlıklarda bulunuyoruz. Sabancı Kültür Merkezi onarıma girdi girecek. Ne zaman onarılacak? Bütün bunları birilerinin söylemesi gerekmiyor mu? Yerel yönetimler olarak sahne sanatlarına ve sanatın diğer konularına sadece tribünlere, seyircilere oynamamak şartıyla kimin ne yaptığının bilinmemesi şartıyla kültürel etkinlikler yapılabilir. Bunları kentin kamuoyuna sunuyorum. Bizler hala Süleyman Demirel Kültür Merkezinde etkinlik yapabilmek için uğraşıyoruz, bir salona sığmaya çalışıyoruz. Bir Kongre Merkezi yapıldı ki dillere destan. İçerisinde futbol oynayabilirsiniz, hatta cirit oynayabilirsiniz. Başlı başına bir arena ama sanatla uğraşan insanların gidip etkinlik yapabileceği alanlar hesaba katılmamış ne yazık ki.

Türkiye’de yaklaşık 900 ilçe var. Bu ilçelerin 17 tanesinde tiyatro kuruluşu var. Diğer ilçelerde tiyatro sadece turnelere bağlı. Turne tiyatroları giderse ilçeler tiyatro izleyebiliyor, gitmezse izleyemiyor. İzmit Belediyesi ile ortaklaşa başlattığımız ilçe belediye tiyatrosu ile güzel işlere imza atıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde 12 ilçede ilçe tiyatrosunun kurulması için elimizden gelen bütün çabayı göstermek zorundayız” ifadeleriyle tiyatronun kentimizdeki durumunu net bir şekilde değerlendirdi.

Değerli okurlar,

Kentimizde 43 yıldır çocuklarla birlikte sokakta, ara sokakta, inşaatta, demiryolu üzerinde, yürüyüş yolunda oyunlar oynayan, kortejler düzenleyen kendini ailesiyle birlikte tiyatroya adayan Burhan Akçin çok şey istemiyor.

Kocaeli’deki 12 ilçe belediyesinin 10 sanatçısı 10 çalışanı olan giderleri belediyelerin karşıladığı ilçe tiyatrosu olmasını istiyor.

Ve bunun gerçekleştiğini görmeden ölmek istemiyor.

İzmit Belediyesi ile bunu gerçekleştirmek için birlikte çalışıyor.

11 ilçe belediye başkanı da bunu gerçekleştirebilir.

Çok büyük bütçe gerektirmeyen “İlçe Tiyatrosu” için belediye başkanklarını göreve ve tiyatroya destek olmaya çağırıyorum…

Bu şehirde tiyatro var temasıyla gerçekleşecek olan çocukların ve gençlerin sözsüz oynadıkları tiyatro festivali kentimize ayrı bir renk katacak.

Festivalde emeği geçenleri kutluyorum.

Oyunculara başarılar diliyorum.

Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin’e sanata tiyatroya verdiği destek nedeniyle sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.