Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında 2021 yılı mali bütçesi görüşüldü. Büyükşehir Belediyesi bütçesi 3 Milyar 400 Milyon TL olarak belirlendi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclis toplantısı ikinci oturumu bugün Kocaeli Uluslararası Kongre Merkezinde yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlık yaptığı toplantıda Büyükşehir Belediyesinin ve ilçe belediyelerinin 2021 yılı bütçesi görüşüldü. Görüşmede 3 milyar 400 milyon tahmini gider ve 3 milyar 150 milyonluk gelir bütçesi ile Büyükşehir Belediyesi performans değerlendirmesi yapıldı.  2021 yılında 12 ilçe ve Büyükşehir Belediyesi'nin kente harcayacağı tahmini bütçe 5 milyar 530 milyon 678 bin lira olarak hesaplandı. Geçtiğimiz yıl 2 milyar 775 milyon olan bütçe bu yıl 535 milyon artırılarak 3 milyar 400 milyona yükseltildi.

İŞTİRAKLERİN HARCAMALARI KAMUOYU İLE PAYLAŞILABİLİR

Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesinin 2021 yılı çalışmalar ile ilgili CHP Grup Başkan vekili Engin Taşdemir kürsüye çıkarak bir konuşa gerçekleştirdi. Taşdemir konuşmasında, “Altyapıya gidecek para 1 milyar 255 milyon lira. 2020 yılındaki 500 milyon liralık artış sermaye giderine konuşmuştu. Pandemiyi de göz önüne aldığımızda altyapıya gidecek paranın harcanmamasını anlıyoruz ancak pandemi önümüzdeki yıl da devam edecek gibi. Bütçe performans programına baktığımızda belediye iştirakleri ile ilgili bir veri yok. Bu garipsenecek bir durum. İştiraklerin harcamaları da kamuoyu ile paylaşabilirdiniz. Bütçede ulaşım park var ama performans değerlendirmesinde Ulaşım Park yok. Kentin öncelikli sorunlarından biri otopark” ifadelerini kullandı.

YAP İŞLET İLE Mİ YAPILACAK

2021 yılı performans programında bir adet otopark yapımının gözüktüğünü ve bunu yetersiz olduğunu söyleyen Taşdemir, “Kentimiz sanayi ve lojistik kendi. Birçok mahalle aralarında tanker ve TIR’ların park sorunu var. Bu anlamada 300 araçlık bir tır parkı ön görülüyor. Bu öngörünün düşük olduğu düşüncesindeyiz. Sıfır atık ile alakalı olarak 2 adet kampanya var. 12 İlçemiz olduğunu düşünürsek bu rakam çok düşük. Katı atık bertaraf tesisi için ayrılan bütçe çok düşük. Bun yap işlet devret yöntemi ile yapılacağı söyleniyor. Bu konu ile ilgili de meclisi bilgilendirmenizi rica ediyorum. İzmit Körfezinde belli aralıklarla tanker kazaları yaşanıyor. Bununla ilgili bir çalışma yapılacak mı bilgi edinmek istiyoruz.  Kent estetiği ile ilgili ayrılan bütçe çok düşük. Hiçbir şey yapamıyorsak D-100 üzerindeki dairelerin boyamasın yapsak kent estetiği için yeterli” dedi.

LALELERİN DE SAĞLIĞA FAYDASI MI VAR?

SEKA Parka diklen laleler üzerinden konuşmasına devam eden Taşdemir, “Yüzbinlerce lale dikildi. Geçtiğimiz yıl da bunlar yapıldı. Sizin bir lale sevdanız var. Kente bir faydası mı var. Sağlık açısında bir faydası varsa biz de sahip çıkalım. Bu laleleri biz üretmez miyiz? Bunları kendimiz üretirsek kent için bir faydası olmaz mı? Balıkhanede basit bir tente yok. Oraya gittiğimizde esnafımız şikayet etti. . Yağmur yağdığında esnafımız ıslanıyor. Halk Eğitim Binası var Sanırsam orayı cezalandırıyorsunuz. Orayla ilgili bir çalışma var mı? 3.4 katrilyon bütçesi olan kentten Kocaeli halkının beklentisi çok yüksek.  Bu kentin gerçek sorunlarını göz ardı edemeyiz. 2021 yılında da aynı eleştirileri dikkate alacağınıza inanarak bütçeye ve performans programına evet diyeceğiz” şeklinde konuştu.

BAŞKANLARDAN DENETİM TALEBİ

Ücretsiz Spor Okullarında kış dönemi başlıyor! Ücretsiz Spor Okullarında kış dönemi başlıyor!

Taşdemir’in ardından İYİ Partili Meclis üyesi Fevzi Canbaz kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Bütçeye ve performans programına evet diyeceklerini ifade eden Canbaz, “Hava kirliliği ve sağlık konusunda daha titiz davranılmasın diliyoruz” dedi. Canbaz Belediye Başkanlarına bir teklifinin olacağını ifade ederek devam ettiği konuşmasında,  “Belediye Başkanları akşam evinize giderken marketlerde fiyat ve hijyen denetimini yapılmasın istiyorum. BİM, A101 ve HAKMAR’dan birer kilo kıyma alın suya batırın boyasının aktığını göreceksiniz. Bem bayaz oluyor et. İsmini de Emin koymuşlar. Bu tür denetimlerin yapılmasını istirham ediyorum. Esnaf kan ağlıyor ama büyük marketler halk sağlı ile ilgileniyor. Bu konular ile sağlık müdürlüğü ilgileniyor ama onlar da kendi derdinde” dedi.

OTOPARK KONUSUNUN FARKINDAYIZ

Taşdemir ve Canbaz’ın değindiği konulara Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, tek tek cevap verdi. Belediye İştirakleri eleştirisi ile açıklamasına başlayan Başkan Büyükakın, “Belediye iştirakleri bütçemizde yer almıyor. Onları görmek istiyorsunuz. Mecliste konusu olacak mevzu değil ama bilgi almak istiyorsanız iştiraklerin müdürlerinden sunum olarak bilgi alabilirsiniz. Bu sizin en doğal hakkınız. Zaten Sayıştay denetimine de tabi. Otopark konusunda çalışma yapılıyor. Biz de farkındayız. Kentin her ilçesinde yapılması için çalışmalar devam diyor. Katı atık konusunda ise tüm detayları var” dedi.

İLÇE BELEDİYELERİNİN 2021 DÖNEMİ BÜTÇESİ

İzmit: 310.000.000

Kandıra: 37.998.247

Kartepe: 151.000.000

Derince: 130.000.000  

Başiskele: 148.789.000

Gebze: 400.000.000

Darıca: 210.000.000

Dilovası: 87.487.500

Çayırova: 206.000.000

Körfez: 237.900.000

Gölcük: 158.000.000

Karamürsel: 43.500.000